Advert
Advert
Advert

Alarm zilleri: 2,5 ayda yüzde 13 eridi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, ekonomide artık alarm zillerinin çaldığını ifade etti.

Alarm zilleri: 2,5 ayda yüzde 13 eridi
Alarm zilleri: 2,5 ayda yüzde 13 eridi Admin
Bu içerik 244 kez okundu.
Advert

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, yaptığı açıklamada, Türk Lirası’nda yaşanan son gelişmelerin, Türkiye ekonomisi için tarihi bir dönüm noktası olduğunu ifade etti.

TL’nin sadece 2,5 ayda, yüzde 13 değer kaybettiğini belirten Böke, “AKP hükümeti ve Cumhurbaşkanı, iç siyasetteki gerginliği tırmandırarak belirsizlik yaratıyor, bu da siyasi riski artırıyor. Erdoğan’ın Başkanlık ısrarı ve anayasa değişikliği konusundaki tavrı ile son haftalarda Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın AB’ye dönük sert demeçleri, siyasi gerginliği tırmandırdı” değerlendirmesinde bulundu.

“HÜKÜMETİN YARATTIĞI SİYASİ RİSK TL’YE DEĞER KAYBETTİRİYOR”

Böke, “TL’nin değer kaybetmesi ve doların yükselmesinin gerçek nedeni Türkiye’de hükümetin yarattığı siyasi risktir. TL’nin bu ölçüde değer kaybetmesinin esas nedeni ne ABD merkez bankası FED, ne de ABD seçim sonucudur. Böyle olsaydı, Türkiye’yle aynı grupta yer alan diğer gelişmekte olan ülkelerin (Brezilya, Meksika v.s.) paralarında ne kadar değer kaybı yaşandıysa, TL’de de o kadar değer kaybı olurdu. Oysa TL’deki değer kaybı, diğer ülke para birimlerindeki değer kaybının en az 2 katına ulaşmış durumda” dedi.

Türkiye’nin AKP tarafından geri dönüşü zor bir yola sokulmak üzere olduğunu, artık alarm zillerinin çaldığını ifade eden Böke, “Şirketler, sadece TL’nin değer kaybı nedeniyle, yılbaşından bu yana, 94 milyar TL zarar etti. Aynı zamanda sadece dolar kurundaki artış nedeniyle, son 2,5 ayda Türkiye’nin toplam borcu, 68,7 milyar TL daha fazla. Türkiye 2,5 ayda, borç tutarı hiç artmasa bile, 68,7 milyar TL fakirleşti. Öte yandan TL’nin her yüzde 10’luk değer kaybında enflasyon 1,5 puan artıyor. Ağustos ayı sonundan, 16 Kasım 2016 tarihine kadarki 2,5 ayda, TL’nin değer kaybı yüzde 12,5’u geçti bile. Şu anda TL’nin değer kaybı bu noktada kalsa bile, bu durum şimdiden enflasyonu 1.9 puan artıracak” dedi.

“HABERLEŞME HAKKI KISITLAMALARININ MALİYETİ 100 MİLYON DOLAR”

Böke, “Bir kişinin siyasi ihtirasına kilitlenmiş ve ülkenin tüm dertlerini tamamen boşlamış olan AKP hükümeti, hepimizi bir yangının ortasına sürüklüyor” derken, şöyle devam etti:

“Özgürlükler sınırlandığına, aynı zamanda ekonomik fakirleşme de oluyor. Çalışmalar son dönemde Türkiye’de yaşanan haberleşme hakkı kısıtlamalarının ekonomiye maliyetinin yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Bugünün döviz kuru ile bu 330 milyon TL’yi geçen bir kayıp demek. Türkiye’de AKP’nin keyfi, hukuk tanımaz kararlarıyla internet kesilince, şirketler bayilerine ulaşamıyor, firmalar pos cihazlarını kullanamıyor, bankacılık işlemleri yapılamıyor, tüm sektörlerde zaten zorlaşan üretim, yavaşlıyor. Yani iş yapılamaz hale geliyor.

“ŞİRKETLER BİR BİR KAPANIYOR”

Bir yandan ekonomik durgunluk, bir yandan iş ortamının hükümet tarafından pervasızca bozulması, açılan/kapanan şirketlere ilişkin verilerde de kendini gösteriyor. Bugün açıklanan son verilere göre Ekim ayı itibariyle 2016’nın ilk 10 aylık döneminde, 2015 yılının aynı dönemine göre kurulan şirket sayısı yüzde 3,20 azaldı. Yılın aynı döneminde tasfiye edilen şirket sayısı ise yüzde 2.59 oranında arttı.

Bir önceki aya göre ise kapanan şirket sayısı yüzde 18,15 oranında arttı. Dahası, bir önceki aya göre, kapanan gerçek kişi ticari işletme sayısında yüzde 82,7 oranında artış var. Kapanan kooperatif sayısında ise yüzde 59,15 oranında artış yaşandı. Tek meselesi kendi koltuğu olan AKP, hala bu kritik durumu görmezden geliyor. Şirketler bir bir kapanırken, hükümet gündemi rejim tartışmalarına kilitlemekte hala ısrar ediyor.”

“TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İÇİN İZLENEN YOLDAN DÖNÜLMELİ”

Böke, AKP hükümetinin, Türkiye’nin geleceğiyle ilgili bir dert taşıyorsa şu anda izlediği yoldan derhal dönüş yapması gerektiğini belirterek, “Başkanlık tartışmalarını hemen bitirmeli, hukuku hiçe sayan uygulamalarından, ülke içinde gerilim yaratmaktan vazgeçmeli. Ülkeyi normalleştirmeyi hedefleyerek hemen olağanüstü hale son vermeli. Demokrasi ve özgürlükler üzerindeki kısıtları kaldırmalı.

Derhal ekonomiyi ve ekonomide yaşanan sorunları gündemin merkezine almalı. Aksi halde Türkiye’yi kötü yönetimi ile kenarına getirmiş olduğu uçurumdan aşağıya göz göre göre yuvarlayacak ve artık önlem konuşmak için dahi bir zemin kalmayacak” dedi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
İngiliz turistlere "Türkiye ve Yunanistan'a gitmeyin" uyarısı
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye
FETÖ'nün emniyetteki ''Mahrem imamları'' davasında 5 tahliye