Advert
Advert
Advert

Çayyolu Habitatı

Çayyolu bölgesi olarak adlandırılan 5 mahallenin habitatı da zorlanarak da olsa eski yaşamını koruyor. Çayyolu bölgesine ODTÜ ormanı ile Hacettepe ormanının komşu olması da bölgedeki vahşi yaşamı destekler nitelikte.

Çayyolu Habitatı
Çayyolu Habitatı Admin
Bu içerik 856 kez okundu.
Advert

Çayyolu, Ankara ili Çankaya ilçesinde haritaya göre koordinatları 39.88°′N, 32.69°′E olan bölge. Kazılarda yaklaşık ilk Tunç Çağı’nın örneklerinin bulunduğu ama daha önemlisi, kalkolotik (bakır çağı) döneme ait ilk buluntuların göze çarptığı yerlerden biride yine Çayyolu bölgesi.  Geçtiğimiz senelerde başlayan Çayyolu Höyük kazılarında seramik parçaları, kap kacak parçaları, saç iğneleri, damgalar, hayvan figürleri, boncuk, çıngırak gibi o dönem insanlarının yaşam tarzlarını yansıtacak buluntuların elde edildi.

Kutugun köyü

Çayyolu, Ankara'nın Çankaya ilçesine bağlı bir mahalle. Kayıtlara geçen belgelere göre önceleri, Kutuğun diye anılan yaklaşık 400 yıllık bir köy.  23.07.2004 tarih ve 25531 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanununun geçici 2’nci maddesi gereği Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırlarını belirleyen 50 km yarıçap içinde kaldığından köy tüzel kişiliği sona ererek mahalleye dönüşmüş.

Bölge vahşi yaşamada ev sahipliği yapıyor

Çayyolu bölgesi olarak adlandırılan 5 mahallenin habitatı da zorlanarak da olsa eski yaşamını koruyor. Çayyolu bölgesine ODTÜ ormanı ile Hacettepe ormanının komşu olması da bölgedeki vahşi yaşamı destekler nitelikte. Bölge habitatında en fazla vahşi yaşam türü kuşlarda bulunurken, bölgenin daha bakir kalmış bölgelerinde tilkiden kirpiye kadar birçok memeli de mevcut.

Bölgede bulunan kuşlar

Çayyolu bölgesinde çok miktarda, yabani güvercin, ev dağ serçesi, kumru, saksağan ve baykuş mevcut. Gece kuşları arasında alaca baykuş, kukumav ve yarasa da bol miktar da bulunuyor. Ormanlık bölgelerde keklik ve bıldırcında zaman zaman görülüyor. Yırtıcı kuşlar arasında kerkenez, şahin zaman zamanda kartal görülen kuşlar arasında.

Bunların dışında göçebe olarak bölgede konaklayan sığırcık, sarı kuyruksallayan, saka kuşu, kum kırlangıcı, kızılgerdan da görülen kuş türleri arasında yer alıyor.

Bölgedeki memeliler

Çayyolu bölgesinde birkaç yıl öncesinde çokça görülen kızıl tilki şimdilerde nadiren görülüyor. Ayrıca kirpi de bölgede çokça mevcut. Yine orman bölgelerinde yabani tavşan ve kaplumbağa da bulunuyor. Sürüngenlerden yılan, köstebek, tarla faresi, sıçan bölgede.

Sokak köpekleri

Bölgede en çok görülen memeli türü ise vahşi sokak köpekleri. Bölgenin sorunu haline gelen sokak köpekleri artık bölgenin en büyük habitadı.

Çayyolu Ümitköy Yaşamkent Türkkonut Bilkent habitat
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi