Advert
Advert
Advert

Bir buçuk yıl yetecek su var

ASKİ Genel Müdürü Necmettin Tahiroğlu, Ankara’nın son 30 yılın ortalamasına göre en az yağış alan ekim ayı ve kasım ayının ilk yarısını yaşamasına rağmen barajlarda (hiç yağış almasa bile) bir buçuk yıl yetecek içme suyu olduğunu söyledi.

Bir buçuk yıl yetecek su var
Bir buçuk yıl yetecek su var Admin
Bu içerik 264 kez okundu.
Advert

Başkent’te barajların doluluk oranının yüzde 30 seviyesinde olduğunu belirten Tahiroglu, "Doluluk oranının düşük olmasının sebebi, barajlarımızın toplam hacminin çok büyük olmasıdır. Barajlarımızın toplam hacmi 1 milyar 600 milyon metreküpe yakındır. Bu rakam ise İstanbul'un bütün barajlarının toplam kapasitesinin neredeyse 2 katı büyüklüğündedir.

Yağışların azalması ve tüketimin artmasına rağmen Başkent'in su ihtiyacını karşılayan Kurtboğazı, Eğrekkaya, Akyar, Kavşakkaya, Çubuk-2, Çamlıdere ve Elmadağ barajlarında biriken su miktarı, 471 milyon metreküp seviyesinde. Barajlarımızda hiç yağmur yağmasa bile bu oran Ankara'nın bir buçuk yıl su ihtiyacını karşılayacak seviyede. Biliyorsunuz Kesikköprü Barajı ve Hirfanlı barajları da var. Bu bizim uzun yıllar su garantimiz. Kızılırmak da Ankara için büyük bir sigorta. Her ne kadar barajlarımızda suyumuz yeterli olsa da tasarrufu hiçbir zaman elden bırakmamak gerekir. Tasarruf bir yaşam biçimidir. Suyumuzun sadece bugün için değil, gelecek yıllarda da ihtiyacımıza cevap verebilmesi için lütfen israf etmeden, tasarruflu kullanalım” diye konuştu.

Necmettin Tahiroğlu ASKİ barajların doluluk oranı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beyoğlu'nda iptal edilen imar planları için kutlama
Beyoğlu'nda iptal edilen imar planları için kutlama
Nuriye ve Semih için Ankara’ya giden otobüslere polis engeli
Nuriye ve Semih için Ankara’ya giden otobüslere polis engeli