Advert
Advert
Advert

106 belediyeyi kazandı 34'üne kayyum atandı

İçişleri Bakanlığı tarafından 11 Eylül'den bu yana DBP'de olan 3'ü Büyükşehir, 6'sı il belediyesi olmak üzere toplam 34 belediyeye kayyum atandı.

106 belediyeyi kazandı 34'üne kayyum atandı
106 belediyeyi kazandı 34'üne kayyum atandı Admin
Bu içerik 261 kez okundu.
Advert

4 ilçe Belediyesinin faaliyetleri ise, ilçe Kaymakamlıklarının iznine bağlandı.
Demokratik Bölgeler Partisinden (DBP) yapılan açıklamada, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinden kazınılan 102 belediye ve daha sonra DBP'ye geçen 4 belediye ile sayısı 106'ya çıkan DBP'li belediyeden şimdiye kadar başkanları yürütülen PKK/KCK soruşturmaları kapsamında tutuklanan ya da görevden alınan 34'üne kayyum atandı. İçişleri Bakanlığı'nın 11 Eylül 2016'da başladığı kayyum atamaları ile Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir ile Hakkari, Siirt, Şırnak Tunceli ve Batman belediye başkanlıklarına vali ya da vali yardımcıları kayyum olarak atandı.

DBP'DE AĞRI VE BİTLİS İLLERİ KALDI

DBP'nin elinde şu anda Ağrı ve Bitlis belediye başkanlıkları kaldı.

DBP'nin Büyükşehir ve il dışında 26 ilçe belediyesine de kayyum atanırken, 4 ilçe belediyesinin çalışmaları ile valilikten tarafından kaymakamlık iznine bağlandı.

DBP: Belediyelere kayyum atamak halkın iradesine en büyük saygısızlıktır

DEMOKRATİK Bölgeler Partisi (DBP) Genel merkezi Mardin, Van, Siirt ve Tunceli Belediyelerine kayyum atanması ile ilgili yaptığı açıklamada, bu durumun halkın iradesine yönelik yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu belirtti.

DBP Genel Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar 37 DBP'li belediyeye kayyum atandığı belirtilerek, AK Parti ve Hükümetin uzun bir süreden beri Kürt halkı ve kazanımlarına yönelik çok ağır baskı ve saldırıları arttırarak devam ettirdiği ileri sürülerek şöyle denildi:

"15 Temmuz darbe girişimi sonrası darbe bahane edilerek AKP ve hükümetinin kendine biat etmeyen ve teslim olmayan başta Kürt halkı ve kurumları olmak üzere ülkeden ne kadar farklı düşünen ve muhalif olan çevreler varsa hepsine savaş açmış vaziyettedir. AKP ve hükümetinin irade kırmaya ve teslim almaya yönelik geliştirdiği bu hukuk ve yasalardan yoksun saldırıları 12 Eylül darbe dönemi uygulamalarını dahi aşmıştır. AKP ve hükümetinin her fırsatta halk iradesi ve seçilmişliği ile övünürken halkımızın en zor şart ve koşullarda büyük emeklerle seçimlerde elde ettiği belediyelerimize yönelik gasp edilerek el konulması halkımızın iradesine yönelik en büyük saygısızlıktır.

Aslında AKP ve hükümetinin aralarında Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerimizin de olduğu 4’ü fiili kayyım olmak üzere 37 belediyemizde demokratik seçim yöntemleriyle kazanma şansını kendisinde görmediği için hukuksuz bir şekilde halkımızın bu kazanımlarını el koymuştur. AKP ve saray hükümetinin savaş politikaları her ne biçimde olursa olsun halkımız bu işgal saldırılarına karşı eskiden nasıl teslim olmayıp direndiyse bugün de direnerek cevap olacaktır."

AKP kayyum belediye HDP DBP Demokratik Bölgeler Partisi Diyarbakır Mardin Van
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taciz kavgası: 1 Suriyeli öldü, 1 Suriyeli yaralandı
Taciz kavgası: 1 Suriyeli öldü, 1 Suriyeli yaralandı
Melek Baykal 'Ahududu' ile 8 yıl sonra sahnede
Melek Baykal 'Ahududu' ile 8 yıl sonra sahnede