Advert
Advert
Advert

1 kilo etin bedeli Almanya’da 1, Türkiye’de 7 saat

CHP'li Aykut Erdoğdu'nun hazırladığı rapora göre Türkiye etin en pahalı olduğu 3'üncü ülke: Bir kilo kıyma için Almanya'da 1 Türkiye'de ise 7 saat çalışmak gerekiyor.

1 kilo etin bedeli Almanya’da 1, Türkiye’de 7 saat
1 kilo etin bedeli Almanya’da 1, Türkiye’de 7 saat Admin
Bu içerik 121 kez okundu.
Advert

Nergis Demirtaya / Gazete Duvar - CHP’nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, hazırladığı ekonomi raporunu partisinin Merkez Yönetim Kurulu’na (MYK) sunudu. Rapora göre, AK Parti iktidarında Türkiye’de kırmızı etin fiyatı ABD doları bazında 2,5 kat artış gösterdi. 1 kilo kıyma için Almanya’da 1 saat, Türkiye’de 7 saat çalışmanın gerektiğini ortaya koyan raporda, “AKP’den önce doğal kaynaklarının bereketi sayesinde et ithal etmeyen ülkemiz artık kriz olsun ya da olmasın ithal ete muhtaçtır. Doğal bereketin yerini siyasi kıtlık almıştır” denildi.

8 YILDA 1 FİYATLAR 2’YE KATLANDI

Erdoğdu’nun son MYK toplantısında sunduğu raporda enflasyon, et fiyatları ve sanayi üretimiyle ilgili analizler yer aldı. Türkiye’nin enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı konusunda dünyadaki en başarısız ülkelerden biri olduğu belirtilen raporda Merkez Bankası’nın enflasyon tahminlerinin tutmaması da eleştirilerek şöyle denildi:
“Merkez Bankası 2017 enflasyon tahminini 0,2 puanlık bir artışla revize ederek yüzde 8,7 olarak açıkladı. Yıllardır hedeflerin üzerinde çıkan enflasyon Merkez Bankası Başkanı açısından ferdi bir başarısızlığa ülkemiz açısından ise artan yoksulluğa ve gelir adaletsizliğine işaret etmektedir. 2006’dan bu yana ortalama yüzde 8,5 olan enflasyon yaklaşık her 8 yılda fiyatların iki katına çıkması demektir. 2010’da fiyatı 1 TL olan bir malın fiyatı yaklaşık 2 TL olmuştur. Dünyada hiper enflasyonun bittiği bir dönemde “tek haneli enflasyonu” bir başarı olarak sunmak fiyat istikrarına ilişkin on beş senelik kronik hezimetin üstünü örtme çabasına işaret etmektedir. Türkiye enflasyonla mücadele ve fiyat istikrarı konusunda dünyadaki en başarısız ülkelerden biridir. Fiyat istikrarının sağlanamaması ülke ekonomisini mali krizlere karşı savunmasız bırakmakta ve yapısal sarsıntılara zemin hazırlamaktadır.”

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atatürk'e 'Ulu mikrop' diyen gerici, özür diledi
Atatürk'e 'Ulu mikrop' diyen gerici, özür diledi
Erdoğan'ın çağrısı Almanya'da yankı buldu!
Erdoğan'ın çağrısı Almanya'da yankı buldu!