Advert
Advert
Advert

Çayyolu'nda muhtarlık yarışı başladı

Yerel seçimlere sayılı günler kala siyasi partiler adaylarını belirlediler. Mahalle muhtarı olmak isteyenler de adaylıklarını ilan etmeye başladılar.

Çayyolu'nda muhtarlık yarışı başladı
Çayyolu'nda muhtarlık yarışı başladı
Bu içerik 2338 kez okundu.
Advert

Yerel seçimlere sayılı günler kala siyasi partiler adaylarını belirlediler. 

Mahalle muhtarı olmak isteyenler de adaylıklarını ilan etmeye başladılar. 

Bu çerçevede, Çayyolu, Ümitköy ve Yaşamkent’de de bu heyecan yaşanıyor. 

Muhtar adayları, el ilanları, afiş ve broşürlerle mahalleliye ulaşıp kendilerini tanıtma çabası içindeler. 

Çayyolu’nun muhtar adayları arasında öyle birisi var ki, muhtarlığa değil, Marko Paşalığa adayım diyor.

Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi muhtarlığına adaylığını açıklayan, Mustafa Tuğrul Turhan, muhtar değil Marko Paşa olmak istediğini söylüyor. 

Çayyolu Haber olarak, bölgemizin tanınmış simalarından olan Mustafa Tuğrul Turhan’la bu Marko Paşa olma isteğini konuştuk.

Ç.H.: Turhan, Ahmet Taner Kışlalı Mahallesi muhtarlığına aday olduğunuzu açıkladığınız yazınızda, muhtar değil, Marko Paşa olmak istiyorum diyorsunuz. Bu ne demek, biraz açıklar mısınız? 

M.T.Turhan: Bilirsiniz, halkımız arasında sıkça kullanılan “derdini Marko Paşa’ya anlat diye bir söz vardır. Derdine çözüm bulamayan, derdini dile getirecek makam bulamayanlara söylenir. Bir anlamda umutsuzluk içerir ama diğer yandan da kimselerin dinlemediği, çözüm üretemediği dertlerin ancak Marko Paşa tarafından dinleneceği ve çare bulunacağı anlamına gelir. Ünlü bir hekim olan Marko Paşa, hastalarını uzun uzun sabırla dinleyip, dertlerine tıbbi yönden yardımcı olmakla birlikte, onlara manevi huzur ve rahatlık vermeye de özen gösterdiğinden bu sözcük ona izafeten kullanılagelmiştir.

Ben de Ahmet Taner Kışlalı Mahallemizin sorunlarını, kimse dinlemese de hiç bir makam ilgilenmese de Marko Paşa sabrıyla dinleyip çözüm arayacağımı belirtmek için bu sözcüğü kullandım. Klasik anlamda bir muhtarlığa değil, dert babası olmaya Marko Paşalığa adayım dedim. 

Ç.H.: Siz aynı zamanda makale ve öykü yazarısınız, muhtar olmak, sizin ifadenizle Marko Paşa olmak nereden aklınıza geldi. 

M.T.Turhan: Evet makale ve öykü yazıyorum, buların ana teması yaşama ilişkindir. Bu nedenle olsa gerek muhtarlığa ilgi duydum. Çünkü muhtarlığı, aynı mahallede yaşayan insanların günlük yaşamsal sorunlarının en yakın başvuru mercii olarak görüyorum.

Bu sorunlarla uğraşmanın ve çözüm aramanın da duyarlı bir yurtsever olmanın temel koşullarından birisi olduğunu düşünüyorum. O nedenle muhtarlığı kendime yakın buluyorum. 

Aslında muhtar olmayı küçüklüğümden beri istemişimdir. Aday olmak bile bana heyecan veriyor. Hani Çocuklara büyüyünce ne olacaksın diye sorarlar, onlar da gölünde yatanı söyler ya. 

İşte çocukken bu soru bana sorulduğunda, cevabım muhtar olmaktı. Çünkü ben mahalle muhtarımızı sekiz, dokuz yaşlarında tanıdım. Annem bir nüfus cüzdanı çıkartma işi için muhtara beni gönderdiğinde, çok heyecanlanmıştım. Muhtarımız Avni amcanın o zamanlar şimdiki gibi ofisi yoktu, evinin bir odasında çalışıyordu.

Onu ilk kez o gün görmüştüm ve doldurup mühürlediği belgeyi aldıktan sonra avucumun içinde heyecandan ıslanmış olan kağıt parayı belir etmeden masasının üstüne bırakmıştım. Annem öyle söylemişti; göstere göstere verilmez ayıp olur demişti.

Daha sonra mahallede Avni amcaya her rastladığımda, herkesin ona saygılı davrandığını, sevdiğini, onun da herkese sevecen yaklaştığını, biz çocukların saçlarını okşayıp babalarımıza selam gönderdiğini, herkesin derdini dinleyen, haliyle hallenen birisi olduğunu gördüğümde o artık benim idolüm olmuştu.

Bu nedenle muhtar olmak istemiştim. Benim için muhtar demek Avni amca olmak demekti. Herkesi kucaklayan seven ve sevilen insan demekti. Dilerim bu fırsatı yaşamak nasip olur, ben de belge düzenlemekle sınırlı klasik muhtarlık dışında, Avni amca gibi bir örnek muhtar nasıl olur mahalleme gösteririm.
 
Ç.H.: Giderek büyüyen bir mahalle de bu tip bir muhtarlık eskisi kadar kolay olur mu? Bunu başarabilecek gücü kendinizde nasıl buluyorsunuz? 

M. T. Turhan:
Emekli bir bürokratım. Ama çalışma gücümü ve azmimi hiç zaman kaybetmedim. Uzun yıllar müfettişlik, başmüfettişlik yaptım çalışma hayatımın son 7 yılında da mesleğimin en üst noktası olan Teftiş Kurulu Başkanlığı görevini yürüttüm. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Murakıplığı ve Madencilik Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulundum. Emeklilikten sonra oturduğum sitenin yöneticiliğini yaptım, şimdi de bu görevdeyim. 

Demem o ki, her zaman çalışmaktan ve üretmekten mutlu oldum. O nedenle kamu görevindeyken edindiğim deneyimlerle ve birikimimle, mahalleliyi kucaklayan, sorunlarını yasalar çerçevesinde gerekli mercilerle paylaşarak çözmeye uğraşan, kardeşliği ve dayanışmayı sağlayacak adımları atabilen bir muhtar olma gücünü de kendimde fazlasıyla taşıdığıma inanıyorum.

Bunun her şeyden önce hayata bakış ve anlayış meselesi olduğunu düşünüyorum.
Bu anlamda, Atatürk ve Cumhuriyet değerleri etrafında, hangi siyasi düşünceye, hangi inanca sahip olursa olsun, herkesle el ele tutuşacağıma, herkesin muhtarı, kardeşi, ağabeyi, arkadaşı veya evladı olacağıma hiç kuşku duymuyorum. 

Ç.H.: Bu kısa röportaj için size teşekkür ediyor, başarılar diliyoruz. 

M.T. Turhan: Ben de Çayyolu Haber'e teşekkür ediyor, yayın hayatında başarılarınızın devamını diliyorum.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi