Advert
Advert
Advert

Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor

Uzmanlar, bisiklet kullanma alışkanlığının birçok hastalıktan koruyarak ömrü uzattığını söyledi.

Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor
Bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor Admin
Bu içerik 290 kez okundu.
Advert

Tüm sporlarda olduğu gibi bisiklet sürmenin de birçok hastalığa iyi geldiğini ifade eden Özel Gazi Hastanesi’nde görevli Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Alp Varılsüha, bisiklet kullanmanın sağlığa olan faydaları hakkında bilgiler aktardı.

Varılsüha, "Bisiklet kullanımı; kilo verme, kalp ve akciğer sağlığı ve ruh sağlığı için olumlu etkilere sahiptir. Bisiklet kullananlar, yüksek tansiyon, kalp krizi, akciğer hastalıklarından uzak duruyor. Bir anlamda bisikletin ömrü uzattığını söyleyebiliriz" dedi. Bisiklet sporunu sağlığı yerinde olan herkesin, her yaşta yapabileceğini dile getiren Varılsüha, özellikle çocukların küçük yaşta bisikletle tanıştırılmaları gerektiğinin altını çizdi.

RUH SAĞLIĞINA DA İYİ GELİYOR

Varılsüha, "Bisiklet sürmek çağımızın hastalığı olan strese çok iyi geliyor. Seyir halindeyken kafanızı boşaltabiliyorsunuz. Endorfin diye adlandırılan spora bağlı salgılanan hormon, insanda mutluluk hissi oluşturuyor. Yol bisikleti ve dağ bisikleti sporuyla uğraşırken her ikisi için de ayrı önlemler almak gerekiyor. Yol bisikletiyle ilerlerken bisiklet yolu olmayan yerlerde kaza yapma riskiniz yüksek.

Dağ bisikletinde ise arazi koşullarında spor yaptığınız için kaza riskiniz artıyor. Her iki sporu yaparken de gerekli koruyucu donanıma sahip olmanız gerekli. Nasıl arabada emniyet kemerimizi takmadan yola çıkmıyorsak bisikletle de kask takmadan yola çıkmamalıyız. Bisiklet çok hızlı giden bir araç değil. O nedenle bisiklet kazalarında, kafa travmaları dışında ölüm riski oldukça az. Kask bu açıdan oldukça değerli ve önemlidir" diye konuştu.

BUNLARA DİKKAT!

Dr. Alp Varılsüha, bisiklet kasklarının kapsamlı araştırmalar sonucunda son halini aldığını ve iyi bir teknolojiye sahip olduğunu dile getirerek şöyle konuştu: "Bisiklet üzerindeyken bir diğer önemli unsurumuz eldivendir. Eldiven, el yorgunluğu, terlemeye bağlı kontrolü kaybetmeme ve avuç içinin yaralanmaması açısından oldukça önemlidir. Dağ bisikleti kullananların diz ve dirsekleri koruyacak aparatları takmaları önerilir. Bisiklet sürmenin, aç karnına olmaması gerektiğini deneyimlerinden öğrendim.

Uzun performanslarda birkaç saat sonra şekeriniz düşüyor ve farkında olmadan dengenizi kaybetmeye başlıyorsunuz. Bir sonraki aşama baygınlık geçirebilirsiniz. Bisikletle 1 saati aşan bir performans planlıyorsanız hem enerji hem de sıvı takviyenizin yeterli olması gerekir. Sıvı takviyesi için 20 dakikada bir su içmeniz yeterli olacaktır. Bu yüzden eliniz altında mutlaka su olmalı.

Yavaş karbonhidrat salınımı yapan sütlü mısır gevreği tarzı bir gıdayla yola çıkılırsa hem şişkinlik yapmıyor hem de o enerjiyi yavaş salan bir gıda takviyesi olduğu için sizi enerjik tutacaktır. Fakat çok daha uzun performanslarda, vücudunuzun tepkisine göre zaman zaman ağzınıza bir parça çikolata atabilirsiniz."

Posta

bisiklet
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fransa'da şüpheli bagaj alarmı: Tren garı boşaltıldı!
Fransa'da şüpheli bagaj alarmı: Tren garı boşaltıldı!
Fransa'da şüpheli paket alarmı!
Fransa'da şüpheli paket alarmı!