Advert
Advert
Advert

Ankara’da binler Kolej Meydanı’nda buluştu

İşçinin, emekçinin bayramı 1 Mayıs Ankara’da bir çok sendikanın ve vatandaşın katılımıyla çosku içinde kutlandı.

Ankara’da binler Kolej Meydanı’nda buluştu
Ankara’da binler Kolej Meydanı’nda buluştu Admin
Bu içerik 208 kez okundu.
Advert

DİSK, KESK, TMMOB, Halkevleri, Türk Tabipleri Birliği’nin de aralarında bulunduğu sendikalar, sivil toplum örgütleri ve meslek odalarının da aralarında bulunduğu örgütler 1 Mayıs bayramını kolej meydanında kutladı.

1 Mayıs Ankara’da yoğun güvenlik önlemi alınan alanda herhangi bir olay yaşanmazken halaylar, türküler eşliğinde alan dolduruldu.

Ankara’nın farklı bölgelerinden yürüyerek Kolej Meydanı’nda toplanan binlerce insan 1 Mayıs’ı halaylarla, türkülerle coşku içinde kutladılar. Alana sendikalar, sivil toplum kuruluşları, sivil vatandaşların yanı sıra aileleriyle birlikte gelen çocuklar, engelli vatandaşlarda katılım gösterdi.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı alana girişler ve çıkışlar belli noktalardan yapılırken, ufak tefek tartışmaların dışında olay yaşanmadı. Tam manasıyla bayram havasında geçen kutlamada alan doldu taştı.

Miting öncesi TKP Mamak İlçe Örgütü tarafından hazırlanan pankartın alana girişi polisler tarafından engellenmek istenirken, aynı şekilde TMMOB’un “Diktatörlüğe hayır” yazılı dövizleri de polis engeliyle karşılaştı.

TKP’nin kitlesel katılımıyla dikkat çektiği miting saygı duruşuyla başlarken, ardından tertip komitesi adına ortak açıklama okundu.

Açıklamada referandumda hayır denildiği, OHAL’e, zorunlu BES’e, kadına yönelik şiddete, eğitimin gericileştirilmesine bir kez daha “Hayır” denildiği ifade edildi.

Ardından mitingi düzenleyen kurum temsilcileri kürsüye çıktı. İlk olarak DİSK adına Tayfun Görgülü kürsüye gelerek 1 Mayıs’ı coşkuyla selamladığını söyledi. “16 Nisan’da ‘Hayır’ dedik ve kazandık” diyen Görgülü, Taksim şehitlerini, emekçi kadınları ve tüm işçi sınıfını selamlayarak AKP’ye boyun eğmeyeceklerini ifade etti. 15 Temmuz sonrası AKP’nin iş güvencesini kaldırdığını belirten Görgülü, kıdem tazminatını gasp hazırlığına dikkat çekti ve “iş güvencemize ve kıdem tazminatına dokunamazsınız” dedi.

 ANKARA’DA BİR İLK 

Başkent’te 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle Dikimevi-Kızılay arasındaki yollar tamamen trafiğe kapatıldı.

1 Mayıs’ta kutlamalarında bugün bir ilk de yaşandı. Alana giren işçiler cadde ortasına kurulan x-ray cihazıyla aranarak tek tek alana alınıyor. Alana girenlerin yanlarında sırt çantası ve benzeri malzemeler getirmemeleri de dikkat çekti. Çünkü Ankara Valiliği dünden bu konuda bir uyarı mesajı yayınlamıştı.

Kolej Meydanı Ankara 1 Mayıs
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan şehit Muzaffer Tufaner'in ailesine taziye ziyareti
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek
Taraftarı sahaya bıçak atan Konyaspor'a, Başbakan'dan destek