Advert
Advert
Advert

CHP Kadın Kolları’nda KUMA krizi! Skandal büyüyor…

Her fırsatta kadın hakları ile ilgili açıklamalar yapan Fatma Köse’nin kuması olduğu iddiası CHP’de bomba etkisi yarattı. Köse’nin İzmirli rakibi Düriye Taş’ın sosyal medyada ortaya attığı iddiaya tepki yağdı.

CHP Kadın Kolları’nda KUMA krizi! Skandal büyüyor…
CHP Kadın Kolları’nda KUMA krizi! Skandal büyüyor… Admin
Bu içerik 607 kez okundu.
Advert

CHP, Medeni Kanun’un yürürlüğe girişinin 90. yıldönümü kutlanırken “kuma” kriziyle çalkalanıyor. Her fırsatta kadın haklarıyla ilgili açıklamalar yapan ve çok eşliliği de yasaklayan Medeni Kanunu gündeme getiren CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin “kuması” olduğu iddia edildi.

CHP kulislerini çalkalayan bu iddia Kadın Kolları Genel Başkanlığı seçiminde Köse’ye rakip olan Düriye Taş tarafından sosyal medyada da gündeme getirildi. Taş, sosyal medya paylaşımında “Kuması bulunan bir Cumhuriyet kadınının 4 Ekim Medeni Kanunu’nu kutlaması, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaya benzer. Bir de benim partimde kadın lideriyse” ifadelerini kullandı. Taş, CHP Adıyaman eski Milletvekili Şevket Köse’nin eşi olan Fatma Köse’nin kumasının olduğunu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bildiğini iddia etti. Düriye Taş’ın bu paylaşımı büyük ses getirdi. CHP’li birçok kadın Taş’ın sosyal medyadaki paylaşımın altına yorum yazarak tepkisini dile getirdi. Bu arada Yeni Asır’ın ulaştığı Fatma Köse ise, “Ben CHP Kadın Kolları Genel Başkanıyım. Kadın Kollarımızın güçlenmesi için yapacak işlerim var. Bu konuda açıklama yapmayacağım” dedi.

“İnkar ederse ismini açıklarım”

CHP’den daha önce Gaziemir Belediye Başkan aday adayı da olan Düriye Taş, Köse’nin CHP Adıyaman eski Milletvekili eşi Şevket Köse’nin birden fazla eşinin olduğunun açık bir gerçek olduğunu söyledi. Taş, “Biz Fatma Köse’den bir açıklama bekliyoruz. Köse’nin kuması olduğu açık bir gerçektir. Eğer inkar ederse, kumasının kim olduğunu da açıklayacağım. Liderler örnek olmak durumundadır. İnsanlar liderleri kendisine idol olarak alır. Bir şeye inanacaksan eyleminiz de söyleminiz de bir olacak. Benim burada tepkim kadına değil erkeğe. Meclis’te de böyle vekiller varsa vekillikleri düşürülmelidir” dedi. Öte yandan, tartışmaya Kadın Kolları Genel Başkanlığı için Şubat ayındaki seçimlerde aday olan ancak daha sonra adaylıktan çekilen Birsen Temir de girdi.

“Fatma Köse kadınlara örnek olamaz” diyen Temir, “Biz bu konuyu kadının kadına düşmanlığı ya da rekabet olarak görmüyoruz.
Ne yazık ki, böyle bir olay var. Biz bunu seçim döneminde kullanmadık. Kimsenin özel hayatıyla gündeme gelmesini istemiyoruz.
Köse, konumundan dolayı kadınlarımıza örnek olacak durumda değil. Kendisi bunu kabullendiğinde bu ‘Acizim, eziğim’ demek oluyor. Biz Anıtkabir’e başımız dik mücadele eden kadınlar olarak gitmeliyiz” dedi.

“Daha önemli işlerim var”

Kadın Kolları Başkanı Fatma Köse ise, Yeni Asır’ın konuyla ilgili sorusuna, “Ben CHP Kadın Kolları Başkanıyım. Kadınlarımızın güçlenmesi için yapacak işlerim var. Ben bir kadınım. Bu yazılanları yaşamam mümkün mü? Ben o paylaşımları orada bırakıyorum. İstedikleri açıklamayı yapabilirler. Konuyla ilgili açıklama yapmayacağım” demekle yetindi.

SOSYAL MEDYADA GENİŞ YANKI BULDU

İşte CHP’lilerin sosyal medyada yaptığı yorumlar:

Nurcan Özdemir Genç: Eğer bu iddia doğruysa çok yazık. Kendi hakkını savunamayan bir Kadın Kolları Genel Başkanı tüm kadınların hakkını nasıl savunacak?

Nusret Ercan: Bu gerçekse partinin çivisi çıkmış derim.

Gülten Erol: Sol yanlarına vura vura seçim kazandılar. Nerede ne konuşacaklarını bilmiyorlar ki sorun çözsünler.
Başta kendileri sorun…

Gülay Eroğlu: Bu mevzuyu kurultayda hepimiz duyduk.

İnci Amiklioğlu: Kişinin özel yaşam tercihleri kendini ilgilendirir ama savunup mücadele edemeyeceği konular ile ilgili aday olmak doğru değildir ve seçilmesini sağlamak da partiye yakışmayan bir durumdur…

Sibel Günsan Eren: Çok eşlilik 2016’da da kabul edilemez, hele de Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu kadın haklarını en temel unsurlarıyla savunan CHP’de “kadınları” temsil eden bir koltukta bulunamaz!

Medeni Kanun hakkında ne demişti?

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, her fırsatta kadın haklarıyla ilgili açıklamalar yapıyor. Köse, çok eşliliği yasaklayan Medeni Kanun’la ilgili geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Kadınlar ölüyorken, öldürülüyorken, tecavüze uğruyorken, yoksulluk içindeyken, borç batağındayken, emekli olamıyorken, çalışma hakları ellerinden alınıyor, yaşama hakları gasp ediliyorken soruyoruz: Medeni Kanun’un kadınlara verdiği haklardan neden rahatsız oldunuz?” demişti.

“Kılıçdaroğlu’nun da haberi var”

Olaydan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun da haberi olduğunu belirten Düriye Taş, “Genel Başkanımızın koruması ile otururken konuyu açtım. İlgili birileri ‘Bunu herkes biliyor, sen bilmiyor musun?’ diye cevap verdi. Diğer kadının Kemal Bey’in evinin yakınlarında oturduğu ve iki çocuğu olduğunu söyledi. Bir Genel Başkan Yardımcısı da ‘Kadının kuması varmış, diğer kadınlar çok rahatsız’ diyor. Kemal Bey, olayı geçtiğimiz Nisan- Mayıs aylarında öğrenmiş ve ‘Öyle mi? Olamaz!’ demiş” diye konuştu.

Kaynak: EMİRHAN ERGEN / YENİ ASIR

Fatma Köse CHP Düriye Taş kuma Kadın Kolları
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Çarşı iznine çıkan askerlere saldırıp, komutanın kolunu çıkarmışlardı... Tutuklandılar
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü
Suudi Arabistan Yemen'de sivilleri vurdu: 8 ölü