Advert
Advert
Advert

Ankara İl Genel Meclisi Başkanlık seçimi yapıldı

Ankara İl Genel Meclisi Başkanlık seçiminde meclis üyeleri Ahmet Arslanoğlu ile Ankara'ya hizmete devam dedi.

Ankara İl Genel Meclisi Başkanlık seçimi yapıldı
Ankara İl Genel Meclisi Başkanlık seçimi yapıldı
Bu içerik 1655 kez okundu.
Advert

İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı toplantısı başkanlık divan seçimi tartışmalarla başladı.
CHP ve MHP’nin meclis üyeleri, oy pusulalarının üyelerin masalarına bırakılması yerine, oy kullanımı sırasında verilmesini istemesi üzerine il genel meclis Başkanı Ahmet Arslanoğlu ile tartışmalar yaşandı.

Olaylı başlayan başkanlık seçiminde Arslanoğlu 67 oy alarak güven tazeledi.

Ankara İl Genel Meclis Başkanlığı’na Ahmet Arslanoğlu yeniden seçildi. İl Genel Meclisi’nin Nisan ayı toplantısında başkanlık divanı seçimi gerçekleştirildi. 2009 yerel seçimlerinin ardından 2 yıllığına belirlenen başkanlık divanı görevinin sona ermesiyle gelecek mahalli seçimlere kadar sürecek başkanlık seçimi İl Genel Meclisi Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Gizli oyla gerçekleştirilen seçimde AK Parti adına mevcut meclis başkanvekili Kızılcahamam meclis üyesi Ahmet Arslanoğlu 119 oyun 67’sini alarak yeniden başkan seçildi.
CHP ve MHP’nin ortak aday gösterdikleri MHP Polatlı meclis üyesi Muzaffer Atik 52 oy alarak 15 oyla başkanlığı kaçırdı.

Meclis başkanlığı seçiminin başında oy pusulalarının meclis üyelerine dağıtılması sırasında tartışma yaşandı. CHP ve MHP’nin meclis üyeleri, oy pusulalarının üyelerin masalarına bırakılması yerine, oy kullanımı sırasında verilmesini istedi. MHP’li meclis üyesi Mehmet Ali Özbek ve Ak Partili meclis üyesi mesut Yaman arasında başlayan tartışma meclis başkanvekili Ahmet Arslanoğlu’nun müdahalesi ile artınca diğer meclis üyelerinin gurupları sakinleştirmesi ile yatıştırıldı. Kısa süren tartışmanın ardından, oy pusulalarının oy kullanımı sırasında üyelere verilmesi benimsendi.
Meclis Başkanlığı seçiminin ardından gerçekleştirilen il genel meclisi 1’inci Başkanvekilliği seçimlerinde Meclis üyelerinden Ebubekir Kipel ve Ünver Karakuzu aday gösterildi. 1’inci Başkanvekili Fatih Ünal’ın yerine Ebubekir Kipel 67 oyla seçilirken, Ünver Karakuzu 57 oy aldı.
Başkanlık Divanı’nın yeni yapılanmasına eklenen bir diğer isim de Osman Tombak oldu. İGM 2’nci Başkanvekilliğine aday olarak Osman Tombak ve İsmail Hakkı Koç aday gösterildi. Osman Tombak

66 oyla 2’nci Başkanvekili olurken, İsmail Hakkı Koç 50 oy aldı.

Kâtip üye seçimlerinin de gerçekleştirildiği İGM Nisan ayı ilk toplantısında dört Meclis üyesi kâtip üyeliğe aday gösterildi. Gizli oylama ve açık sayım esasına göre yapılan seçimlerde Harun Başkuyu 68 ve Murat Yıldırım 67 oy alarak kâtip üye olurken, Kağan Koçak 49 ve Erdal Pekgöz 48 oy alabildi.
118 oyun kullanıldığı ve 1 oyunda boş atıldığı İGM yedek kâtip üye seçimlerinde de üyelerden 4 isim aday olarak gösterildi. Zekayi Kaya 68 ve İbrahim Gündoğdu 67 oy alarak yedek kâtip üye seçildi. Seçimlerde, Hüseyin Aksakal 49 ve Abdullah Kaplan 48 oy aldı.

İl Encümen Üyeleri Değişti

Ankara İl Genel Meclisi, 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu’nun 10’uncu maddesinin (j) bendine göre; 2011 yılı İl Encümeni üyelerini seçti. İGM üyeleri arasında seçilen 5 isim gizli oyla esasına göre seçildi. İl Encümen üyeliğine, İGM üyelerince aday gösterilen isimler ise şöyle; Selim Kaymak, Niyazi Akbaş, Azmi Uyanık, Durali Alkan, Aşir Yüksel, M. Güven Çınar, Cemal Gemalmaz, M. Ali Özbek, Cumayi Öztürk, Halil Yurtseven. Aday gösterilen üyelerden Selim Kaymak 68, Niyazi Akbaş 68, Azmi Uyanık 68, Durali Alkan 68, Aşir Yüksel 68 oy alarak İl Encümeni üyesi seçilirken, Cumayi Öztürk 49, Halil Yurtseven 49, M. Ali Özbek 48, M. Güven Çınar ve Cemal Gemalmaz ise 47’şer oy aldı.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme