Advert
Advert
Advert

Ankara Barosu’nun Atatürk zaferi!

Devlet Nişanından 2013 yılında Atatürk’ün resminin ve TC. ibaresinin kaldırılmasına ilişkin, yönetmelik değişikliğine karşı Ankara Barosu, ve Kamusen’in açtığı iptal davalaı, Danıştay tarafından kabul edilerek, Atatürk resmi ve TC. ibaresi, devlet nişanındaki yerini yeniden bulmuş oldu.

Ankara Barosu’nun Atatürk zaferi!
Ankara Barosu’nun Atatürk zaferi! Admin
Bu içerik 287 kez okundu.
Advert

2013 yılında dönemin Ankara Baro Başkanı olan Sema Aksoy ve Kamusen’in açtığı iki dava birleştirilmişti. Hukuk mücadelesi ise 3 yıl sonra zaferle sonuçlandı.

Danıştay’ın kararına göre, Atatürk Kabartmasına yer verilmeksizin yapılan düzenleme iptal edildi.

2013 yılı Kasım ayında dönemin Hükümetinin aldığı kararla, Türkiye Cumhuriyeti’nin “İlişkilerin geliştirilmesine katkıları” nedeniyle yabancılara verdiği en büyük üç nişan olan Devlet Nişanı, Cumhuriyet Nişanı ve Liyakat Nişanı’nın şekilleri değiştirilmiş, nişanlarda yer alan Atatürk silueti ve T.C. yazısı kaldırılmıştı.

Ankara Barosu ve Türkiye Kamu-Sen, milli kimlik ve bütünlüğümüzün simgesi olan nişanlardan T.C. ibaresi ve Atatürk siluetinin kaldırılmasına tepki göstermiş, yapılan bu düzenlemenin yürütmesinin durdurulması ve iptali talebi doğrultusunda Danıştay’a başvuruda bulunmuştu.

Danıştay 10. Dairesi verdiği kararla nişanlardaki Atatürk siluetinin kaldırılmasının anayasal hükümler karşısında eksik bir düzenleme olduğuna hükmederek, “Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği”nin 6. Maddesinde yer alan devlet nişanına ilişkin kısmında “Atatürk Kabartması”na yer verilmeksizin eksik düzenleme yapan kısmın İPTALİNE karar verdi.

Türkiye’nin ilk kadın baro başkanı olan dönemin Ankara Baro Başkanı olan Sema Aksoy 2013 yılında büyük bir hukuk mücadelesi yaratarak konunun yakın takipçisi olmuştu:

Danıştay Devlet Madalya ve Nişanları Yönetmeliği Atatürk Kabartmas devlet nişanı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'