Advert
Advert
Advert

Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş!

Robotlar, yüksek hassasiyetleri sayesinde cerrahi işlemlerde yaygın olarak kullanılıyor. Mühendisler, MR rehberliğinde biyopsi yapabilen 3D baskılı robot geliştirdi.

Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş!
Bu robotun yaptıkları gerçekten müthiş! Admin
Bu içerik 104 kez okundu.
Advert

Twente Üniversitesi mühendisleri, plastikten yapılmış 3D baskılı yeni bir biyopsi robotu geliştirdi. Böylelikle, normal olmayan dokunun gerçek zamanlı görüntülenmesi ile bir MR tarayıcısı içinde çalışmasını sağlanıyor.

Hava basıncı ile yönlendiriliyor Stormram 4, iletken metallerden arınmış olarak tasarlandı. Bir MR tarayıcısı içindeki güçlü manyetik alan altında işlevsel hale gelen robot, 3D plastikten basılmış ve elektrik yerine hava basıncı ile yönlendirilmiş. Robotun bu dördüncü versiyonu olan Stormram 4, MR tarayıcının tüneline sığabiliyor. 5 metre uzunluğunda hava boruları harici bir denetleyiciyle, robotun MR dışından yönlendirilmesine izin verir.

Ön testler, robotun uyumlu bir iğne ile donatılmış olması durumunda dokuyu bir milimetre hassasiyetle hedefleyebildiğini gösteriyor. Bu, bir insan operatörün başarması imkansız bir doğruluk derecesi anlamına geliyor. Ekip, cihazın klinik uygulamaya uygun hale getirilmesi için robotu Ziekenhuis Groep Twente'deki bir radyologla işbirliği içinde geliştirdi. Bu yenilik, son zamanlarda Cerrahi Robotik Görevleri’nin bir parçası olarak Londra'daki uluslararası Hamlyn Sempozyumu’nda ödüle layık görüldü.

biyopsi robotu 3D baskılı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi