Advert
Advert
Advert

AP: Türkiye demokrasiden uzaklaştırılıyor

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, HDP’li milletvekillerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

AP: Türkiye demokrasiden uzaklaştırılıyor
AP: Türkiye demokrasiden uzaklaştırılıyor Admin
Bu içerik 132 kez okundu.
Advert

HDP’li milletvekillerin “Türk toplumunun meşru ve demokratik temsilcilerinin olduğunu” söyleyen Schulz, Türkiye’nin “demokrasiden uzaklaştırıldığını” savundu.

BBC Türkçe’ye göre Martin Schulz da, “Türk yetkililerin Türkiye'yi yalnızca demokrasiden uzaklaştırmakla kalmadıklarını aynı zamanda AB-Türkiye ilişkilerinin de temelini oluşturan değer, ilke, norm ve kurallara da sırtlarını döndüklerini” öne sürdü.

Schulz, "Hükümetin eylemlerinin gidişatı, AB ile Türkiye ile arasındaki sürdürülebilir ilişkilerin temeli ve Türk hükümetinin demokratik değer ile Avrupa hedefine bağlılığı üzerinde soru işaretleri yaratıyor" sözlerini de kullandı.

Açıklamasında, HDP milletvekillerinin Türk toplumunun meşru ve demokratik temsilcileri olduğunu söyleyen AP Başkanı, Eylül ayındaki görüşmelerinde Selahattin Demirtaş'ın gözaltına alınabileceği kaygısını kendisine aktardığını da ifade etti.

-MOGHERİNİ HANH VE SİYASİ GRUPLARLA SÜREKLİ GÖRÜŞÜYORUZ-

Schulz ayrıca, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn ve AP'deki siyasi grup liderleriyle ile Türkiye'de gelişmelerle ilgili olarak sürekli temasta olduklarını da kaydetti.

HDP Avrupa Parlamentosu Martin Schulz
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Coca Cola'da skandal... Şirket kabul etti
Coca Cola'da skandal... Şirket kabul etti
Dikkat: Yılbaşında ücretli olacak!
Dikkat: Yılbaşında ücretli olacak!