Şifremi unuttum | Üye Ol
    ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |  EKONOMİ   |  EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   |  SAĞLIK   |  BİLİM TEKNOLOJİ ÇEVRE   |  SPOR   |  ETKİNLİK   |  MAGAZİN 

EKONOMİ
AIS cihazı bulundurmayan gemi ve teknelere para cezası
AIS cihazı bulundurmayan gemi ve teknelere para cezası
 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) cihazı bulundurmayan...
16 Ağustos 2012 Perşembe 01:53
  Paylaş
 Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) cihazı bulundurmayan veya kapalı tutan gemi ya da teknelere yaptırım uygulayacak ve idari para cezası verecek.

Bakanlığın “Gemi Trafik Hizmetleri Sistemlerinin Kurulmasına ve İşletilmesine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği”, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Buna göre, teknik inceleme ve araştırmaya konu olabilecek herhangi bir kaza veya olaya sebebiyet verilmesi sonucunda, İdarenin gerektiğinde ilgili kurum ve kuruluşlardan da personel alarak yapacağı teknik ve idari tahkikat sonucu seyir, can, mal ve çevre emniyetine yönelik geçerli bir sebebi olmaksızın meslek ilke ve gereklerine aykırı bir şekilde hareket ettiği veya ağır kusur ya da ihmali olduğu veya istihdam edildiği gemi trafik hizmetleri otoritesi veya yetkili olduğu bölgeler dışında çalıştığı tespit edilen deniz trafik operatörü veya başoperatörüne, İdarece belirlenecek kusur derecesine göre ceza verilecek.

İdare tarafından, ikaz, yeterlik belgesinin 3 ay süreyle askıya alınması, yeterlik belgesinin 6 ay süreyle askıya alınması, yeterlik belgesinin iptal edilmesi yaptırımlarından birisine karar verilecek ve bu durum gemi trafik hizmetleri otoritesine ilgilinin siciline işlenmesi ve yaptırımın uygulanması için bildirilecek.

Bir deniz trafik operatörü veya başoperatörünün herhangi bir sebeple mesleğine aralıksız 2 yıl veya daha uzun süre ara vermesi durumunda veya 2 yıl veya daha uzun bir süre boyunca yeterlik belgesinde belirtilen gemi trafik hizmetleri hizmet bölgesinde deniz trafik operatör veya başoperatörü olarak istihdam edilmediği hallerde, yeterlik belgesi askıya alınacak. Askıya alınan belgenin tekrar geçerlilik kazanabilmesi için belge sahibi, ilgili düzenlemelerde öngörülen görev başı eğitimini tamamlamak zorunda olacak.

İlgili gemi trafik hizmetleri otoritesi ya da İdarenin gerekli gördüğü durumlarda, bir deniz trafik operatör veya başoperatörü, periyodik sağlık kontrolünün süresi beklenmeksizin de sağlık kontrolüne sevk edilebilecek. Kontrol sonucunda düzenlenen sağlık raporunda ilgilinin mesleğini kalıcı şekilde yapmaya ruhsal veya fiziksel olarak uygun olmadığının belirtilmesi halinde yeterliği iptal edilecek. Sağlık raporunda ilgilinin mesleğini tam olarak yapmaya geçici bir süre için ruhsal veya fiziksel olarak elverişsiz olduğunun belirtilmesi durumunda ise yeterlik, raporda belirtilen süre için yetkili gemi trafik hizmetleri otoritesi tarafından alıkonulacak ve İdare tarafından yeterlik belgesi askıya alınacak.

Yeterlik belgesi iptal edilenler, belirtilen şartlara uygun olmaları ve talep etmeleri halinde, İdare tarafından belirlenen eğitimi almak ve sınavlarda başarılı olmak kaydıyla, yeterlik belgesinin iptal edildiği esnada çalıştığı gemi trafik hizmetleri otoritesi dışında ve Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) hariç olmak üzere, çalışmak istedikleri diğer gemi trafik hizmetleri otoritesinin uygun görüşü ve İdarenin kararı ile başka bir gemi trafik hizmetleri otoritesinde çalışabilecekler. 

Belgesi askıya alınan ya da iptal edilen belge sahibi, yeterlik belgesini İdarenin belirttiği süre içerisinde İdareye iade edecek.

AIS cihazı bulundurması gerektiği halde bulundurmayanlara, yaptırım uygulanacak. AIS cihazı faal olduğu halde çalıştırmayanlar ile AIS cihazının arızalanması durumunda arızasını en yakın liman başkanlığına bildirmeyenlere yaptırım uygulanacak.

İdarenin izni olmaksızın gemi trafik hizmetleri kurmak, işletmek, gemi trafik hizmetleri verilerini ve görüntülerini elde etmek, başkalarına bu verileri ve görüntüleri iletenler, gemilerde ve askeri maksatlarla kullanılan AIS transponderleri hariç, kıyıda AIS sistemi kurmak, AIS transponderi ile belirli bir bölgedeki AIS'li gemilerin görüntü ve verilerini ele geçirmek, bunları yayımlamak ya da başkalarına iletmek, gemiler için üretilmiş AIS transponderini amacı dışında kullananlarla herhangi bir gemi trafik hizmetleri alanında üçüncü şahıslara verilmek üzere gemi trafik hareketleriyle ilgili bilgileri toplayan ve bu bilgileri yayımlayanlar hakkında 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 28'inci maddesinin ikinci fıkrası gereğince idari yaptırım uygulanacak ve 10 bin lira idari para cezası verilecek. 

AIS cihazı bulundurmak yükümlülüğünde olan gemilerin kızakta bulunma, arıza gibi durumlar ve olağanüstü haller haricinde bu cihazlarını açık ve çalışır halde bulundurması, söz konusu cihazın arıza yapması durumunda gemi/tekne, kaptan/donatanları durumu ivedilikle en yakın liman başkanlığına bildirmek zorunlu olacak.

İdare, ücreti karşılığında gemi trafik hizmetlerinden ve AIS'den elde edilen verileri ve görüntüleri uygun gördüğü gemi sahiplerine, gemi işleticilerine, liman tesislerine, acentelere veya denizcilikle ilgilenen kuruluşlara verebilecek.Bu haber 472 defa okunmuştur.
 Yorumlar -  Yorum ekle

Bu haber henüz yorumlanmamış...

 Kategorideki diğer haberler 
 
   
  ANKARA HAVA DURUMU

  altın
   ÇOK OKUNANLAR
   YAZARLAR
      Misafir Kalem
      Ümit Kardaş
      Oral Çalışlar
      Ayça Şener
      Tuncer Kırhan
      Murat Yetkin
      Murat Belge
      Mustafa Tuğrul Turhan
      Süleyman Yaşar
      Erol Harputlu
   ÇOK YORUMLANANLAR
   ANKET
Memleketinizin yerel televizyon kanallarını takip ediyor musunuz?
Hayır, izlemiyorum
Arada sırada izliyorum
Evet, takip ediyorum
İlgilenmiyorum/Fikrim yok
Memleketimin yerel kanalı yok
   ŞANS OYUNLARI
21/11/2015
6-11-21-26-33-39
18/11/2015
4-15-25-30-31-10
 
   GAZETELER

   HABER HATTI
   E-POSTA LİSTESİ
Yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
E-posta Adresiniz:
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM
Çayyolu Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Çayyolu Haber sorumlu tutulamaz. © 2009. Çayyolu Web Tasarım Her Hakkı Saklıdır