Advert
Advert
Advert

Avrupa: HSYK bağımsız değil

Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), Türk yargısının bağımsızlık ve tarafsızlık şartını artık karşılamadığını açıkladı. ENCJ bu gerekçeyle HSKY’nin gözlemci statüsünün askıya alınmasını genel kurulda görüşmeye hazırlanıyor.

Avrupa: HSYK bağımsız değil
Avrupa: HSYK bağımsız değil Admin
Bu içerik 330 kez okundu.
Advert

Avrupa Birliği’nde yasamayürütmeden bağımsız olan ve yargının bağımsızlığı için çalışan kurumları bir çatı altında buluşturan Avrupa Yargı Kurulları Ağı (ENCJ), Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun (HSYK) gözlemci statüsünü askıya almayı değerlendiriyor. Bu adım, Türk yargısının artık bağımsız ve tarafsız olmamasıyla gerekçelendirildi.

ENCJ web sitesinde yayımlanan açıklamada, Türkiye’deki darbe girişiminin koşulsuz kınandığı, can kayıplarının affedilemez olduğu, sorumluların uluslararası standartlara uygun biçimde açık, adil ve tarafsız yargı süreciyle hesap vermesi gerektiği belirtildi.

Açıklamada, hem darbe öncesi hem de darbe sonrasında HSYK’nin yargıçların atanması, askıya alınması, görevden alınması ve kovuşturulmasında yargı bağımsızlığı ilkelerine uygun davranmadığından endişe edildiği ve bunun da defalarca HSYK’ye bildirildiği ama sonuç alaınamadığı belirtildi. HSYK’nin yasama-yürütmeden bağımsız olma koşullarını yani Türk yargısının bağımsızlık şartını artık karşılamadığı sonucuna varıldığını açıklayan ENCJ, yönetim kurulunun HSYK’nin gözlemci statüsünün askıya alınmasını genel kurula teklif etmeyi oybirliğiyle kararlaştırdığı belirtildi. Toplantı Aralık 2016’da yapılacak.

Kaynak: Cumhuriyet

Avrupa Yargı Kurulları Ağı ENCJ HSKY
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt