Advert
Advert
Advert

29 Ekim Ata Park'ta kutlandı

Bu yıl yağmur altında kutlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Çayyolu bölgesi STK'ları ortak bildiri yayınladı.

29 Ekim Ata Park'ta kutlandı
29 Ekim Ata Park'ta kutlandı Admin
Bu içerik 657 kez okundu.
Advert

Cumhuriyetin kuruluşunun 93. Yıldönümü Çayyolu Atapark’ta düzenlenen törenle kutlandı. 

Çayyolu’nda Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri sabah saatlerinde Çayyolu Atapark’ta yapıldı. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşunun katıldığı tören, yağmurlu havaya rağmen oldukça coşkulu geçti.

Atatürk büstüne çelenk koyan STK'lardan sonra Çayyolu bölgesi STK'ları tarafından ortak kaleme alınan metini genç ADD üyesi Sarper Akman okudu.

Ortak metin şu şekilde;

93 yıllık Cumhuriyetimiz için kaygılanmamak mümkün mü?

İçinde bulunduğumuz koşulların ağırlığı, Büyük Önder’in tam da “Gençliğe Sesleniş”te vurguladığı gibi; memleketin kaleleri olan bütün kurumlarımız zaptedilmiş durumdadır.

Ulusal bağımsızlığımız ve yaşam hakkımız, emperyal devletler ve onların taşeronu olan terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Devlet olmanın temeli olan adalet sistemi işlemez hale gelmiştir.

Ülkeyi yöneten keyfi anlayış, Anayasa’yı yok saymaktadır. Çağdaş yönetimlerin vazgeçilmezi olan “Güçler Ayrılığı” ilkesi ayaklar altına alınmıştır.

Demokrasilerin “olmazsa olmazı” olan bağımsız ve tarafsız medya yok edilmiş, siyasi iktidarın propaganda aracına dönüştürülmüştür.

“Milli İrade”nin temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi yok sayılarak Milletvekillerinin çoğu birer kuklaya dönüştürülmüştür. Tersaneler kapatılmış, Milli Ordu’ya çeşitli kumpaslar uygulanmış, vatansever subay kadrolarının yarısı tasfiye edilmiş; ülke savunması risk altında bırakılmıştır.

Hukuksuz tutuklamalar, görevden almalar ve mülkiyete el koymalarla bir korku imparatorluğu yaratılmıştır. Düşünce özgürlüğünden söz etmek mümkün değildir.

Demokrasi, İnsan Hakları gibi evrensel değerler yok edilmiştir. Demokrasi, salt sandıktan çıkan oy sayısı olarak görülmektedir.

Bilimin yol göstericiliği yerine, “tekke ve zaviye kafalı insanlar” yetiştirmek esas alınmıştır.

Uzun sözün kısası, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığı çok açık bir tehdit altındadır. Cumhuriyet değerlerini hiçe sayan bir siyasi iktidar ülkeyi esir almış durumdadır.

* * *

Ülke bağımsızlığını ilke edinmiş, Cumhuriyet’in değerlerine inanan aydınlanmacı insanlar! Çağdaşlıktan, hukuktan, insan haklarından yana olanlar! Akılcılıktan, bilimden, demokrasiden, özgürlüklerden, evrensel değerlerden yana olanlar!

Gün, birlik olma günü!

Gün, direnme günü!

Bu gidişata “DUR” deme günü!

Gün, içinde bulunduğumuz tehlikelere karşı, “birinci görev bilinciyle” hareket etme günü!

Ayrıntılarla uğraşma değil; özde buluşma günü!

Ulusal Kurtuluş ruhuyla silkelenip yılgınlığa son verme günü!

Namusluların da en az namussuzlar kadar cesur olma günü!

Gün, Cumhuriyet ve değerlerine sahip çıkma günü!

Gün, Atatürk ışığında buluşma günü!

Çayyolu Ata park 29 Ekim
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı