Şifremi unuttum | Üye Ol
    ANA SAYFA   |  GÜNDEM   |  EKONOMİ   |  EĞİTİM KÜLTÜR SANAT   |  SAĞLIK   |  BİLİM TEKNOLOJİ ÇEVRE   |  SPOR   |  ETKİNLİK   |  MAGAZİN 

ÇAYYOLU HABER
Gökkuşağı İlköğretim okulu
Gökkuşağı İlköğretim okulu
 
Ülkemizde kendi alanında tek ve model okul,"Gökkuşağı İlköğretim okulu"
2 Nisan 2010 Cuma 02:36
  Paylaş
 Facebook Google TwitThis StumbleUpon del.icio.us Reddit NewsVine Ma.gnolia Technorati Digg Mixx

Milli Eğitim Vakfı’nca kurulan ve 2006 yılında öğretime başlayan, MEB’e bağlı bir ilköğretim okuludur. Okul; Erken Çocukluk Eğitim Merkezi-Anaokulu, Özel Eğitim ve İlköğretim bölümlerinden oluşmaktadır. Okulda, engelsiz öğrencilerle Serebral Palsi* (SP) engelli öğrenciler, akranlarıyla ilköğretim sınıflarına devam ederek kaynaştırma yoluyla eğitim almaktadır. SP engelli öğrenciler ise özel eğitim sınıflarında eğitim görmektedirler. Tüm öğrenciler; sınıf öğretmenleri, özel eğitim sınıf öğretmenleri ve rehber öğretmenler ile okulda görevli tüm yönetici ve branş öğretmenlerinin gözetiminde eğitim öğretimlerini sürdürmektedirler.

Okulda bale salonu bile var

Okulda, 32 dersliğin yanı sıra, iki adet fen laboratuarı, iki bilişim teknoloji sınıfı, oyun odası, müzik odası, öğretmenler odası, bilgisayar laboratuarı, kütüphane, bale salonu, spor salonu, satranç odası, sunum odası, oyun bahçesi, 400 kişilik yemekhane, fizik tedavi odası, kantin, 280 kişilik konferans salonu, fuaye salonu, veli salonu, ve revir bulunmaktadır.

Hayal etmekle başlar her şey

2009 yılında açılan Erken Çocukluk Eğitim Merkezi Anaokulu (EÇEM), Gökkuşağı’nın yeni bir rengi olmuştur. Burada 36–72 ay arası engelli ve engelsiz çocuklara kaynaştırma yoluyla okulöncesi eğitimi verilmektedir. Okul ülkemizde kendi alanında tek ve model okuldur. EÇEM Anaokulu, Yenimahalle Belediyesi, veliler ve Okul Aile Birliği desteğiyle okul öncesi eğitim birimi olarak oluşturulmuştur. Erken Çocukluk Eğitim Merkezi Anaokulu (EÇEM) sınıflarında uygun sayıda engelsiz ve SP engelli öğrencilerle eğitim öğretim yapılmakta ve tam gün eğitim vermektedir.

Avrupa Birliği okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programından destek

Okul, Avrupa Birliği okul öncesi eğitimin güçlendirilmesi hibe programına, “Okul Öncesi Dönemde Kaynaştırma Eğitimi Alt Yapısının Güçlendirilmesi” konulu projeyle katılmıştır. 99.500 Euro değerinde hazırlanan proje, Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından ön elemeden geçerek değerlendirilmeye layık bulunmuştur. Proje ortakları; Yenimahalle Belediyesi, SERÇEV- Serebral Palsili (Beyin Felçli) Çocuklar Derneği ve Batıkent Zihinsel Engellileri Koruma Derneği’dir. Bu proje uygulamaya konulduğunda EÇEM Anaokulunda iki adet Montessori sınıfı açılacaktır. Bu proje çerçevesinde on beş eğitimci bir hafta Almanya’da bu yöntemle eğitim yapan bir kurumu ziyaret edecek ve yaklaşık 300 veliye de bu konuda eğitim verilecektir. Proje çerçevesinde okula kayıt sırası bekleyen engelli öğrenci velilerine de uzaktan eğitim yöntemiyle rehberlik ve danışma hizmetleri verecektir.

Okulun ISO9001-2008 belgesi var

Ağustos 2009’da ISO:9001 belgesi almaya karar veren okul yönetimi, bir firma aracılığıyla tüm çalışanlarına “ISO 9001:2008 Temel Eğitimi” aldırmıştır. 2010 yılbaşında uluslararası denetleme firması CTR 27 Ocak 2010 tarihinde okulu denetlemiş ve başarılı bulunan okul ISO:9001 belgesini almıştır.

Özel Eğitim

Okulun Özel Eğitim bölümünde, serebral palsi tanısı konmuş öğrenciler seviyelerine uygun eğitim programlarından yararlanmaktadır. Bu bölümde okulda okulöncesi, özel eğitim ve ilköğretim bölümlerinden oluşan tam bir gökkuşağı resmi ortaya çıkmıştır.
Okulun kaynaştırma programında, genel kaygılardan birisi de kaynaştırma öğrencilerinin diğer öğrencilerin öğrenme sürecine olumsuz etkisi olduğudur. Okulda iki yıldır uygulanan destek eğitim (Kaynak Oda) sistemiyle bu kaygılarda ortadan kalkmıştır. Okulda bu amaçla geçen yıl iki, bu yıl üç sınıf açılmıştır. Bu sınıflar öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim materyalleri ile donatılmıştır.

Destek eğitimi veriliyor

İlköğretim sınıflarında kaynaştırma eğitimi alan öğrencilere ve akademik başarısı yüksek olan özel eğitim öğrencilerine destek eğitim verilmektedir. Destek eğitim; öğrencilerin eğitim ihtiyaçları belirlenerek, özel eğitim öğretmenleri öncelikli olmak üzere, sınıf ve branş öğretmenleri tarafından verilmektedir. Destek Eğitim Odasında öğrenciye sunulan bu eğitim hizmetleri; öğrencilerin akademik performansları, becerileri, bireysel özellikleri dikkate alınarak hazırlanmış olan Bireyselleştirilmiş Eğitim Programında (BEP) belirtilen hedefler doğrultusunda yapılmaktadır. Grup eğitimi veya bireysel olarak yapılan Destek Eğitim, okulun ders saatleri içinde yapılmaktadır. “Her öğrenci kendi hız ve tarzında öğrenir” ilkesinden yola çıkılarak hazırlanan destek eğitimi projesinde, kaynaştırma öğrencileri için uygulanan Destek Eğitim modelini başarılı ve üstün yetenekli öğrencilere de uygulamak için çalışmalar başlatılmıştır.

* Serebral Palsi: Doğum öncesinde, doğum anında ya da sonrasında beklenmeyen olumsuzluklar sonucu beynin bazı bölgelerinin ya da tamamının hasar görmesinden kaynaklanmaktadır.Bu haber 10696 defa okunmuştur.
 Yorumlar -  Yorum ekle

Gönderen: ege melis kökçek

bende bu okulun mezunlarından biriyim 2008-2009 eğitim öğretim yılında bu okulda çok şeyler öğrendim hayatla savaşmayı öğrendim ve beni bugünlere getiren öğretmenlerime çok teşekkür ederim saygılarınızla

13 Ocak 2013 Pazar


Gönderen: Cansu

Ben bu okulun öğrencisiyim Anaokulundan beri yani ilk açıldığı günden beri burada okuyorum Buradan çok memnunum Ben bu okulda hayatı öğrendim Herkese bu okulu öneririm :)

28 Mart 2013 Perşembe

 Kategorideki diğer haberler 
 
   
  ANKARA HAVA DURUMU

  altın
   ÇOK OKUNANLAR
   YAZARLAR
      Süleyman Yaşar
      Mustafa Tuğrul Turhan
      Misafir Kalem
      Ümit Kardaş
      Oral Çalışlar
      Ayça Şener
      Tuncer Kırhan
      Murat Yetkin
      Murat Belge
      Erol Harputlu
   ÇOK YORUMLANANLAR
   ANKET
Memleketinizin yerel televizyon kanallarını takip ediyor musunuz?
Hayır, izlemiyorum
Arada sırada izliyorum
Evet, takip ediyorum
İlgilenmiyorum/Fikrim yok
Memleketimin yerel kanalı yok
   ŞANS OYUNLARI
21/11/2015
6-11-21-26-33-39
18/11/2015
4-15-25-30-31-10
 
   GAZETELER

   HABER HATTI
   E-POSTA LİSTESİ
Yeniliklerden haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olun.
E-posta Adresiniz:
 
ANA SAYFA   |   GÜNÜN TÜM HABERLERİ   |   ARŞİV   |   ZİYARETÇİ DEFTERİ   |   KÜNYE   |   REKLAM   |   İLETİŞİM
Çayyolu Haber'de yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.  Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı Çayyolu Haber sorumlu tutulamaz. © 2009. Çayyolu Web Tasarım Her Hakkı Saklıdır