Advert
Advert
Advert

Aziz Nesin 100 yaşında

Usta Yazar Aziz Nesin’in 100. Doğum yıldönümünde, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin ev sahipliği yapacağı, “Ömrüne Sığmayan Adam” sergisinin açılışına sayılı günler kaldı. 30 Eylül’de açılacak sergi, 8 Kasım’a kadar görülebilecek.

Aziz Nesin 100 yaşında
Aziz Nesin 100 yaşında Admin
Bu içerik 471 kez okundu.
Advert

Usta yazar Aziz Nesin’in 100. Doğum yıldönümünde, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nin (ÇSM) ev sahipliği yapacağı “Ömrüne Sığmayan Adam” sergisinin açılışına sayılı günler kaldı. 30 Eylül’de açılacak sergi, 8 Kasım’a kadar görülebilecek.

Aziz Nesin’in yüzbinlerce dokümandan oluşan kişisel arşivinden bir seçki, elyazması notları, günceleri, kitapları, eşyaları ve aldığı ödüllerin yanı sıra yaşamı üzerine video röportajlar ve belgesellerin de yer alacağı sergide, Nesin’e ilişkin yazı-çizi, fotoğraf, karikatür, afiş gibi görsel malzemeler de bulunacak.

Nesin Vakfı tarafından düzenlenen sergi, Türkiye’de sanat, edebiyat, politika gibi mevzulara Aziz Nesin’in gözünden bakma, Nesin’i bilindik klişelerin ötesinde tanıma olanağı sunacak. Sergi, Nesin’in yaşamı süresince ortaya çıkardıklarının yanı sıra ömrüne sığdıramadığı işlere de yer verecek.

Aziz Nesin’in şimdiye kadar basılmış tüm kitaplarının yer alacağı sergide, Nesin’in tanıklık ettiği 6-7 Eylül olayları, Sivas katliamı gibi Türkiye’nin yakın tarihinde iz bırakan olayların belgeleri de görülebilecek.

SERGİ İLK KEZ ANKARA’DA

İstanbul, İzmir ve Bursa’da gösterilmesinin ardından ilk kez Ankaralılarla buluşacak serginin küratörlüğünü Işın Önol, arşiv çalışmalarını Esin Pervane ve Salih Bora yaptı.

Serginin içeriği, Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin ve yöneticisi Süleyman Cihangiroğlu başta olmak üzere Nesin Vakfı danışmanlığında sürdürüldü.

Sergide yer alan “Aziz Nesin Yaşıyor” belgeseli ile Nesin Vakfı Arşivi’nden video seçkisi ise Fatih Pınar ve Burcu Kolbay tarafından hazırlandı. Nesin Vakfı’nın yapım görüntüleri Tan Oral tarafından kayıt altına alınırken, Ethem Özgüven tarafından dijitalleştirildi. 

Aziz Nesin
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt