Advert
Advert
Advert

Altınköy’de hasat zamanı

Kasketini takıp, örs ve çekiçle tırpan döven Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, bu yıl da geleneği bozmayıp önce ekin biçti sonra da değirmende un öğüttü.

Altınköy’de hasat zamanı
Altınköy’de hasat zamanı Admin
Bu içerik 77 kez okundu.
Advert

Türkiye'nin ilk açık hava müzesi olan Altınköy’de dün, ‘3. Hasat Şenliği’ düzenlendi. Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki örs ve çekiçle tırpan dövdü. Başkan Tiryaki ve beraberindekiler daha sonra manilerle hasat yapılacak alana geldi.

Alanda tırpanlarla ekini biçen Tiryaki, harmanda ekinlerin tanelerini sapından ayırmak için kullanılan düven yöntemiyle buğdayları ayıkladı. Ayıklanan buğdaylar daha sonra atların sırtına yüklenerek su değirmenine götürüldü. Burada elde edilen un, taş fırına getirilerek ekmek yapıldı. Ekmekler şenlik için alana gelen vatandaşlara ikram edildi. Başkan Veysel Tiryaki, şenliğin 30 Temmuz Pazar gününe kadar devam edeceğini söyledi. 

GELENEKSEL TATLAR İKRAM EDİLECEK

Şenliğin ikinci gününde, ineklerden süt sağımı, yorgan dikimi, turşu kurma, geleneksel çocuk oyunları ve sanatçılar tarafından geleneksel sanat dallarının tanıtımı yapılacak. Ziyaretçilere geleneksel tatların ikram edileceği 3 ve 4’üncü günlerde ise hasatta kullanılan malzemelerden lokma, peynir, yoğurt, tereyağı, kavurga yapımı öğretilecek.

hasat Altınköy Altındağ Belediyesi Altınköy Hasat Şenliği Veysel Tiryaki
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
Memur zammında uzlaşma sağlandı! İşte alınacak zam oranları
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!
İtalya'da deprem: Ölü, yaralı ve denizin altında kalanlar var!