Advert
Advert
Advert

Ankara'da ulaşıma zam geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Keçiören Metrosu’nun açılış töreninde yaptığı konuşmasında “Fiyatı 2.50 lira olarak belirlendi” demesiyle başlayan “Ulaşım ücretlerine zam mı geliyor” sorusu dün netliğe kavuştu. EGO ve metrolarda 2.35 TL olan tam biniş ücreti 2.50’ye çıkarken, özel toplu taşımada ise 2.75 TL oldu. Açıldığı günden bu yana ücretsiz olan teleferik hattı ise artık 1 TL.

Ankara'da ulaşıma zam geldi
Ankara'da ulaşıma zam geldi Admin
Bu içerik 337 kez okundu.
Advert

Ankara’da, toplu taşıma ücretlerinde yeniden düzenleme yapıldı. Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu’nca belirlenen yeni toplu taşıma ücretleri, 15 Ocak Pazar gününden itibaren geçerli olacak. Yeni tarifeye göre, tam ve aktarma ücretleri yüzde 6.3 oranında artarken, öğretmen ve öğrenci biletlerinin ücretlerinde ise herhangi bir değişiklik yapılmadı. EGO otobüsleri, metro ve Ankaray’da tam biniş 2,50 TL olarak yeniden belirlenirken, transfer (aktarım) ücretlerinin de 1 TL olması kararlaştırıldı. 1.75 TL olan öğrenci ve öğretmen indirimli bilet fiyatları ise aynı kaldı.

UKOME tarafından belirlenen yeni tarifelere göre, özel halk otobüslerinde (ÖTA, ÖHO) tam biniş ücreti 2.75 TL’ye çıkarılırken, 1.75 TL olan indirimli biniş ücretine zamyapılmadı. Kısa mesafe yolculukları için ödenen minibüs ücreti 2.75 TL’ye, uzun mesafe için ise 3.15 TL’ye yükseltildi. Transfer uygulaması hakkı bulunmayan tek binişlik 4 TL’lik kullan at bilette herhangi bir değişiklik olmazken, Esenboğa Havalimanı-Ankara arasında hizmet veren BELKO AİR’ler de 11 TL oldu.

TELEFERİK HATTI ARTIK ÜCRETLİ

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, toplu taşıma amaçlı 2014 yılından itibaren ücretsizolarak hizmet veren Yenimahalle-Şentepe Teleferik hattında, 1 TL karşılığında ücretli olarak yolcu taşınacağını bildirdiler. Teleferik hattının ücretli hale getirilmesinde en önemli etken olarak, teleferik ulaşımının bazı kişiler tarafından amacının dışında kullanılmaya başlanması nedeniyle bölge halkından bu yönde yoğun talep gelmesi gösterildi.

Yetkililer, yolcuların Yenimahalle Metro istasyonunda aktarma yaparak metroyla yolculuklarına devam etmeleri halinde, bilet ücretinden teleferik için verdikleri 1 TL’nin mahsup (düşürüleceğini) edileceğini söylediler. Yetkililer ayrıca, raylı sistemleri kullanarak Yenimahalle Metro İstasyonu’na gelen yolcuların aktarma yaparak yolculuklarına devam etmeleri halinde ise teleferik ücreti alınmayacağını söylediler.

BÜYÜKŞEHİR: KÂR AMACI GÜDÜLMÜYOR

Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, kent genelinde hizmet veren toplu taşıma araçlarından EGO, ÖHO, ÖTA, Ankaray ve metro yolcu taşıma tarifesinin; Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Genel Kurulu kararları doğrultusunda uygulandığını bildirdiler. Toplu taşıma hizmetinin, Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından kâr amacı gütmeden zararına yürütüldüğünün altını çizen yetkililer, şunları söylediler:

“Kamu hizmeti olarak görülen ve kâr amacı güdülmeyen, toplu ulaşım hizmetinde, yatırım maliyetleri ile işletme maliyetlerindeki artışlar, sürdürülebilir bir toplu taşıma hizmetinin sunulması noktasında tarife değişikliği yapılmasını kaçınılmaz kılmıştır. EGO olarak, Ankara’da toplu taşıma ücretlerinde son 6 yıl içinde sadece 2 kez tarife değişikliği yapıldı. Her iki seferde de fiyat düzenlemeleri minimumda tutulmaya çalışıldı. Son fiyat düzenlemesinde öğrenci ve öğretmenler tarafından kullanılan indirimli biletlerde ise herhangi bir artış yapılmadı.” 

EGO-METRO-ANKARAY Eski Fiyat Yeni Fiyat
Tam 2.35 TL 2.50 TL
İndirimli 1.75 TL 1.75 TL
Aktarma  80 Kuruş 1 TL
ÖZEL TOPLU TAŞIM ARACI İLE ÖZEL HALK OTOBÜSÜ Eski Fiyat Yeni Fiyat
Tam 2.55 TL 2.75 TL
İndirimli 1.75 TL 1.75 TL

 

DOLMUŞ Eski Fiyat Yeni Fiyat
Kısa mesafe 2.55 TL 2.75 TL
Uzun mesafe 2.90 TL 3.15 TL
EGO metro zam dolmuş
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
mollali     2017-01-08 eminim bu yazıyı okuyan kar amacı güdülmüyor açıklamasının gdülme kısmını anlamlandırıyordur..bana bedelsiz teslim edin daha ucuza vergi de ödeyerek aynı hizmeti sunayım..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor