Advert
Advert
Advert

2018’de Başkent'i taşıyacak

ASELSAN ve Temsa tarafından geliştirilen yüzde 100 yerli ve tamamen elektrikle çalışan yerli otobüs, 2018’in ilk aylarında Ankaralıları taşımaya başlayacak. ‘Avenue’ adlı toplu taşıma aracı Büyük Ankara Festivali’nde tanıtıldı.

2018’de Başkent'i taşıyacak
2018’de Başkent'i taşıyacak Admin
Bu içerik 87 kez okundu.
Advert

Ankaralı savunma devi ASELSAN ve Temsa’nın ortak çalışması ile geliştirilen çevreci toplu taşıma aracı ‘Avenue’, Başkentlilerle buluştu. Yüzde 100 yerli imkanlarla üretilen ve sadece elektrik ile çalışan otobüs, Büyük Ankara Festivali’nde tanıtıldı. Çevreci otobüs, 2018’in ilk aylarında Ankara’da deneme seferlerine başlayacak. İlk seferine tek hat üzerinde çıkacak olan Avenue, 88 yolcu taşıyabiliyor. Aracı geliştiren mühendisler Avenue hakkında şunları söyledi:

“Yerli otobüs Avenue, 10 dakikada şarj olup 80 kilometre yol gidebiliyor. Otobüsün elektrik ihtiyacı hattın ilk ve son duraklarına yerleştirilen istasyonlarla sağlanacak. Bu sayede otobüslerle yakıt tasarrufu yapılacak. Avenue yerli üretim olduğu için bakım giderleri yabancı rakiplerine göre düşük kalacak.

YAPAY SESLİ UYARI

Teknolojik ekiplmanları sayesinde eski tip dizel otobüslere göre çok daha sessiz çalışan Avenue’ye trafikte farkındalık uyandırmak için yapay ses yerleştirilecek. Otobüsün göstergeleri arasında yer alan ekran sayesinde sürücü, otobüsün batarya durumu, enerji geri dönüşümü, hız göstergesi, uyarı ve ikaz ışıklarını görebilecek.”

Yerli otobüs Avenue ASELSAN Çevreci otobüs
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
Özhaseki: FETÖ'cüleri istiyoruz ama Avrupa vermiyor
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'
'Turistik bölgelerde ormanlar nedense hep ‘parsel parsel’ ya​nıyor'