Advert
Advert
Advert

'AB ve ABD dehşete düştü'

“Yaygın bir cadı avı” gibi ağır eleştirileri yapan NYT Editoryal Kurulu “Türkiye’nin demokrasisinin ayakta kalıp kalamayacağını” sordu.

'AB ve ABD dehşete düştü'
'AB ve ABD dehşete düştü' Admin
Bu içerik 230 kez okundu.
Advert

Türkiye’de Temmuz darbe girişiminden sonra ihraçlar, gözaltılar ve medya organlarına yönelik önlemler, New York Times gazetesinin Editoryal Kurulu’nun bir yazısına konu oldu. “Yaygın bir cadı avı” gibi ağır eleştirileri yapan Kurul, “Türkiye’nin demokrasisinin ayakta kalıp kalamayacağını” sordu ve “Dost acı söyler” Türk atasözünün varlığına dikkat çekti.

NYT Editoryal Kurulu, Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişiminden sonra çok sayıda kişinin gözaltına alınması ve medyanın “susturulması” gibi önlemlerin daha önce başka ülkelerde de görüldüğünü belirterek “Şablon denenmiş ve gerçektir, yanıtlanması zor soru ise ise bu şablon nasıl kırılacağıdır” sözlerini kullandı.

“Temmuz’daki darbe girişimi gerçekti ve Sayın Erdoğan’ın yanıt vermek için gerekçeleri vardı” diyen Kurul “Ancak tarama ağı, tehdidi iyice aştı” görüşünü dile getirdikten sonra OHAL kapsamında kamudan ihraçlar, gözaltılar ve medya organlarına yönelik önlemlere dikkat çekerek “yaygın bir cadı avı”nın yaşandığını iddia etti.

Kurul, son dönemde Türkiye’de Osmanlı dönemindeki “toprak kaybından duyuyan üzüntü” dile getirildiği resmi açıklamaların yanısıra Ankara’nın Musul’u kurtarma operasyonda rol talebine de vurgu yaptığı yazısında başkanlık projesini gerçekleştirme çabasına eleştirisel bir bakışla değinildikten sonra şöyle devam etti:

"TÜRKİYE, KARGAŞA İÇİNDE BİR BÖLGEDE KİLİT BİR MÜTTEFİK"

“ABD ve Avrupa, Sayın Erdoğan’ın 2003 yılında başbakan olduğunda bulunduğu ve model bir Müslüman demokrasini tesis ettiği için övüldüğü rotadan tamamen saptığı için dehşete düştü. Türkiye, kargaşa içinde bir bölgede kritik bir NATO müttefikidir, müttefiklerin nükleer silahlarının ambarıdır ve Avrupa Birliği ile yaptığı göç anlaşması, Ortadoğu mültecilerinin Avrupa’ya akını azaltmaya yardımcı oldu.”

NYT Editoryal Kurulu, Batı’nın eylemlerinin “kabul edilemez” olduğunu söylerken Türkiye’yi yanında tutmak için izleyebileceği kolay bir yol bulunmadığını belirterek “Ancak ‘Dost acı söyler’ diye bir Türk atasözü var” dedikten sonra ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken’in Salı günü bir konuşmasında Türkiye’de başarısız darbeye, “kamuoyunun hukuk üstünlüğüne ve ifade özgürlüğüne olan güvenini güçlendirecek biçimde yanıt verilmesi” çağrısını yaptığına dikkat çekti.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Özel sektör çalışanları nasıl 10 gün tatil yapacak?
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü
Sağlık sistemi alarm veriyor: Çağ atladık dedikleri sistem 6 yılda çöktü