Advert
Advert
Advert

CHP'den çarpıcı ByLock raporu

CHP Bilgi ve İletişim Teknolojileri Genel Başkan Yardımcılığı, FETÖ'nün haberleşme programı ByLock'la ilgili bir rapor hazırladı.

CHP'den çarpıcı ByLock raporu
CHP'den çarpıcı ByLock raporu Admin
Bu içerik 701 kez okundu.
Advert

Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger'in hazırladığı raporda çarpıcı bilgiler dikkat çekti.

ByLock'un "geliştiricisi tarafından “kullanıcılar arasında askeri seviyede şifrelenmiş,  güvenli ve gizli iletişim olanağı sunan bir iletişim uygulaması” olarak tanımlandığı kaydedilen raporda şu bilgiler verildi:

2014'TE ABD'DE GELİŞTİRİLDİ

*ByLock’un pazara ilk olarak 2014 yılı başlarında, kendisini ABD’de yerleşik yaşayan David Keynes olarak tanıtan bir geliştirici tarafından sunulduğu bilinmektedir.

ASKERİ DÜZEYDE ŞİFRELEME YAPAMIYOR

ByLock’un MİT tarafından kırıldığı iddiaları üzerine yapılan incelemelerde, uygulamanın amatör yazılımcılar tarafından geliştirildiği, iddia edildiği gibi askeri düzeyde bir şifreleme yapamadığı, kullanıcılara ait birçok bilgiyi kolayca okunabilir yapıda sakladığı ortaya çıkmıştı.

FETÖ TARAFINDAN SATIN ALINMIŞ OLABİLİR AMA

Gerek ByLock’un süreci, gerekse David Keynes ismiyle kayıtlı gerçek bir kişinin bulunmaması birkaç ihtimali ortaya çıkarıyor:

*David Keynes ismini kullanan kişi, kişisel sebeplerle deşifre olmamak için takma isim kullanmış amatör bir yazılımcı olabilir.

*ByLock uygulaması en başından beri başka çevrelerce, istihbarat kurumları veya FETÖ tarafından geliştirilmiş olabilir.

*ByLock el değiştirerek istihbarat kurumları veya FETÖ tarafından satın alınmış, David Keynes ismi de böylece kendiliğinden ortadan kalkmış olabilir.

GELİŞTİRİCİSİ ORTADAN KAYBOLDU

* ByLock iddia edildiği gibi MİT tarafından kırıldıktan sonra, David Keynes ismini kullanan kişi korkarak ortadan kaybolmuş olabilir.

AMATÖR YAZILIM

*ByLock hakkında yapılan haberler ve yukarıda sıralanan genel durum nedeniyle, uygulama teknoloji dünyasında “amatör” kabul edilmekte, eğer uygulama baştan istihbarat kurumları tarafından geliştirilmediyse, “kırıldığı” ve kullanıcı bilgilerinin elde edildiği yönündeki bilgiler bu açıdan mantıklı görünmektedir.

*Ancak böylesine amatör bir uygulamanın, bilişim alanına özel önem veren ve sahte dijital delillerle birçok ailenin dünyasını karartan FETÖ tarafından kullanılması dikkat çekicidir.

TÜBİTAK'TA GELİŞTİRİLDİĞİNİN KANITI YOK

*Uygulamanın David Keynes tarafından geliştirildiği, sonradan FETÖ tarafından satın alınarak TÜBİTAK’ta çalışan cemaatçilerle geliştirme işlerine devam edildiğine dair henüz hiçbir delil ortaya konulmamıştır.

15 TEMMUZ ÖNCESİ HİÇ BYLOCK HABERİ YOK

*15 Temmuz öncesine bakıldığında, ByLock hakkında uluslararası basında da hiç haber yapılmadığı, uygulamanın teknoloji haber sitelerinde dahi konu edilmediği görülmektedir. Oysa 1 milyon kullanıcıya ulaşan bir uygulamanın en azından teknoloji haber sitelerinin ilgisini çekmesi beklenirdi. Uygulamanın sonradan incelenerek “amatör” bulunması, bu ilgisizliğin nedeni olabilir.

İDDİALARIN KANITLANMASI ZOR GÖRÜNÜYOR

Darbe girişiminden beri görevden alınan ve tutuklanan on binlerce kişi hakkındaki işlem gerekçesi, haberlere çoğunlukla ByLock olarak yansımıştır.

ByLock uygulaması, uzunca bir süre uygulama marketlerinde bulunduğu için, herkes tarafından kurulmuş olabilir. Ayrıca uzaktan yükleme yöntemiyle bazı kullanıcılara kendi iradeleri dışında kurulmuş olması da mümkündür.

ByLock kurulum dosyaları halen yüzlerce internet sitesinde bulunmaktadır. Bugün dahi kolayca indirilip kurulabilir.

Haklarında ByLock kullandığı iddiasıyla işlem yapılan birçok kişi, uygulamayı kesinlikle kurmadığını ve kullanmadığını söylemekte, mobil cihaz el değiştirdiği veya hukuka uygun delil toplanmadığı için, bu iddianın kanıtlanması zor görünmektedir.

Sadece ByLock kurmuş olmak, terör örgütü üyeliği için yeterli görülemez. Tek başına ByLock veya hukuka uygun olmayan deliller üzerinden suçlama yapılması, darbe girişiminde rolü olan gerçek FETÖ üyelerinin işine gelir, onların kurtuluş yolu haline gelebilir.

Medyada yer alan haberler, sızdırılmış veya servis edilmiş bilgiler üzerinden yapılmaktadır. Hükümet veya devlet kurumları tarafından inandırıcı açıklama ve bilgilendirme yapılmasını bekliyor ve yüksek sesle talep ediyoruz."

GERÇEK GÜNDEM

FETÖ ByLock CHP
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şikayetler E-Devlet üzerinden yapılabilecek
Şikayetler E-Devlet üzerinden yapılabilecek
Nazlıaka'dan Gökçek'e: ODTÜ’ye senin ağa babaların giremedi...
Nazlıaka'dan Gökçek'e: ODTÜ’ye senin ağa babaların giremedi...