Advert
Advert
Advert

‘Adalet’e bir darbe daha! O yetkileri devrediyor

Hükümet, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemeleri’nin “işleyişinde yaşanan aksaklıkları gidermek” gerekçesiyle hazırladığı tasarıyla Başkanlar Kurulu’na ait olan yetkileri Başkan’a ve HSK’ya devrediyor.

‘Adalet’e bir darbe daha! O yetkileri devrediyor
‘Adalet’e bir darbe daha! O yetkileri devrediyor Admin
Bu içerik 69 kez okundu.
Advert

NURCAN GÖKDEMİR - BİRGÜN / AKP hükümetinin, TBMM’ye sunduğu ve Meclis tatile girmeden yasalaştırmayı planladığı idare mahkemeleri ile ilgili tasarı, “Davaya özel hakim atama yetkisi” başta olmak üzere Bölge İdare Mahkemeleri, İdare Mahkemeleri ve Vergi Mahkemeleri ile ilgili Başkanlar Kurulu’na ait olan yetkileri tek kişiye devrediyor. TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilen ve öncelikli görüşüleceği öğrenilen tasarı , “Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin işleyişinde ortaya çıkan sorunların giderilmesi” gerekçesine dayandırıldı. Adli ve idari yargıda ikinci derece yargılamayı öngören istinaf kanun yolunun açılması sonucunda ortaya çıkan farklılıklar ve sorunların giderilmesini amaçladığı ifade edilen tasarı, Başkanlar Kurulu’nu işlevsizleştiren, esas yetkilerini Bölge İdare Mahkemesi Başkanı’na ve HSK’ye devrediyor. Tasarı, 15 Temmuz sonrası kamuda yaşanan ihraçlar ve açığa almalarla ilgili yargılama sürecinde etkili sonuçlar yaratacağı gerekçesiyle eleştiriliyor.

 

CHP’li Adalet Komisyonu üyeleri Ömer Süha Aldan, Necati Yılmaz, Mehmet Gökdağ, Namık Havutça ve Cemal Okan Yüksel’in tasarıya ilişkin muhalefet şerhinde yer alan eleştirileri özetle şöyle:

Davaya özel hâkim

1. Madde: Hukuki ve ya fiili nedenlerle bir dairenin kendi üyeleriyle toplanamadığı hallerde diğer dairelerden kıdem ve sıraya göre üye görevlendirmek yetkisi Bölge İdare Mahkemesi Başkanlar Kurulundan alınarak, Bölge İdare Mahkemesi başkanına verilmektedir.

Özellikle yargının siyasallaştığı bu dönemde ve yakın tarihimizde hukuk dışı saiklerle ve devlet dışı ve de yargı dışı yapıların mensubiyeti ve aidiyetiyle verilen kararlara sıkça rastlanmaktadır. Tam da bu dönemde davaya özel hakim tayini kaygısıyla ve tek kişi tarafından yapılacak bu görevlendirme endişeyle karşılanmaktadır.

2. Madde: Bölge idare mahkemesi daireleri arasındaki iş bölümünü’ belirlemek” görevinin Bölge İdare Mahkemesi Başkanlar Kurulunda olduğuna ilişkin ibare kaldırılarak, bu görev, Hakimler ve Savcılar Kurulu’na verilmiştir. Bölge İdare Mahkemesi bir kanun yolu mahkemesidir, diğer kanun yolu mahkemesi olan Yargıtay’da daireler arası iş bölümü mahkemenin kendi kurulları tarafından değerlendiği halde bu düzenlemeyle çelişir şekilde istinaf mahkemesinde bu yetkinin HSK’ye devredilmesi sistem bütünlüğü açısından doğru değildir, ayrıca gerek yapısal gerek seçim anlamında siyasallaşan HSK’ye mevcut yetkilerin ötesinde ek yetkilerin bu anlamda düzenlemedeki yetkinin devri doğru görülmemektedir.

8. Madde: Temyiz ve istinaf incelemesi sırasında yürütmenin durdurulması istemleri hakkında verilen kararların kesin olacağı yönünde bir düzenleme getirilmeye çalışılmaktadır. Anayasa’da düzenlenen hak arama özgürlüğüne aykırılık teşkil etmesi sebebiyle getirilmeye çalışılan bu kısıtlama hukuka aykırıdır.

12. Madde: Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlar Kurulu’nun görevlerinden olan bölge adliye mahkemelerindeki iş bölümünün belirlenmesi görevi HSK’ye verilmektedir.

 

Başkana özel yetki

14. Madde: “Hukuki veya fiili nedenlerle bir dairenin kendi üyeleriyle toplanamadığı hallerde ilgilisine göre diğer dairelerden üye görevlendirmek” görevi Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlar Kurulu’ndan alınarak, Bölge Adliye Mahkemesi başkanına verilmektedir.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadıköy'de polis müdahalesi: 3 gözaltı
Kadıköy'de polis müdahalesi: 3 gözaltı
Siirt Pervari'de 6 terörist etkisiz hale getirildi
Siirt Pervari'de 6 terörist etkisiz hale getirildi