Advert
Advert
Advert

Bir 'Abdülhamid' skandalı daha

TBMM Başkanı İsmail Kahraman bu defa Abdülhamid için düzenlenecek bir etkinliğin davetiyesini gönderdi. CHP'den sert tepki geldi.

Bir 'Abdülhamid' skandalı daha
Bir 'Abdülhamid' skandalı daha Admin
Bu içerik 349 kez okundu.
Advert

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Dolmabahçe Sarayı'nda padişah Abdülhamid'i anma sempozyumunda “Ne yazık ki tarihi ve kültürel miras bilinmiyor, özellikle gençler bilmiyor, unutturuluyor, hükümdarımız Abdülhamid'e vefa borcumuz var” demişti.

Şimdi ise TBMM Başkanlığı'nın doğumunun 174.yılı nedeniyle Ekim'in ilk haftasının Abdülhamid Haftası olarak anılması yönünde yaptığı hazırlıklara başladı.

Etkinlikler için Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın imzasını taşıyan bir davetiye gönderildi.

CHP İzmir Millietvekili Murat Bakan yaptığı açıklamada "Cumhuriyet, Abdülhamid ve onun gericiliğine karşı verilen mücadeleiçinde kurulmuştur" diyerek tepki gösterdi.

"DESPOTİK HÜKÜMDAR" 

"II. Abdülhamid tarihimizin ilk anayasasını kaldıran, ilk meclisini kapatan despotik bir hükümdardır" diyen Bakan şöyle dedi:

II. Abdülhamid, ülkeyi 30 yıl boyunca tek adam rejimiyle ve korku inşa ederek yönetmiş bir zorbadır. Muhalifleri hafiyeleriyle sindiren, hapse atan, sürgüne gönderen bir despot, binlerce aydının yurt dışına kaçmasına neden olan bir gericidir. Vatan ve özgürlük şairi Namık Kemal’i sürgüne göndermiştir.

MUSTAFA KEMAL'İ HAPSE ATTIRMIŞTI

Osmanlı’nın reformcu devlet adamı ve ilk anayasasını yazan Sadrazam Mithat Paşa'yı sürgün etmiş daha sonra da katletmiştir. Mustafa Kemal'i harbiye öğrencisi iken düşünceleri nedeniyle defalarca hapse attırmıştır.

Abdülhamid, 33 yıl boyunca kurduğu istibdat (gerici baskı ve devlet terörü) rejimiyle basına sansür koymuş, medeni kanunun hazırlanmasını engellemiş, toplumun aydınlanma ve özgürlük mücadelesinin karşısında durmuştur.

1908 Devrimi'nden sonra Meclis-i Mebusan'ın yeniden açılması ve 1909'da ilk çok partili demokratik seçimlerin yapılması üzerine, yetkilerinin kısıtlanmasını kabul etmeyen Abdülhamid ‘31 Mart Vakası’ olarak bilinen gerici ayaklanmayı desteklemiştir.

Bu olayla meclisi kapatan alaylı askerler ve onlarla birlikte ayaklanan yobazlar modern okullarda okuyan öğrencileri ve harbiyeli subayları sokaklarda linç etmiştir. Bu darbeci ve gerici ayaklanma, içinde Mustafa Kemal'in de olduğu Selanik'ten İstanbul'a yürüyen Hareket Ordusu tarafından bastırılmış, Abdülhamit tahtan indirilerek Meclis-i Mebusan yeniden açılmıştır.

"CUMHURİYET DÜŞMANI"

Şimdi AKP iktidarı, cumhuriyet ve demokrasi değerlerinin düşmanı olan bu padişaha sahip çıkarak gerçek kimliğini açık ediyor. AKP iktidarı, nasıl bir 'Yeni Türkiye' istediğini göstermiş oluyor!

"İPTAL EDİLMELİ"

Meclisin böyle bir etkinlik düzenlemesi kendi varlığını inkar etmektir. Onun varlık sebebine ihanettir. Meclis kapatan II. Abdülhamid'in meclis başkanlığınca düzenlenen anma etkinliği iptal edilmelidir!

Abdülhamid CHP AKP İsmail Kahraman TBMM
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Sık sık Abdullah Gül'ü ziyaret ediyorlar'
'Sık sık Abdullah Gül'ü ziyaret ediyorlar'
Haşim Kılıç'tan 'yeni parti' açıklaması
Haşim Kılıç'tan 'yeni parti' açıklaması