Advert
Advert
Advert

Ankara'da Rus büyükelçiye silahlı saldırı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne silahlı saldırı düzenlendi.

Ankara'da Rus büyükelçiye silahlı saldırı
Ankara'da Rus büyükelçiye silahlı saldırı Admin
Bu içerik 485 kez okundu.
Advert
Haberin videosu için tıklayın!

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'ne silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Ankara'da katıldığı bir sergide silahlı saldırıya uğradı.

Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde bir resim sergisini ziyareti sırasında silahlı saldırıya maruz kalan Andrey Karlov'un saldırıda ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildiriliyor.

1954 doğumlu Karlov, Temmuz 2013'te Ankara'ya Büyükelçi olarak atanmıştı.

Yaralanan büyükelçi, hastaneye kaldırıldı. Karlov'un durumunun ağır olduğu belirtildi.

DHA muhabiri, saldırıda başka vurulan kişilerin de olduğunu ve saldırıya uğrayan Rusya'nın Ankara Büyükelçisi'nin öldüğüne dair iddiaların olduğunu söyledi.

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Deniz Zeyrek, saldırıya ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Büyükelçi konuşurken önce havaya ateş etmiş, ardından büyükelçiyi sırtından vurmuş. Daha sonra havaya ateş ederek salonu boşaltmış, içeride büyükelçi ile baş başa kalmış ve yine ateş etmiş. İçeriye polis olduğunu söyleyerek girmiş. Daha çıkaramadılar, kendisi de içeride büyükelçi de içeride."

Saldırı sırasında olay yerinde bulunan Hürriyet muhabiri Haşim Kılıç, CNNTürk televizyonuna olayı şöyle aktardı:

"Elçinin arkasında duran takım elbiseli bir adam vardı, önce havaya ateş açtı, ardından büyükelçiyi arkadan vurdu. Saldırgan Halep'le ilgili şeyler söyledi. Sonra insanların dışarı çıkmasını istedi, herkes dışarı çıktı. Sonra elçinin yerde yatan bedenine birkaç el daha ateş açtı. İçeriye polis kimliği göstererek girdiği ve Rus büyükelçinin kendi koruması olduğu söyleniyor."

Karlov Andrey, 1954 yılında Moskova'da doğdu ve diplomatik kariyerine 1976 yılında başladı. Daha önce hem Kuzey hem Güney Kore'de görev yaptı. Çok iyi düzeyde Korece biliyor.

Türkiye'ye atanmadan önce altı yıl boyunca Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda Konsolosluk İşleri Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu.

Ayrıntılar geliyor...

Rusya büyükelçi Andrey Karlov Ankara Andrey Gennadiyeviç Karlov
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Washington Post: 'Türkiye kaosa girebilir'
Washington Post: 'Türkiye kaosa girebilir'
'Bazen Erdoğan'ı dikkate almamak daha iyi'
'Bazen Erdoğan'ı dikkate almamak daha iyi'