Advert
Advert
Advert

AVM’lerde plaka tanıma sistemi başladı

Ankara’da siyaset ve iş dünyasının sıkça ziyaret ettiği bir AVM’ye plaka tanıma sistemi kuruldu. Otoparka giren araçların plakaları emniyetin kara listesi ile karşılaştırılacak. Şüpheli araçlar emniyete bildirilecek.

AVM’lerde plaka tanıma sistemi başladı
AVM’lerde plaka tanıma sistemi başladı Admin
Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

AVM’ye şüpheli plaka sistemi Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, alışveriş merkezi (AVM) otoparkları için otomatik plaka tanıma sistemi şartı getirmişti. Habertürk’ten Deniz Çiçek’in haberine göre bu sistemin ilk örneği, Ankara’da siyaset, iş dünyası ve diplomatik temsilcilerin yoğun yaşadığı Oran semtinde devreye alındı.

Bir AVM’ye kurulan otomatik plaka tanıma sistemi ile otoparka giren tüm araçların plakası otomatik algılanarak sisteme aktarılıyor. Emniyet de AVM’ye şüpheli ve aranan araçların plakasını bildiriyor. Eskiden gözle yapılan plaka kontrolü, bu sistemle otomatik olarak gerçekleşiyor. Emniyetten gelen şüpheli plakalar, AVM’nin plaka tanıma sisteminde kara listeye kaydediliyor. Bu plakalardan birine sahip araç AVM’ye girdiğinde, sistem kırmızı alarm veriyor.

HIRSIZ YAKALANDI

Sistemin kurulduğu One Tower AVM’nin genel müdürü Ferhat Bank, uygulamanın ilk meyvesini geçen hafta verdiğini anlattı. Plaka tanıma sisteminin hırsızlıktan aranan bir aracı tespit ettiğini ve şüpheliyi emniyete teslim ettiklerini söyleyen Bank, “Sistem yakında emniyete doğrudan bağlanacak. Bunun için emniyetin yapacağı teknik çalışmayı bekliyoruz” dedi.

Güvenlik tedbirlerini daha da sıkılaştırdıklarını belirten Bank, x-ray sayısını artırarak ana kapılar dışında dükkân ve kafelerden AVM’ye girişleri de önlediklerini ifade etti. Son dönemde yaşanan terör saldırıları nedeniyle AVM’ler için şart koşulan plaka tanıma sisteminin ilk uygulaması, Ankara’nın gözde semti Oran’da başladı. Sistem, otoparka giren araçların plakalarını, emniyetin kara listesiyle karşılaştırıyor. Şüpheli araç tespitinde bu bilgi anında polise gönderilecek.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Almanya gerginliği ve FED kararı doları uçurdu
Almanya gerginliği ve FED kararı doları uçurdu
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü
Kütahya'da trafik kazası: 3 ölü