Advert
Advert
Advert

Altınköy Ekim ayında yine dopdolu

Altınköy Açık Hava Müzesi, düzenlediği etkinliklerle ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

Altınköy Ekim ayında yine dopdolu
Altınköy Ekim ayında yine dopdolu Admin
Bu içerik 370 kez okundu.
Advert

Köy hayatının tüm güzelliklerini, gelenekleriyle birlikte şehre taşıyan Altınköy Açık Hava Müzesi, düzenlediği etkinliklerle ziyaretçilere unutulmaz anlar yaşatmaya devam ediyor.

Ziyaretçilerine Türk gelenek ve göreneklerini daha yakından tanıma, köy hayatının inceliklerini yerinde görme imkanı sunan Altınköy Açık Hava Müzesi, kültürel değerlerimizi gelecek nesillere aktarıyor.

Geleneksel sanat dalları Altınköy Açık Hava Müzesi’nde

Altınköy Açık Hava Müzesi’nde, Ekim ayı boyunca yine birbirinden güzel etkinlikler ziyaretçileri bekliyor. Ahşap gemi maketi, sepetçilik, elekçilik, saraçlık olarak ifade edilen çanta ve top dikimi, keçecilik, ahşap işçiliği, yorgancılık, buğday sapı örücülüğü, iğne oyası, cam işçiliği, Keşan dokuma ve topaç yapımı gibi belki hiç tanımadığınız, her biri birbirinden değerli etkinlikler Altınköy Açık Hava Müzesi’nde ilgililerle buluşuyor. 

Siz de Altınköy Açık Hava Müzesi’ne gelerek bu güzel etkinliklere katılabilir, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanat dallarımızı tanıyabilir ve bu sanat dallarının en iyi temsilcileriyle tanışabilirsiniz.

Ahşap gemi maketi yapımı ve sepetçilik sanatını yakından tanıyabilirsiniz

İstanbul-Haliç’te yüzen Osmanlı dönemi saltanat kayıklarını da üreten Kastamonu Cideli ustalardan Muharrem Demir, bu hafta sonu Altınköy Açık Hava Müzesi’nde olacak. Demir, ahşap gemi maketlerinin yapımını meraklılarıyla paylaşacak.

Kültür tarihinde önemli bir yeri olan sepetçilik sanatının en başarılı temsilcilerinden biri olan Musa Dönmez de bu hafta sonu Altınköy Açık Hava Müzesi’nde…  Ağaçların ince sürgünleri ile bitkilerinin odunlaşmamış saplarını zarafetle sepete dönüştürmeyi gösterecek olan Musa Dönmez, sepetçilik sanatının en güzel örneklerini Altınköy ziyaretçileri için sergileyecek.

Elekçilik, saraçlık, keçecilik ve ahşap işçiliği…

Geçmişte hemen her evde bulunan eleklerin ustaları, günümüzde gelişen teknolojinin de etkisi ile unutulan mesleklerini yaşatmak için Altınköy Açık Hava Müzesi’nde zamana direniyorlar. Bu sanatın değerli ustası Sabir Dönmez, bu hafta sonu Altınköy Açık Hava Müzesi’nde olacak.

Özel ve geleneksel tekniklerle çanta üreten saraç Tevfik Kaya ve kitleleri peşinden sürükleyen meşin yuvarlak topun dikimi ile uğraşan saraç Hüseyin Şentürk de bu hafta sonu Altınköy Açık Hava Müzesi’nde zanaatlarını tanıtacaklar.

Bu hafta sonu Altınköy Açık Hava Müzesi’nde sergilenecek olan sanat dalları arasında “Keçecilik” ve “Ahşap işçiliği” de yer alıyor. Bu sanatların en gayretkeş temsilcileri Gencer Kondal ve Yaşar Küçüker de hafta sonunda Altınköy’de olacak.

Altınköy
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
İşte yandaşa fişli torpilin listesi
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu
Galatasaray'ın rakibi Selçuk İnan'a talip oldu