Şifremi unuttum | Üye Ol
    ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |  EKONOMİ   |  EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   |  SAĞLIK   |  BİLİM TEKNOLOJİ ÇEVRE   |  SPOR   |  ETKİNLİK   |  MAGAZİN 

GÜNDEM
2013 kışı nasıl geçecek?
2013 kışı nasıl geçecek?
 
2013 kışı nasıl geçecek? Bu sorunun yanıtı şimdiden üşütüyor!
23 Eylül 2012 Pazar 02:14
  Paylaş
 Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx

Görünüşe bakılırsa Rusya'da bu yıl kış kapıya erken dayandı... 

Gerçi eylül bitene kadar Meteoroloji "pastırma yazı"ndan bol bol nasibimizi alacağımızı söylüyor ama "Ekimden marta, bu yıl kış nasıl geçecek?" sorusuna verilen yanıtlar şimdiden titretmeye başladı:

Aylar itibarıyle uzun yanıta geçmeden önce "en kısa yanıtı" baştan verelim:

Kış çok soğuk geçecek!

Son 30 yılın verilerine bakıldığında son yıllarda kış, mevsim normallerine göre "ılıman" geçiyordu. Ama 2012-2013 kışı için tahminler "sert".

Rusya Meteoroloji Dairesi Başkanı Aleksandr Prolov'un verdiği bilgiye göre, "dondurucu kış" kapıda.

Bu yıl özellikle Avrupa'da termometrenin çok sert iniş-çıkış yaşayacağı günler bekleniyor.

Bu yıl sıcaklığın kademeli olarak düşeceği ve en soğuk günlerin şubat ayında yaşanacağı bildiriliyor. Ortalamanın dışında nispeten yumuşak geçecek ay olarak kasım gösteriliyor.

Meteorolojinin verdiği tek iyi haber, 2013'de baharın daha erken geleceği, nisan başından itibaren havaların ısınacağı yolunda. Meteoroloji tahmininde yüzde 70 isabet vaat ediyor.

Son bin yılın en sert kışı kapıda

Hava tahmin uzmanları, bu yazın rekor sıcaklıklarının ardından, Avrupa'da son bin yılın en sert kışının kapıda olduğunu düşünüyor

Atlas Okyanusu’ndaki Gulfstream sıcak su akıntısının hızının yarı yarıya azalması nedeniyle bilim adamları, “Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgârlar sıcak hava tarafından kesilmeden Avrupa’ya ulaşacak, bu da kıtayı soğutacak” görüşünü ortaya koydu.

Meteorologlar, yaklaşan kışın Avrupa’nın son bin yılda yaşadığı en soğuk kış olacağını açıkladı. Uzmanlar, Kuzey Avrupa iklimini ılımanlaştırarak yaşanabilir kılan Gulfstream sıcak su akıntısının hızının yarı yarıya azalmasının ardından, önümüzdeki kışın tahminlerin çok üzerinde soğuk geçeceğini bildirdi. Bilimadamları, Gulfstream sıcak su akıntısının güçlü olmamasının, Kuzey Kutbu’ndan gelen soğuk rüzgarların sıcak hava tarafından kesilmeden Avrupa’ya ulaşacağı anlamına geldiğini bunun da kıtanın kış mevsimini son bin yılın en soğuk kışı olarak yaşayacağına işaret ettiği görüşünü ortaya koydu.

RUSYA ÖNLEM ALIYOR 

Yaz boyunca aşırı sıcaklar nedeniyle birçok can kaybının yaşandığı Rusya’nın bu kış kötü hava koşullarından en çok etkilenen ülke olacağı düşünülüyor. Ülkede kış ayları boyunca can kaybı yaşamamak adına hazırlıklara şimdiden başlandı. Polis ve sosyal görevliler evsizleri kapalı alanlara yönlendirerek, insanların donarak ölmesini engellemeye çalışacaklarını söyledi. Rusya’nın tüm şehirlerinde önemli kamu binalarının ısıtma sistemleri de şimdiden sıkı bir kontrolden geçiriliyor. Özellikle başkent Moskova’da bataklıkların buharlaşması nedeniyle birkaç hafta boyunca şehrin üzerinde asılı kalan sisin, ısıtma sistemlerine zarar vermiş olabileceğinden endişe ediliyor.

‘Mini buzul çağı yaşanacak, ancak zamanı bilinmiyor’
Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu (İTÜ Meteoroloji Müh. Öğretim Üyesi):


Körfez sıcak su akıntısının (Gulfstream) Batı Avrupa’yı ılıman hale getirdiği doğrudur. Sibirya ile aynı enlemde olmasına rağmen İngiltere ve İskoçya, bu sıcak su akıntısından ötürü daha ılıman iklime sahiptir. Buzulların erimesinden dolayı açığa çıkan tatlı suyun okyanusa karışması, akıntının yukarı enlemlerde batmasını engelliyor. ‘Yarından Sonra’ filminin senaryosu da bu olayı konu alır. Geçmişteki 20 bin yıl içinde bu sürecin 100 kere yaşandığı söyleniyor. İklim değişikliğinin bu bölgelerde mini buzul çağına neden olacağını biz de dile getiriyoruz bazen. Isınmanın bir etkisi de bu körfez sıcak su akıntısının durmasıdır. Ancak bu sürecin önümüzdeki 5 yılda mı 10 yılda mı ya da 20 yılda mı yaşanacağı bilinmiyor.

‘ŞÜPHEYLE BAKIYORUM’

Sıcaklıkları genellikle doğru tahmin eden Kolombiya Üniversitesi’nin İklim Tahmin Merkezi verilerine göre Ekim 2010’dan Mart 2011’e kadar baktığımda, merkezin uluslararası tahminine göre Avusturya, Almanya, Fransa, Hollanda, Polonya, İsviçre’de mevsim normallerinin biraz altında sıcaklıklar seyrederken, İngiltere’deki sıcaklık bu tabloda mevsim normallerinin üzerinde görülüyor. Yine Türkiye için de sıcaklıklar normalin üzerinde seyredecek. Bu nedenle habere biraz şüpheli bakıyorum.”

Bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. Bolu'da kar yağışı başladı

NASA’dan gelen verilere göre Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek. İTÜ Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen ise NASA’dan gelen verilerin Türkiye’nin geçen yıla oranla daha sert bir kış geçireceğini ve kar yağışının daha sık görüleceğini belirterek “Trakya, Marmara, Batı, Orta ve Doğu Karadeniz ile İç Anadolu’nun kuzey kısımlarında, geçen yıla oranla bu kış sıcaklıkları normallerinin altında seyredecek. Bu nedenle kış, bu bölgelerde daha sert olacak. Kalıcı kar yağışı kuzeyde daha sık görülecek. Ocak ayından şubat ayının 15’ine kadar kar yağışı görülebilecek. Bu veriler NASA’dan bize gelen özel verilerdir” diye konuştu.

“KISA VADEDE BEKLENEN BİR GELİŞME DEĞİL”

Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. NASA’dan gelen verilere göre de Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek. 

Hürriyet gazetesi yazarı ve İTÜ Afet Yönetim Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise Polonyalı bilim adamlarının aksine, Gulf Stream'in etkisinde henüz bir zayıflama meydana gelmediğini belirtti. Kadıoğlu, bu sıcak su akıntısının, okyanustaki buzulların erimesiyle uzun vadede etkisini yitirmesini beklediklerini ve bu durumun özellikle Batı Avrupa'da sıcaklıkların düşmesine neden olabileceğini ifade etti. 

Kadıoğlu, “Bu akıntı özelikle Batı Avrupa'nın iklimini yumuşatıyor. Etkisini yitirmesi durumunda Avrupa'da sıcaklıklar mevsim normallerinin altına düşer” diye konuştu. 50-60 yıllık bir süreçte böyle bir gelişme öngörüldüğünü söyleyen Kadıoğlu, bu durumda Türkiye'nin de Avrupa'daki soğuk hava dalgasından etkileneceğini belirtti. Kadıoğlu, “Sıcak su dalgasının etki alanı Türkiye'ye uzak. Ama Türkiye neticede Avrupa'dan, Balkanlar'dan gelen hava sistemlerinden etkileniyor. Bu yüzden, böyle bir gelişme olursa ülkemizdeki sıcaklıklar da etkilenir” dedi.

KARTALKAYA'YA MEVSİMİN İLK KARI YAĞDI

Türkiye'nin önemli kış turizm merkezlerinden Kartalkaya'ya mevsimin ilk karı yağdı. Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya'da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak, yerini bu sabah kar yağışına bıraktı. Kar yağışı, kayak merkezinde aralıksız devam ederken, kar kalınlığı yer yer 10 santimetreye kadar ulaştı. Kayak merkezindeki otellerin yetkilileri, kar yağışının böyle devam etmesi halinde kayak sezonunun erken açılacağını bildirdi.

TÜRKİYE'DE HAVA NASIL OLACAK

TMMOB Meteoroloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adem Taşcı, bazı bilim adamlarının son bin yılın en soğuk kışının yaşanacağı yolundaki açıklamalarına ilişkin olarak “(Bin yılın soğuğu) önermesi çok iddialıdır” dedi. Taşcı, son birkaç gündür gazete ve internet sitelerinde “Son bin yılın en sert kışı kapıda” başlığı altında haberler yapıldığını söyledi.

Bu iddialı açıklamaların, Gulf Stream akıntısının debisinin azalmasına ve bu konuda Polonyalı bilim insanlarının yaptıkları çalışmalara dayandırıldığını belirten Taşcı, şöyle konuştu: “(Bin yılın soğuğu) önermesi çok iddialıdır. Çünkü, pek çok gelişmiş ülkedeki sıcaklık kayıtları ancak birkaç yüz yıllıktır. Gulf Stream akıntısı Meksika Körfezi'nden itibaren Kuzeybatı Avrupa'yı etkileyen sıcak su akıntısıdır. Okyanusta daha az yoğun olan sıcak su kütlesi, Atlantik Okyanusu üzerinden Kuzeybatı Avrupa denizlerine kadar ulaşır ve etkili olduğu bölgelerde iklimin daha ılıman olmasına neden olur. Örneğin Kuzeybatı Avrupa ülkeleri ile aynı enlemde bulunan Sibirya söz konusu ülkelere nazaran daha soğuktur.”

“TÜRKİYE TAHMİNİ: 0.6 DERECE SOĞUK OLACAK”

Gulf Stream akıntısıyla ilgili detaylı oşinografik gözlem ve modeller yapılması gerektiğini ifade eden Taşcı, şunları kaydetti: “Bu işlemlerden elde edilen veriler temel alınmalı, hava ve iklim tahmin modelleri kullanılarak hava ve iklim durumu senaryoları yeniden oluşturulmalıdır. Bu işin bilimsel tarafıdır.

Bu şekilde çalışmalar yapılmadan yapılan açıklamalar spekülasyondan öteye gitmeyecektir. Ülkemizde, önümüzdeki üç aylık periyotta (kasım, aralık ve ocak), hava durumuna ilişkin, Amerikan National Oceanic and Atmospheric Administration(NOAA) kurumunun hazırlamış olduğu mevsimsel tahmin verileri analiz edilmiştir. NOAA'nın Türkiye konusundaki analizinde, özellikle yurdumuzun orta ve kuzey kesimlerinde, ortalama sıcaklığın, uzun yıllar değerlerinin 0.6 derece daha düşük olacağı öngörüsünde bulunulmuştur. Ancak mevsimsel tahminlerin tutarlılık oranının düşük olma durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Mevsimsel tahminler genel bir perspektif ortaya koymaktadır.”

EN SOĞUK KIŞ KAPIDA

Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine göre, Avrupa 1000 yılın en soğuk kışını yaşayacak. NASA’dan gelen verilere göre de Türkiye’nin kuzey bölgeleri, geçen yıla oranla daha sert geçecek ve kar yağışı daha sık görülecek. Sert kış mevsiminden en fazla evsizlerin etkilenmesi bekleniyor. Rusya ve Polonya, donarak ölmelere ve mal kaybına karşı önlemler almaya başladığını belirtiyor. Rus medyasının Polonyalı bilim adamlarının tahminlerine dayandırarak verdiği habere göre, Meksika Körfezi’nde doğup Kuzey Avrupa’ya doğru yol alan Gulf Stream sıcak su akıntısının ivmesinde ki düşüş, Avrupa’da sert kışlar yaşanmasına neden olacak.

Fobos Meteoroloji Merkezi’nden iklimbilimci Vadim Zavodchenkov, Avrupa’da bu yıl yaşanacak sert kışın etkileri hakkında daha net sonuçları kasım ayında alacaklarını bildirirken tahminlerin yüzde 70 oranında gerçekleşeceğini söyledi. Türk bilim insanları da konuyla ilgili yaptıkları değerlendirmelerde, söz konusu akıntının Batı Avrupa’nın iklimini yumuşattığını anımsatarak sıcakların düşmesiyle birlikte Türkiye’nin de Balkanlar’dan gelen bu hava sisteminden etkilenebileceğine dikkati çektiler.Bu haber 41875 defa okunmuştur.
 Yorumlar -  Yorum ekle

Gönderen: çağatay

bu kış istanbulda inşallah 1 metreyi geçecek kar kalınlığı olur,kışı çok seviyorum inşallah 1 hafta 15 gün yoğun kar yağışı olur da bende mutlu olurum,kışı çok seviyorum,

2 Ekim 2012 Salı


Gönderen: murat

sen kışı çok seviyor olabilirsin, ama unutma istanbulda binlerce kişi evsiz binlerce kişinin bırak kombiyi kömür alacak parası yok.

26 Ekim 2012 Cuma


Gönderen: esra

arkadaşın tuzu kuru sanırsam tok acın halinden ne anlarki zaten

29 Ekim 2012 Pazartesi


Gönderen: serdar

kış sankı ılık mı geçiyor arkadaşlar,bırakın mılletın zevklerıne karışmayı oy verdığınız hukumet düşünsün evsizlerın halını..yağsın keşke 2 metre yağsın

2 Kasım 2012 Cuma


Gönderen: ozgursa

iyi tamamda hayatın devamı suyla değil mi? kar yağmazsa, barajlar nasıl elektrik üretecek? susuzluktan herkes etkilenmeyecek mi? kışın kömür ve çamuru bahane etmek sizi haklı çıkarmaz bence.

3 Kasım 2012 Cumartesi


Gönderen: selda

kışı hiç sevmiyorum doğuda yaşıyorum inşallah bu sene havalar buralarda ılıman geçer 1999 yılında buralarda kış havaları çok güzeldi yine öyle olur umarım dua edelım

3 Kasım 2012 Cumartesi


Gönderen: Gökay

Kışı çok seviyorum o kadar çok seviyorum ki.. Evsiz binlerce kişi kömür almaya parası olmaya kişiler ellerin ALLAH'a daha çok açıyorlar ve kalpleri ısınıyor..En soğuk kışş en yakın dua demektir...

8 Kasım 2012 Perşembe


Gönderen: fulya

evsiz kömür alamayan insanlar daha çok dua ediyor diye sevinecegine madi imkanı olan olmayana yardım etsin evsiz kömür alamayanlarda şükür duası etsin ısınarak vicdanlı olmayı allaha sıgınmayı bilirsek her mevsimi atlatırız sıkıntısız

8 Kasım 2012 Perşembe


Gönderen: KAĞAN

BEN KIŞI ÇOK SEVİYORUM İĞİKİ BU SENE KIŞ ÇOK KUVETLİ GECECEK

9 Kasım 2012 Cuma


Gönderen: KAĞAN

İŞALA RUSYADA KAR 4 METRE OLUR BEN RUSYADAĞIM KARI ÇOK SEVİYORUM

9 Kasım 2012 Cuma


Gönderen: emine

inşaallah soğuk bir kış olsun. bol yağış olsun.

12 Kasım 2012 Pazartesi


Gönderen: sahra

Allah disardaki insanlara yardim etsin.bu kis yandi millet.dogal gaza zamda zam.elektirik,su aldi basini gidiyor.komur deseniz bi o kadar pahali.bu kis gelsin diyen arkadaslar siz pembe panjurlu evdemi yasiyorsunuz,yada hayata o penceredenmi bakoyorsunuz.

7 Aralık 2012 Cuma


Gönderen: mehmet beytekin

ben kışlerın kış gibi yazların kısaca hermevsim kendisigibi yaşanmalıdır kışların yağışlı gecmesini çok isterim çünkü buna ihtiyacımız vardır aslında bırakalımda alah bildiğigibi yapsın sadece buna saygı gösterelim ekinlerimiz kurumasın arkadaşlar köylüleride düşüneleim alaha eniysini yapar saygılarımlan

19 Aralık 2012 Çarşamba


Gönderen: ela

bence kış olsun bu kadar evsizlerede ev olsun süper olur valaa ben amerikada yaşıyorum kar yağıyomu ıı malesef justin onedirectionu gördüm onlardan sonra sevdim şey kar

1 Ocak 2013 Salı


Gönderen: emre

valla rizede 3 ay yerden kar kalkmasın 4 günde 1 kar yagsın yagsın arkadaş mogolistana dönsün

14 Temmuz 2013 Pazar


Gönderen: ece

ben kışı çok seviyorum kar yağsın okullar tatil olsun ben de dışarı çıkıp kar oynıyım kışı çok seviyorum

2 Aralık 2013 Pazartesi

 Kategorideki diğer haberler 
 
   
  ANKARA HAVA DURUMU

  altın
   ÇOK OKUNANLAR
   YAZARLAR
      İsmet Berkan
      Murat Belge
      Süleyman Yaşar
      Mustafa Tuğrul Turhan
      Misafir Kalem
      Ümit Kardaş
      Oral Çalışlar
      Ayça Şener
      Tuncer Kırhan
      Murat Yetkin
   ÇOK YORUMLANANLAR
   ANKET
Gezeceğiniz bir yerin önceden internetten fotoğraflarına bakar mısınız?
Evet
Nadiren
Hayır
Fikrim yok/İlgilenmiyorum
   ŞANS OYUNLARI
28/11/2015
7-13-16-18-21-49
18/11/2015
4-15-25-30-31-10
 
   GAZETELER

   HABER HATTI
   E-POSTA LİSTESİ
Yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
E-posta Adresiniz:
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM
Çayyolu Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Çayyolu Haber sorumlu tutulamaz. © 2009. Çayyolu Web Tasarım Her Hakkı Saklıdır