Advert
Advert
Advert

Bisikletler kirli havayı temizleyecek!

Hollandalı bir tasarımcı, Çin’de insan sağlığı için tehlikeli seviyelere yükselen hava kirliliğini azalmak için kirli havayı temiz havaya çeviren bisiklet geliştirdi.

Bisikletler kirli havayı temizleyecek!
Bisikletler kirli havayı temizleyecek! Admin
Bu içerik 73 kez okundu.
Advert

Çin’de, ülke genelinde tehlikeli boyutlarda hava kirliliği sorunu yaşanıyor. Kirliliğe karşı insan sağlığını korumak için inovatif maskeler geliştiriliyor olsa da sorunun kalıcı olarak çözülmesi gerekiyor. Havayı temizleyen bisikletler bunu başarabilir.

Sürdürülebilir ulaşım Dünya Ekonomik Forumu’nun Çin'deki son zirvesinde açıklanan işbirliği ile Çinli bisiklet paylaşım şirketi OFO, projenin ülke genelinde yayılmasında etkili olacak. Çevreci bisikletler ön tarafa monte edilmiş bir modül ile havayı toplayacak, hava filtresi karbon içeriğini azaltacak ve sürücünün bulunduğu yönden temiz havayı dışarı verecek. Böylelikle sürdürülebilir bir döngü sağlanacak.

İlk prototip üzerinde çalışmaların başlatılacağı Smog Free projesinde, şirket “test yap, hata yap, öğren ve yükselt” adımlarını izleyerek ülke geneline yayılmayı planlıyor. Proje hayata geçirildiğinde, Çin’de günlük 3 milyon kullanıcısı olan bisikletler, tam ölçekli hava temizleme filoları haline gelecek. Ayrıca şirket bu yıl Hindistan’da Smog Free Tower projesini başlatacak ve kuleler ile havayı temizleyecek.

Sürdürülebilir ulaşım Çin Havayı temizleyen bisikletler
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
Eren Erdem'den Mehmet Görmez'e sert eleştiri
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'
'İsmail Kahraman'a beş milyonluk araç alındı'