Advert
Advert
Advert

CHP: Bahçeli rehin alınmıştır

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Devlet Bahçeli'nin "Ya seçim ya başkanlık arasında rehin alındığını" ifade etti.

CHP: Bahçeli rehin alınmıştır
CHP: Bahçeli rehin alınmıştır Admin
Bu içerik 260 kez okundu.
Advert

CHP Grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Levent Gök, TBMM’de CHP Grup Yönetim Salonu’nda basın toplantısı düzenledi.

Altay, MHP Genel Başkanı'nın erken seçime yönelik açıklamalarına işaret ederek şöyle dedi:

“Dün gece sanıyorum Sayın Bahçeli’nin bugün de Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un ‘bu yasa buradan geçmezse süratli bir şekilde erken seçime gidilir’ açıklamaları gösteriyor ki bizim haftalardır iddia ettiğimiz gibi Adalet ve Kalkınma Partisine mensup milletvekilleri ve MHP’ye mensup milletvekilleri bir erken seçim baskısı, tehdidi altında kanla kurulan, savaş yöneten, tam bağımsızlığımızı elde eden cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıran milli iradenin tek ve yegane tecelligahı olan TBMM’yi işlevsizleştiren, sembolik bir hale getiren teklif için milletvekillerinin erken seçim baskısı altında açık açık 'evet' oyu verdikleri, verdirildikleri bir kere daha tescillenmiş oldu."

“FARKINDALIK YARATMAK AMACIYLA”

Genel Kurul'da dün gece yarısı teklifin 5. maddesinde yaşananlara değinen Altay, şöyle devam etti:

"Demokratik tepki hakkımızı belli bir süre makul bir süre kullanmak üzere TBMM kürsüsünü milletin kürsüsünü milletin kürsüsünün özgürlüğünü muhafaza etmek, kamuoyuna bu konuyla ilgili bir farkındalık yaratmak amacıyla, kürsü etrafında toplandık ve 5 dakikayı geçmeyecek bir alkışlı protesto eylemini anlayışını ortaya koymayı amaçladık.

“SİYASİ EŞKIYALIK”

Ama bizim kürsü işgalinin demokratik tepki hakkımızın kürsüyü kırarak kürsüde bulunan hatibi ve onun yanındaki sayın milletvekillerine çoğunluğun verdiği fiziki üstünlük ile ve çoğunluk şımarıklığıyla hücum ederek TBMM’yi yere deviren Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekilleri dün gece maalesef bir siyasi eşkıyalığın yeni örneğini sergilemişlerdir.

BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ

Sayın Başbakan’a da bir çift lafımız var. Sayın Başbakan Meclis’teki konuşmasında 'bir değil bin Ali feda olsun' dedi, 'koltuk feda olsun' dedi. Sayın Başbakan sen nereye feda olursan ol, ister sarayın ihtirasına feda ol, ister AKP’nin kirli emellerine feda ol ama o feda ettiğin koltuk milletin koltuğudur. Feda edilen koltuk değildir. Feda edilen ülkemizin demokrasisidir, parlamenter sistemidir.

Dün birinci tartışmada kavgada basında sıkça yaşayan görüntülerde benim iktidar partisinin bir sayın milletvekilini darp ettiğim algısını oluşturacak yayınlar da yanlış ve yanlıdır. Ben oraya olayları yatıştırmaya gitmiş iken Akif Yılmaz isimli milletvekilinin beni oradan merdivenlerden aşağıya iteklemesi kabul edilebilecek bir durum değildir. Ben de kendisini, ben de insanım, doğal olarak kendimi korumak amacıyla bana dokunamayacağını söylemek suretiyle kendisini kendimden uzaklaştırdım.

Sayın Bahçeli’nin dün akşam ki açıklamalarından da anlıyoruz ki Sayın Bahçeli bir an önce saraya yaver olmak arzusuyla yanıp tutuşmaktadır.”

“GERİLİM ÜZERİNE SİYASET YAPAN İKTİDAR”

Levent Gök de Genel Kurul’da dün teklifin 5. Maddesinde yaşananlara ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gerilim üzerine siyaset yapan iktidar partisi ve onun orada tarafsız olmayan başkan vekili ısrarla bu maddenin gece kaptı-kaçtı bir anlayışla görüşülmesi konusunda ısrarcı oldular.

CHP’nin tek arzusu daha sakin, soğukkanlı ve televizyon yayının olduğu bir saatte bu maddenin görüşülmesine dönük bir ısrar olmuştur. İktidar partisi gerilimle bu anayasa teklifini Meclis’ten geçirmek ve gerilimle de referanduma götürmek istiyor.

“HER MADDENİN GEÇİŞİNİN DOLARA YANSIMASI 10 KURUŞTUR”

Her maddenin geçişinin dolara yansıması 10 kuruştur. Türkiye ekonomisi 1 Kasım 2016 tarihinden itibaren 277 milyar lira daha fakirleşmiştir.

“DEVLET BAHÇELİ REHİN ALINMIŞTIR”

Gördük ki Sayın Devlet Bahçeli’nin önüne bir tablo konmuş ve seçim mi, anayasa değişiklik teklifi mi tartışmasında Devlet Bahçeli rehin alınmıştır.

‘Bu teklif buradan geçmezse seçim olur’ diyen Devlet Bahçeli’nin mantığı kendi partisinin milletvekilleri üzerine bir tehdit oluşturmaktır.

Ya seçim ya başkanlık ikilemi arasında Devlet Bahçeli rehin alınmıştır.

Meclis dün Meclis’in yetkilerini tırpanlayan, etkisizleştiren ve bir kısmını da elinden alan bu maddeyle içinden bombalanmıştır.”

“KANIMIZI İÇMEYE GELDİKLERİNİ GÖRDÜK”

Özgür Özel de şunları ifade etti:

“Bir gün önce kendi kendilerine kulisimize gelip çayımızı içmek isteyenlerin bu sefer kanımızı içmeye geldiklerini gördük. Hunharca, vahşice, vandalca ve gözlerinde büyük bir kinle nefretle saldırıyorlardı.

Dün kinli, nefret dolu gözlerle bize saldırdılar.

Acımasızca bir saldırı gerçekleştirdiler. Yaranan arkadaşlarımız olmuştur.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin dün yaptığı eylem Cumhuriyet Halk Partisine saldırmak, Cumhuriyet Halk Partisinin kürsünün etrafındaki milletvekillerini yaralayacak, darp edecek şekilde yumruklarla oraya saldırması tamamen suçüstü yakalanmış olan ve bunun mahcubiyeti, bunun korkusu ve bunun telaşı içinde olanların suçluların telaşıdır.

Karşı devrim hareketine karşı CHP inancını, direnişini, barışçıl yollarla Türkiye kamuoyuna, AKP’ye oy vermiş seçmene, bu ülkenin güzel insanlarına anlatmaya devam edecek.

“GELİP O KÜRSÜYÜ YERİNDEN SÖKTÜLER”

AKP kürsüyü kırabilir. Gelip o kürsüyü yerinden söktüler. Biz kürsüyü tutarken geldiler 300 kişi o kürsünün kırılmasına, o kürsünün yerinden sökülmesine sebebiyet verdiler.”

Bir basın mensubunun sorusu üzerine Özel, “Dün herkesin gözü önünde büyük bir arbede yaşandı. O arbede sırasında kim eğilsin de kimin ayağını ısırsın. Şamil Tayyar bir ayaktaki üzücü görüntü bir yaralanma görüntüsünün üzerinden utanmadan sıkılmadan ben buna ne dersem ne kadar çok kişiyi yanıltırım kendi rekorumu kırarım diye bir algı operasyonu yapıp arkadaşımızın ayağını…

Gidin ayağındaki o görüntü olan milletvekili bellidir, ona sorun, bu ayağın nasıl oldu diye.

Bir milletvekili o arbede de eğildi benim ayağımı ısırdı derlerse gelsin Şamil Tayyar da beni ısırsın.

Ben bu kadar inanılmaz bu kadar büyük bir yalanı bir milletvekilinin nasıl atabildiğine inanamıyorum. Eğer öyle bir şey mümkünse Şamil Tayyar’ın kendi kulağını ısırması da mümkündür” yanıtını verdi.

Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
CHP'liler Ayvalık'ta yanan bölgeye fidan diktiler
CHP'liler Ayvalık'ta yanan bölgeye fidan diktiler
CHP'li Gök, mecliste Real işçileriyle buluştu
CHP'li Gök, mecliste Real işçileriyle buluştu