Advert
Advert
Advert

Bu yeni biyonik el milyonlarca kişiye umut verecek

Kişiye göre özelleştirilebilen bu takma el, kolay üretimi ve uygun fiyatı ile biyonik alanında dikkat çekiyor.

Bu yeni biyonik el milyonlarca kişiye umut verecek
Bu yeni biyonik el milyonlarca kişiye umut verecek Admin
Bu içerik 160 kez okundu.
Advert

Open Bionics isimli İngiliz firması dünya çapında milyonlarca engelli kişiye umut verecek yeni bir ürün piyasaya sürüyor. Üç boyutlu yazıcı ile 42 saatte basılıp hazırlanabilen bu biyonik el için ilk denemeler başlamış. Biyonik eli ilk deneyenler arasında 10 yaşında çocuklar bile var. İlk klinik testler sonrasında ürün piyasaya sürülecek.

Bu takma el modeli kişinin tercihine göre modifiye ediliyor. Önce kullanıcı üç boyutlu tarayıcı ile taranıyor, el büyüklüğü ve kola takılacağı parça buna göre ayarlanıyor. Ayrıca çocuklar için Star Wars veya Iron Man temalı görüntüler ile kozmetik özelleştirmeler de mümkün. Kullanıcının derisine yerleştirilen sensörler, üst kolun kaslarından gelen elektrik sinyallerini alıp biyonik el için anlaşılabilir komutlara çeviriyor.

Firmanın bu pratik ve kolay üretim el projesi sadece 3 bin dolar gibi bir fiyatla satılacak. Ama İngiltere'den başlayarak dünya çapında bir çok yardım kuruluşu ile görüşmekte olan Open Bionics, bu biyonik eli maddi durumu uygun olmayan çocuklara ücretsiz sağlamak istiyor. Başka firmalar da biyonik el ve kollarla ilginç şeyler deniyorlar. Mesela kola katlanabilir bir drone eklemek, üzerine interaktif bir ekran takmak veya USB port ve batarya ekleyip bir şarj ünitesine çevirmek gibi.

engelli Biyonik el
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
'Böyle bir şey olursa, bu yeni bir gerilimin başlangıcı olur'
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt
AB Bakanı Çelik'ten Merkel'e yanıt