Advert
Advert
Advert

Adliyenin maliyeti dudak uçuklattı

Parçalı adliyenin maliyeti yıllık 12 milyon 660 bin lira

Adliyenin maliyeti dudak uçuklattı
Adliyenin maliyeti dudak uçuklattı Admin
Bu içerik 137 kez okundu.
Advert

Ankara Adalet Sarayı’nın ihtiyacı karşılayamadığı için bazı mahkemelerin ek binalara taşınma masrafları aylık 1 milyon 55 bin yıllık ise 12 milyon 660 bin lira olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in BİMER’e Ankara’daki adliye binalarının masraflarını sormuştu. BİMER’den gelen yanıta göre icra, hukuk, ticaret ve iş mahkemelerinin taşındığı dört hizmet binası için Adalet Bakanlığı aylık 1 milyon 55 bin lira ödüyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, yıllardır Ankara’ya yeni adliye binası yapılamadığına dikkat çekerek, “Ek binalara, yıllık 12 milyon TL kira ödeniyor. Kiralanan binaların kimlere ait olduğu kamuoyuna açıklanmalı; kimlerin kazançlı çıktığı herkes tarafından öğrenilmelidir” dedi.

BİMER’den gelen ve Ankara Adliyesi’nin fiziki koşulları yetersiz olduğundan Ankara’ya yeni Adalet Sarayı yapılıncaya kadar Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ile zorunlu olarak kiralama yapılarak yer sıkıntısının giderildiği belirtilen yazıda, Ankara Adliyesi’nin çeşitli birimlerini yedi ek binada hizmet verdiği anlatıldı. Bu binalardan üçünün devlete ait olduğu, dördünün ise kiralama yoluyla alındığı anlatılan yazıya göre, Adalet Bakanlığı Ticaret ve İş Mahkemeleri’nin bulunduğu Balgat’ta bulunan 19 bin 374 metre karelik binaya, aylık 329 bin 358 TL kira ödüyor. Denetimli serbestlik birimlerinin yer aldığı Çetin Emeç Bulvarı’ndaki 4 bin metrekarelik binaya ödenen kira ücreti ise aylık 60 bin TL. Mustafa Kemal Mahallesi’ndeki 18 bin 225 metrekarelik binaya da aylık 401 bin 200 TL kira ödendiği ifade edildi. Burada idare ve vergi mahkemeleri hizmet veriyor. Söğütözü Mahallesi’nde 20 bin 760 metrekare alana sahip icra mahkemeleri binasına da aylık 265 bin bedel ödeniyor. Bakanlığın dört binaya ödediği toplam kira ücreti 1 milyon 55 bin TL ediyor. Bu rakam, yıllık 12 milyon 660 bin TL’ye ulaşıyor.

Ankara adliyesi
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SON DAKİKA | Çok sayıda muvazzaf asker gözaltında!
SON DAKİKA | Çok sayıda muvazzaf asker gözaltında!
Atatürk'e 'Ulu mikrop' diyen gerici, özür diledi
Atatürk'e 'Ulu mikrop' diyen gerici, özür diledi