Advert
Advert
Advert

Avrupalı Hıristiyan Demokratlar’dan Türkiye’yi çok kızdıracak rapor

Avrupa Parlamentosu içindeki Hıristiyan Demokratlar AB içinde yapısal değişiklikler öngören bir taslak hazırladı. Taslakta Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine de karşı çıkılıyor.

Avrupalı Hıristiyan Demokratlar’dan Türkiye’yi çok kızdıracak rapor
Avrupalı Hıristiyan Demokratlar’dan Türkiye’yi çok kızdıracak rapor Admin
Bu içerik 237 kez okundu.
Advert

Süddeutsche Zeitung’da yer alan habere göre, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Hıristiyan Demokrat parlamenterleri ‘AB’nin geleceğine dair’ beş maddelik bir taslak metin hazırladı. “Dramatik bir değişim içindeki dünyamız için hayat sigortamız” başlığını taşıyan taslak metin, AB Komisyonu’nun küçülmesini, Türkiye’nin tam üyeliğinin reddini öngörüyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre; AP’nin en büyük meclis grubunu oluşturan Hıristiyan Demokrat Parlamenterleri AB için bir takım köklü yapısal değişiklikler istiyor.

Buna göre; şu an üye devletlerin temsil edildiği AB Bakanlar Konseyi, ikinci bir yetkili merci halini alırken, AB Komisyonu’nun daha aktif bir rol üstlenmesi ve Lizbon Antlaşması’nda “Komisyon’un küçülmesi” planının hayata geçirilmesi isteniyor.

‘TÜRKİYE AB’YE TAM ÜYE OLAMAZ’

Avrupa Halk Partisi (EVP) grubunu oluşturan Hıristiyan Demokratlar, Türkiye’ye de tam üyelik konusunda daha fazla umut verilmesine karşı çıkıyor.

Süddeutsche Zeitung’un ele geçirdiği taslak metinde, “Sadece coğrafi açıdan büyük bölümü Avrupa’da yer alan ülkeler AB’ye üye olabilir” ifadesi yer alıyor.

Metinde, “Türkiye AB’ye tam üye olmaz, bu hem AB hem de Türkiye için ‘kritik’ olur” ifadesi yer alıyor. Buna göre; Türkiye AB’ye tam üye değil, AB çevresinde, ‘AB ile partner ülkeler zincirinin bir halkası’ olabilir.

Hıristiyan Demokratların hazırladığı taslak metinin EVP Meclis grubunda oylanması bekleniyor.

Türkiye, 1999’dan beri AB’ye tam üyeliğe aday ve 2005’ten bu yana da tam üyelik için resmi müzakereler yürütülüyor.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir