Advert
Advert
Advert

CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı

MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada, hakkında 25 yıl hapis cezası verilen CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı.

CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı
CHP milletvekili Enis Berberoğlu tutuklandı Admin
Bu içerik 129 kez okundu.
Advert

İstanbul'da görülen davaya sanıklar CHP Milletvekili Enis Berberoğlu ile gazeteci Erdem Gül katıldı. Ülke dışında bulunan Can Dündar ise duruşmada yer almadı.

Tutuklama kararı sonrası adliye koridorunda konuşan Berberoğlu, "Olmadık bir işten böyle bir mağduriyet yarattılar. Bunu yaratanlar utansın. Siz beni unutmayacaksınız, ben de sizi unutmayacağım" dedi.

Gizli yapılan ve izleyici alınmayan duruşmada kararını açıklayan mahkeme, Berberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Özgür Özel: Biz güçlüyüz, biz kazanacağız

Mahkeme 25 yıl hapis cezası verdiği Berberoğlu'nun kararla birlikte tutuklanmasına karar verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP'nin olağanüstü grup toplantısı sonrası açıklamasında "Bu karar etkin olan faşizmin tescilidir" dedi.

Özel, "Bu davanın savcısı da, müdahili de, şikayetçisi de aynı kişidir. Bu karar etkin olan faşizmin tescilidir. CHP tarihi boyunca olduğu gibi faşizmle mücadele edecektir. Biz güçlüyüz biz kazanacağız" diye konuştu.

Özel'in konuşmasının ardından CHP milletvekilleri Meclis'i terk etti.

Berberoğlu'nun avukatı: FETÖ'den mahkûm olmaktan utanç duyuyoruz

Tutuklama kararı sonrası Berberoğlu'nun avukatı Murat Ergün, müvekkilinin haksızlığa uğradığını söyledi.

Ergün şu açıklamayı yaptı:

"Bugün burada FETÖ'cülükten mahkûm olmaktan utanç duyuyoruz. Utancımızın kaynağı bizim yaptığımız eylemler değil, bize yapılanlardır. Hukuk adına unutuyoruz. Enis Berberoğlu'nun avukatı olmaktan gurur duyuyorum. Ayrılmadan önce söylediği son söz, 'Eğer memleket için hayırlı olacaksa bir kere değil, on kere müebbet yemeye hazırım'. Bu hukuka gidişe bir yol olsun."

"Orada bir karar yok, tespit yok. Orada belirli bir ceza yok. Ona rağmen alelacele casusluktan mahkumiyet kararı verildi."

Erdem Gül: İki haber dışında hiçbir delil yok

Cumhuriyet Gazetesi Ankara temsilcisi Erdem Gül de, "Uzun söze gerek yok arkadaşlar. Ortada bütün bu tanık olduğumuz yargılama ve iki tane haber. Ve onun sonucunda bir müebbet çıkardı bu mesele. Doğrudan doğruya gazetecilik davasıdır bu. Ülkede gazeteciliği engelleme davasıdır bu. Gazetecilik açısından hakkaten vahim durumdayız. İki haber dışında hiçbir delil bulunmamaktadır" dedi.

Erdem Gül, Enis Berberoğlu'nun kendisine şunları söylediğini aktardı:

"Ben bu işten alacaklı çıkacağım ve üstesinden gelirim. Kimsenin üzülmesini istemiyorum. Yapılacak tek şey özgürlüklerin sağlanması için mücadele etmeyi sürdürmek. Ben bu mücadeleyi bugüne kadar sürdürdüm. Dolayısıyla kalanlar ellerini başlarına koysunlar ve düşünsünler. Mücadeleyi sürdürsünler."

Aynı dava kapsamında yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkında ise karar vermeyen mahkeme iki sanık hakkındaki dosyayı ayırdı.

Gül ve Dündar hakkıdaki yargılama devam edecek.

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasıyla tutuklu milletvekillerinin sayısı 12'ye yükseldi.

Berberoğlu, CHP'den tutuklanan ilk milletvekili oldu, HDP'nin 11 milletvekili cezaevinde.

Enis Berberoğlu MİT tutuklama kararı CHP milletvekili
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Deprem uzmanlarından Bodrum açıklaması
Deprem uzmanlarından Bodrum açıklaması
Saadet Partisi lideri seçim tarihini verdi
Saadet Partisi lideri seçim tarihini verdi