Advert
Advert
Advert

Çernobil'de felaketin etkileri hâlâ canlı

Çernobil Nükleer Santrali'ndeki kazada zarar gören bölgedeki hayvan nüfusu çoğalmaya başladı.

Çernobil'de felaketin etkileri hâlâ canlı
Çernobil'de felaketin etkileri hâlâ canlı Admin
Bu içerik 119 kez okundu.
Advert

Son araştırmalara göre, hayvanlar insanların terk ettiği altyapı tesislerini aktif bir şekilde kullanıyor.

Ukrayna'da 1986'da meydana gelen kazada en büyük radyasyon payı elektrik santralinin yanındaki ormana düştü. Yüksek radyasyon nedeniyle ağaçların çoğu öldü, kalanları kahve-kırmızı renge büründü, şimdi bu yer ‘kızıl orman' adını taşıyor. Kazadan bu yana geçen zaman boyunca bitki örtüsü kademeli olarak geri döndü, ancak ağaçlar yüksek dozda radyasyon bulunduruyor ve insanların orada bulunması tehlikeli. Yine de vahşi hayvan yavaş yavaş buralara dönmeye başladı.

Uzmanlara göre nükleer kazada zarar gören bölgeden insanların taşınmasıyla buradaki hayvan nüfusu çoğalmaya başladı. Ekocenter devlet şirketinin radyasyon tarama grubu şefi Denis Vişnevskiy, Sputnik'e verdiği mülakatta şunları anlattı: "Uzmanlar ve jeologlar, kaza tarihinden sonraki 5 yıl içinde hayvan türlerinin döndüğünü ve ekosistemlerin yeniden yapılandığını kaydetti. Kazadan 5 yıl sonra bu bölgede ‘yaşam yeniden başladı' diyebiliriz."
Kazadan sonraki ilk senelerde bölgedeki kemirgenlerin sayısının arttığını anlatan Vişnevskiy, "Kazadan önce ekenekler ekilmişti. Kazadan ve insanların tahliyesinden sonra bu ekeneklere fare ve diğer kemirgenlerin sayısı çoğaldı" dedi.

çernobil felaket hayvan canlı
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hükümetten "racon" açıklaması
Hükümetten "racon" açıklaması
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta
Real Market işçileri hakları için başkentte sokakta