Advert
Advert
Advert

Başkan yarın belli olacak

Seçiciler Kurulu, 20 Ocak'ta Beyaz Saray'a çıkacak ismi belirlemek üzere yarın toplanıyor.

Başkan yarın belli olacak
Başkan yarın belli olacak Admin
Bu içerik 214 kez okundu.
Advert

Trump, 8 Kasım’da halkın oylarıyla 45’inci ABD Başkanı seçildi. Ancak ABD Başkanı halkın doğrudan oylarıyla belirlenmiyor. Amerikalılar, ABD Başkanı’nı belirleyecek olan ve ‘Seçiciler Kurulu’ olarak anılan bir heyetin üyelerini seçiyor. Bu kurulun, eyaletlerden Senato ve Temsilciler Meclisi’ne gönderilen üye sayısı kadar delegesi bulunuyor.

Örneğin; California eyaleti 55 delegeyle temsil ediliyor. Eyaletlerde halkın oylarının çoğunu kazanan aday, o eyaletteki delegelerinin hepsine sahip oluyor. Sonuçta da 538 üyeden oluşan bu kurul, seçimlerden sonra toplanıp, Başkan ve Başkan Yardımcısı’nı belirliyor.

TRUMP’A OY VERMEYECEĞİNİ AÇIKLAYANLAR VAR

Normal şartlarda halkın seçtiği bu temsilciler, ekseriyetle Cumhuriyetçi ise Cumhuriyetçilerin adayına, Demokrat ise Demokratların adayına oy veriyor. Fakat 8 Kasım’daki seçimlerde birçok Cumhuriyetçi Trump’ın adaylığına karşı çıkmıştı. Hatta seçimlerden sonra bazı kurul üyeleri Trump’a oy vermeyeceğini açıklamıştı.

İşte ABD’nin 45’inci Başkanı’nı belirleyecek Seçiciler Kurulu yarın (19 Aralık) toplanıyor. Üyeler, ayrı ayrı temsil ettikleri eyaletlerde bir araya gelecek. Sonuç büyük ihtimalle Trump’ın lehine çıkacak. Ama küçük de olsa bir sürpriz ihtimali bulunuyor. Bu da “sadakatsiz seçiciler” olarak nitelendirilen üyelerin marifetiyle gerçekleşebilir.

TEAMÜLLER İŞLERSE TRUMP BAŞKAN, FAKAT…

Bu bağlamda muhtemel iki senaryo bulunuyor. İlk senaryo şöyle: 8 Kasım’da 136 milyonu aşkın ABD’li oy kullandı. Halkın oylarında Clinton, Trump’a yaklaşık 3 milyon fark attı. Ama seçim sistemindeki gariplik nedeniyle, Trump Seçiciler Kurulu üyelerinin büyük kısmını kazandı. Bu sonuca göre; Trump, 306 üyeye sahip ve Başkan olmak için en az 270 üyenin oyunu alması gerekiyor. Trump’ın sahip olduğu üye sayısı, salt çoğunluğun çok üzerinde olduğu için, teamüller işlerse Trump, 20 Ocak’ta Beyaz Saray’a çıkacak.

İkinci senaryo ise şöyle: Clinton Seçici Kurul üyelerinin 232’sine sahip. Dolayısıyla 270 üyenin desteğini alırsa, onun da Başkanlık koltuğuna oturma ihtimali bulunuyor. Bu hesapla Trump’a oy vermesi gereken fakat “sadakatsizlik” gösterip Demokratik Parti’nin adayına oy verecek üye sayısı 38’i bulursa, Clinton, Beyaz Saray’a çıkabilir. Tabii bu ihtimal çok düşük, zira Seçici Kurul üyeleri parti bazında seçiliyor. Cumhuriyetçilerin bu denli fire verdiği tarihte görülmedi.

ABD Seçiciler Kurulu Beyaz Saray Trump
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Barcelona' yazılı formalarla sahaya çıkacaklar
'Barcelona' yazılı formalarla sahaya çıkacaklar
ABD, 1.25 milyar dolarlık silah satışını onayladı
ABD, 1.25 milyar dolarlık silah satışını onayladı