Advert
Advert
Advert

Atatürkçü ilahiyatçılardan ‘laiklik’ tepkisi

Sekiz Cumhuriyetçi Atatürkçü ilahiyatçı bir bildirge yayınladı. Laikliğin önemine vurgu yapılan bildirgede, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatı, müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi ve Atatürk'e yapılan çirkin saldırılar eleştirildi.

Atatürkçü ilahiyatçılardan ‘laiklik’ tepkisi
Atatürkçü ilahiyatçılardan ‘laiklik’ tepkisi Admin
Bu içerik 202 kez okundu.
Advert

SÖZCÜ - Cemil Kılıç, Nazif Ay, Mehmet Ali Öz, Yusuf Gökhan Çolak, Yusuf Dülger, Kamil Hayati Aydın, Mehmet Göl ve Lütfullah Kaleli’den oluşan sekiz ilahiyatçı bir araya gelerek, “Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılardan Kamuoyuna Bildirge” başlığıyla bir açıklama yaptı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi müfredatı, müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesi ve son dönemde Atatürk’e yapılan çirkin saldırıların kınandığı açıklamada, “Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılar olarak, bundan önce bireysel anlamda yaptığımız cumhuriyet devrimi ve Atatürk müdafaasını bundan sonra birlikte ve eşgüdümlü bir biçimde devam ettireceğiz. İnanıyoruz ki ilerleyen süreçte aramıza yeni ilahiyatçı arkadaşlar da katılacaktır. Son olarak; 1923'te Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti yerine yeni bir devlet kurmaktan bahsedenleri, Atatürk'ün hatırasına yönelik ağır hakaretlerde bulunanları, Cumhuriyetin kazanımlarını yok etmeye çalışanları ve toplumumuzu yeniden saltanat ve hilafet karanlığına sürüklemek isteyen şer fikirli kafaları şiddetle kınadığımızı ilan eder, kamuoyumuzun yüksek bilgisine saygıyla sunarız” denildi.

Açıklamanın tamamı şöyle:

“İslam, halkın köle – hür, yoksul – varsıl diye sınıflara ayrıldığı vıı. Yüzyıl Mekke'sinde bir özgürlük ve adalet hareketi olarak doğdu. İslam peygamberi Hz. Muhammed, sınıf ayrımcılığına karşı kardeşliği, köleliğe karşı özgürlüğü ikame etmek için mücadele etti. Kur'an, akılcılığı temel alan bir kitap kimliğiyle dönemin koşullarında bir özgürlük ve adalet manifestosu olarak peygamberin dilinden insanlara ulaştı.

ilahiyatçı Cumhuriyetçi Atatürkçü İlahiyatçılar
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı