Advert
Advert
Advert

‘Apple, tüm arama kayıtlarınızı ‘habersiz’ kaydediyor’

Teknoloji devi Apple’nın iPhone’lardan yapılan aramaların kayıtlarını kullanıcılardan onay almadan otomatik olarak iCloud bulut yedekleme sisteminde yedeklediği iddia edildi.

‘Apple, tüm arama kayıtlarınızı ‘habersiz’ kaydediyor’
‘Apple, tüm arama kayıtlarınızı ‘habersiz’ kaydediyor’ Admin
Bu içerik 264 kez okundu.
Advert

İddianın sahibi dijital medya analizleri yapan Rus Elcomsoft firmasının CEO’su Vladimir Katalov. Katalov, ABD’nin Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’in eski analisti Edward Snowden’in sızdırdığı gizli belgeleri haberleştiren İngiliz Telegraph gazetesinin eski yazarı Glenn Greenwald’ın kurduğu Intercept gazetesine konuştu. Buna göre Apple, arama kayıtlarının yedeklendiğine dair onay sormamasının yanı sıra bu işlemin yapıldığına dair herhangi bir bilgilendirme de sunmuyor.

SON 4 AYA AİT HERŞEY SAKLANIYOR

Apple’nın telefondaki arama kayıtlarını otomatik olarak iCloud hesabına yedeklediğini ve son 4 aya ait tüm verileri yedekte tuttuğunu belirten Katalov, bu sistemi kapatmanın herhangi bir yolu olmadığını, yedekleme izninin kaldırıldığında bile telefonun aramaları iCloud’a anlık olarak gönderdiğini açıkladı. Katalov, “iCloud hesabınızı etkinleştirdiğiniz anda tüm hareketleriniz artık kayıt altına alınmaya başlıyor. Bunlar arasında arama yapılan numara, konuşma süresi, tarihler ve hatta cevapsız aramalar da var. Tabi bunlara sesli ve görüntülü aramalar da dahil” dedi.

‘MAHKEME KARARIYLA HEPSİNİ ALABİLİRLER’

Katalov’un dehşete düşüren açıklamaları bunlar da sınırlı değil. “Kolluk kuvvetlerinin bir dava kapsamında ulaşmak istedikleri bu kayıtları mahkeme kararıyla erişime açtırma hakları da var. Yani Apple başka yollarla örneğin bir şüphelinin telefon kayıtlarına ulaşamazsa Apple’dan bunları isteyebilir” diyen Katalov, Apple gibi Android ve Windows 10 cep telefonlarının da benzer kayıt saklama işlevlerini hayata geçirdiğini söyledi.

WHATSAPP VE SKYPE İLETİŞİMİNİ DE KAYDEDİYOR

Yapılan yeni güncellemelerle sadece GSM aramalarının değil aynı zamanda Whatsapp, FaceTime, Skype gibi üçüncü parti uygulamalardan yapılan arama kayıtlarının da yedeklendiği belirtildi. Bu durumdan kurtulmanın tek yolu ise iCloud hesabını tümden kapatmak veya takvim, rehber, web geçmişi ve hareket geçmişleri gibi en temel senkronizasyonları da içeren senkronizasyon işlemlerini iptal etmek.

Apple iPhone
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı
Konya'da aranan kişilere operasyon: 50 gözaltı