Advert
Advert
Advert

AVM’ciler kiralarda bir çözüm bulamıyor

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın AVM kiralarının dövizle alınmasına düzenleme getirileceği açıklaması gözleri AVM’cilere çevirdi. Sektör ise, ‘çözüm bulamıyoruz’ diyor.

AVM’ciler kiralarda bir çözüm bulamıyor
AVM’ciler kiralarda bir çözüm bulamıyor Admin
Bu içerik 300 kez okundu.
Advert

Ekonomide TL atağına geçen hükümetin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da AVM’lerdeki döviz kiralarına işaret ederek ‘geçici düzenleme’ yapılabileceğini açıkladı. Erdoğan’ın açıklaması AVM yatırımcılarının tepkisini çekti.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, şu ana kadar hem AVM yatırımcısını hem de perakende sektörünü zora sokmayacak bir çözüm yolu bulamadıklarını kaydetti.

PARTİLER ÜSTÜ MESELE

TL ile kiranın hayata geçmesi halinde düzenlemenin ‘denge’ yaratması gerektiğine vurgu yapan Belgü, “Bu sektörün perakende dışında diğer bacakları da var. Yabancı yatırımcısı var. AVM’lerin büyük bir kısmı döviz kredisi ile yapıldı. Bunu bir şekilde dengelemek lazım. Dövizle kredi alan yabancıyı da ürkütmemek gerekiyor. Biz aylardır bankalarla ve perakendecilerle konuşuyoruz ama bir çözüm bulamadık” diye konuştu.

Sektörün perakende kısmını temsil eden Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel ise artık TL ile kiralama konusunun Türkiye açısından ‘kadın hakları’ konusunda olduğu gibi partiler üstü bir mesele haline geldiğini kaydetti. Sadece son 1.5 ayda dövizdeki artış nedeni ile mağazaların kira maliyetlerinin yüzde 15 arttığını dile getiren Öncel, şöyle devam etti: “Eğer olabiliyorsa 2 yıllık sabit kira uygulaması piyasaların ateşini söndürür. Kiraları, 2.30-2.40 TL’ye sabitleyen AVM’ler de var. Ancak özellikle büyük AVM gruplarının da yer aldığı yüzde 50’lik kesim hâlâ kiralarda fikslemeye gitmedi. Gayrimenkulde 6-7 yılda geri dönüş alınabiliyor zaten. 15 yıllık AVM neden dövizle kira alsın?”

Kaynak: Sayime Başçı/Sözcü

AVM kira Tayyip Erdoğan
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Hatay'da işçiler göçük altında kaldı: 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı
Hatay'da işçiler göçük altında kaldı: 1 işçi öldü, 3 işçi yaralandı