Advert
Advert
Advert

Amasralılar’dan 2 bin katılımcılı dev dava

“Canımız pahasına termik santral kurulmasın diye çabalayacağız”

Amasralılar’dan 2 bin katılımcılı dev dava
Amasralılar’dan 2 bin katılımcılı dev dava Admin
Bu içerik 396 kez okundu.
Advert

Her sene 400 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Amasra’nın Çapak Koyu’nda kömürlü termik santral yapılması planlanıyor. Bugün kömürlü termik santral için verilen ÇED olumlu kararının iptali için 2 bini aşkın davacıyla tarihin en büyük çevre davasını açan Amasralılar’ın ağzından tek bir cümle çıkıyor: “Canımızı almadan köyümüzü alamazlar.”

Kömürlü termik santrale karşı Amasralılar’ın başlattığı mücadelenin önemine dikkat çeken Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Reşit Elçin, “Burada inşa edilecek olası bir termik santral çevre ve insan sağlığı üzerinde neden olacağı olumsuz etkilerle birlikte Çapak Koyu’ndaki iki köyün yerinden edilmesi anlamına da gelecek.

Bu köylerde yaşayan halk da köyünü bir termik santrale bırakmak; hem köyünden, hem doğasından hem de sağlığından olmak istemiyor” dedi. Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılama konusunda kömürlü termik santrallere muhtaç olmadığını vurgulayan Elçin, “Birleşmiş Milletler (BM) ‘Hükümetlerarası İklim Değişikliği Sözleşmesi’ne göre atmosferdeki sera gazı emisyonlarının yüzde 41’inin sorumlusu kömürlü termik santraller. Ve Türkiye’nin enerji ihtiyacı sadece yenilenebilir enerji ile karşılanabilecekken, kömür gibi kirli enerji üretim biçimlerinden hızla vazgeçilmeli” diye konuştu.

1300 megavat üretim gücüne sahip olması beklenen kömürlü termik santralin inşası için 2 köy yerinden edilecek; toplamda 43 bin ağaç kesilecek. Her yıl yakılacak yaklaşık 6 milyon kömürle Amasra’nın havası nefes alınamaz hale gelecek. UNESCO Kültür Mirası adayı Amasra’nın sakinleri “Canımız pahasına santralin kurulmaması için uğraşacağız” diyerek şehirlerini, geleceklerini ve çevrelerini korumak için rekor sayıda katılımcı ile açtıkları davaya, bir imza ile herkesin desteğini bekliyorlar.

Amasralılar’ın mücadelesine http://imza.greenpeace.org/amasra sitesinden imza vererek katılabilirsiniz.

Çapak Koyu Amasra Greenpeace termik santral
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı