Advert
Advert
Advert

Çayyolu bölgesinde emlak vergisi yüzde kaç arttı?

2017 yılına ait emlak (bina, arsa ve arazi) vergisi değerleri ile 2017 yılında mükellef olacakların emlak vergisi değerlerinin hesabında dikkate alınacak asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri belli oldu…

Çayyolu bölgesinde emlak vergisi yüzde kaç arttı?
Çayyolu bölgesinde emlak vergisi yüzde kaç arttı? Admin
Bu içerik 921 kez okundu.
Advert

Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.  Böylelikle 2018 yılına ait emlak (bina, arsa ve arazi) vergisi değerleri ile 2018 yılında mükellef olacakların emlak vergisi değerlerinin hesabında dikkate alınacak asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri yeniden belirlendi.

Dört yılda bir hesaplanıyor

213 sayılı Vergi Usul Kanunu ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre Türkiye’de bulunan tüm binalar, araziler ve arsalar emlak vergisine tabidir. Emlak vergisi oranları, Emlak Vergisi Kanununun 11. maddesine göre tespit edilmektedir. Tespit işlemi Emlak Vergisi Kanununun 29. maddesinde gösterilen usule göre hesaplanan vergi değeri esas alınarak yıllık olarak yapılmaktadır. Vergi değeri ise Takdir Komisyonlarınca dört yılda bir kez hesaplanmaktadır.

2018 yılında yürürlüğe girecek

Geçtiğimiz günlerde Takdir Komisyonları tarafından yeni belirlenen vergi değerleri 2018 yılından itibaren yürürlüğe girecek ve 4 yıl süre ile geçerli olacak. Kanun gereğince, yeni emlak vergisi değerlerinin yürürlüğe girmeden 4 ay önce kamuya duyurulması zorunlu olduğundan dolayı, Takdir Komisyonlarınca ilgili yerlere bildirimleri yapılmaya başlandı.

Çayyolu bölgesinde artışlar yüzde 20 ile yüzde 100 arasında

Yetkililerce yapılan açıklamaya göre Çayyolu bölgesindeki artışlar, binalarda %20 ile %30 arasında, arsalarda ise %100 oranında gerçekleşti.

İtiraz süresi bir ay

Bildirimlerin muhtarlıklarda askıya çıkması ile verilen süre içinde herhangi bir vergi mahkemesi nezdinde dava açılmamış ise takdir edilen vergi değeri kesinleşiyor. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak için, gayrimenkul sahipleri önce vergi değerlerini muhtarlıklardan öğrenmeleri gerekiyor. Eğer haksız bir değerleme ile karşılaştıklarını düşünüyorlarsa, bir ay içerisinde hukuki itirazlarını yapabiliyorlar.

Ne yapılması gerekiyor?

Emlak vergisi mükelleflerine uyarılarda bulunan Çayyolu Haber Dergisi Avukatlarından Av.Pelin Aksoy, "Emlak Vergisi mevzuatında 2002 yılında önemli değişiklikler yapılmış, beyanname verme uygulaması kaldırılarak, her dört yılda arsa ve arazilerin birim metrekare fiyatlarının takdir komisyonlarınca belirlenmesi uygulamasına geçilmişti" dedi ve ekledi:

"O tarihten bu yana gayrimenkul sahiplerine takdir komisyonlarının belirlediği rayiç değerler üzerinden Emlak Vergileri ve Tapu Harçları hesaplanarak tahakkuk ettirilmektedir. Emlak Vergisi Değer Tespit Komisyonlarınca son yapılan değerlendirme ile bazı bölgelerde yüzde 700’e varan artışlar oldu. Bu şekilde fahiş değer artışı nedeniyle yüksek vergi ödemekle karşı karşıya kalan malikler bu ay sonuna kadar dava açabilirler."

Av. Aksoy, emlak beyan değerinin artması, ödenecek vergilerin de artması demek olup "fahiş vergi ödemek istemeyen" emlak vergisi mükelleflerinin izlemesi gereken itiraz ve dava yolunu da şöyle özetledi:

"Takdir komisyonu kararlarına karşı Eskiden bireysel dava açılamıyordu, 2012 yılında Anayasa Mahkemesinin iptal kararı ile birlikte artık her vatandaş takdir komisyonu kararlarına karşı vergi mahkemelerinde bireysel olarak iptal davası açabilmektedir. Ancak açılacak her dava sadece dava açan mükellef için sonuç doğuracaktır."

Emlak değerine yapılacak itiraz üzerine sonucun değişmesinin beklenmediğini belirten Aksoy, itirazdan sonra dava açılıp davanın kazanılması ile izlenecek süreç hakkında şunları söyledi:

"Dava açılıp kazanılan davadan sonra takdir komisyonlarınca yeniden değerlendirme yapılması zorunlu olup 4 yılı ilgilendiren bu konuda özellikle değerli mülklerde çok büyük ödeme farkları yaratacağı ortadadır ve süreç mutlaka titizlikle takip edilip dava yoluna gidilmelidir."

Aksoy, itiraz edip dava açmak isteyen mükelleflerin izlemeleri gereken yola ilişkin olarak, "Tapu maliklerinin öncelikle taşınmazın bulunduğu muhtarlıklara müracaat ederek takdir komisyonu raporlarını almaları ve bu tarihten itibaren 30 gün içinde taşınmazın bulunduğu yerdeki vergi mahkemesinde iptal davası açmaları gerekiyor" dedi ve ekledi:

"Önümüzde Adli Tatil olduğundan 30 günlük süre dışında da açılabilecektir. Takdir komisyonlarınca belirlenen fahiş artışlara karşı dava açma dışında ‘Dur’ diyebilecek etkili bir mekanizma da bulunmamaktadır. Yasal süresinde itiraz ve dava yolu izlenmezse, Takdir Komisyonu kararı geçerli hale gelir ve mükellefler yüzde 700’e varan artışlara göre Emlak, Tapu Harcı, Değer Artış gelir vergilerini ödemek zorunda kalırlar. Maliye Bakanlığının dönemsel olarak çıkardığı iç genelgeler belediyelere etki edememekte, geriye çözüm yolu olarak vatandaşın çabası ve bu suretle elde edecekleri yargı kararları kalmaktadır. Bütçesini düşünen her vatandaşımız yukarıda izah edildiği şekilde yargı yolunu izleyerek kendini korumaya alabilir. Böylelikle fahiş beyan değerlerinin Mahkeme yolu ile iptalini sağlayarak hakkaniyete uygun miktarda vergilerini ödeyebilirler."

Değer tespit komisyonlarına itiraz için Temmuz sonunun geçirilmemesini özellikle belirten Aksoy, dava için de en geç 30 gün, süre olduğunu ve dava açılabilmesi için son tarihin 7 Eylül olduğuna dikkat çekerek, bu sürelere uyulmamasının itiraz ve davanın reddine yol açacağını belirtti.

emlak vergisi Çayyolu Ümitköy Çankaya Yaşamkent Türkkonut Bağlıca Bilkent Emlak Vergisi Değerleri
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı