Advert
Advert
Advert

“Başında kavak yelleri esen” bir grup ergenin hikayesi

Guðmundur Arnar Gulemmundsson'un ilk uzun metraj filmi 'Heartstone', gençliğe ayna tutuyor. Film, İzlanda'nın kasvetli havasını yansıtıyor.

“Başında kavak yelleri esen” bir grup ergenin hikayesi
“Başında kavak yelleri esen” bir grup ergenin hikayesi Admin
Bu içerik 127 kez okundu.
Advert

Heartstone, daha önce yine ilk gençlik dönemiyle ilgili kısa filmlere imza atan İzlandalı yönetmen Guðmundur Arnar Gulemmundsson’un ilk uzun metraj filmi. İzlanda yapımı film, ‘Gençlik Başımda Duman’ olarak çevrildi. Ben filmden ‘Heartstone’ adıyla bahsedeceğim. Çevrildiği adıyla film “başında kavak yelleri esen” bir grup ergenin hikayesini çağrıştırıyordu. Ancak gerçek hikaye, ergenlik dönemini “taşa toslar” gibi yaşayan bir grup çaresiz gencin var olma savaşı olarak nitelenmeli.

Filmin geçtiği İzlanda’nın doğası gençlerin ruhunu aktarmak için çok verimli bir kaynak oluşturmuş. Filme ev sahipliği yapan mekânın ve doğanın kasvetli yapısı ergenlik döneminin muazzam yalnızlık ve boşluk hissiyle pürüzsüz bir birlik yakalamış. Bu uyuma yönetmenin hikâyeye yaklaşımı ve kamera ustalığı da eklenince, ortaya seyretmesi güç, hazin bir gerçeklik çıkmış.

Birbirleriyle ilişkileri son derece acımasız ve saldırgan olan kasabanın gençleriyle balık avlarken tanışıyoruz. Balık avlarken takındıkları tutum ne kadar vahşiyse, birbirleriyle ilişkileri de o kadar vahşi. Tuttukları büyük balıkların canını alırken ve istavrit gibi istenmeyen küçük balıklar çıktığında sergiledikleri tutum bibirlerine yaklaşımlarını da ele veriyor.

film sinema izlanda gençlik
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Başakşehir geri döndü! Maçta 6 GOL vardı...
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme
Protokol kavgasının ardından flaş gelişme