Advert
Advert
Advert

Chaplin ve çocuk temalı resim şaşırttı!

Kadıköy Venüs Sanat galerisinde, Ressam Mahmut Kemal Arslan ve Ressam Kasım Adıgüzel’in, EBEDİ GERGEFTE AYAK İZLERİ adlı resim sergisi, sanatseverlerle buluştu.

Chaplin ve çocuk temalı resim şaşırttı!
Chaplin ve çocuk temalı resim şaşırttı! Admin
Bu içerik 289 kez okundu.
Advert

15 Şubat’a kadar devam edecek sergi görülmeye değer.

Ressam Mahmut Kemal Arslan, yaptığı söyleşide; Büyük Usta Atilla İlhan, “Onları ben, büyük bir aynanın içinde gördüm. Üstelik ayna dumanlıydı ve olmayan bir şehirde geziniyordu.” der. İşte ben de bu dumanlı aynanın içinden geçen ve bu ebedi gergefe ayak izi bırakanları, fırçamla resmetmeye çalıştım. Başarabilmişsem ne mutlu bana ve sonsuz saygı onlara. Dedi.

SERGİDE DİKKAT ÇEKEN RESİM

Mahmut Kemal Arslan'ın sergilendiği resimleri arasında, Charlie Chaplin ve çocuk temalı resminde Yazar ( aynı zamanda  köşe yazarımız'da )  Ayça Öztorun'unda resminin aynı kareye girmesi dikkatleri çekti. 

Ressam Mahmut Kemal Arslan, Yazar Ayça Öztorun'un, "Çiçek Vadisi Bir Cortlak Hikâyesi" adlı romanını ve senaryosunu okuduğunu, romanda ve senaryoda ki çocuk Çağla karakterinden çok etkilendiğini ve yazarın "Aydınlığa Adanmış Bir Yaşam" adlı eserinde kendi çocukluk dönemini ve babasına olan özlemini anlatırken, diğer romanla bağdaştırdığını söyledi.

Mahmut Kemal Arslan;
"Ben, Ayça Öztorun'u tanıdıkça, okuduğum romanındaki Çağla karşımda dedim. Chaplin, faşizme karşı direnen bir sanatçıydı. Yazar Öztorun'un sürekli Chaplin ve çocuk temalı resimler paylaşmasının ardında, kendi babasının mücadelesini ve çocukluğunu çağrıştırdığını düşünüyorum. Kendisini tanıdıktan sonra, yaşadıkları acı dolu yılları trajikomik yanlarıyla anlatırken, bir yandan gülüyor ve güldürüyor, bir yandan gözleri doluyordu. Yani yaşadıkları sıkıntıları gülerek savmaya çalışmak, bir bakıma zulmü inat, güçlü bir şekilde ayakta durmaya eş değerdir. Bu nedenle onun kalemi güçlü.

Bu resimdeki çocuk, Çağla ve Ayça Öztorun olmalıydı diye düşündüm." dedi. 

Sergide bu resmî çok yüksek fiyatlarla almayı düşünen sanatseverlere, resmin bedeli olmadığını, satışa sunulmayacağını açıklayan resim galerisi, sergi bitiminden sonra Fransa'da da sergileneceğini açıkladı. Daha sonra, Charlie Chaplin, çocuk ve Ayça Öztorun temalı resmin, kimin duvarına sanat katacağı sanatseverler arasında merak konusu oldu. 

Charlie Chaplin Mahmut Kemal Arslan Kasım Adıgüzel
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
WhatsApp'a çıkartma özelliği geliyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor
McDonald's 169 şubesini kapatıyor