Advert
Advert
Advert

Cihatçılar gelirse Türkiye Suriye’ye döner

CHP’li Yarayıcı ve Ortadoğu uzmanı Sivri: Binlerce cihatçının geri dönmesi Türkiye’yi Suriye’ye çevirir.

Cihatçılar gelirse Türkiye Suriye’ye döner
Cihatçılar gelirse Türkiye Suriye’ye döner Admin
Bu içerik 245 kez okundu.
Advert

Pravda’ya konuşan Suriye lideri Beşar Esad’ın cihatçıların Halep’ten tamamen temizleneceğini ve geldikleri yer olan Türkiye’ye doğru ‘itileceğini’ söylemesi yeni bir cihatçı akışı tehlikesine yol açtı.

IŞİD, El Nusra, Ahraruş Şam, Fetih Ordusu, İslam Cephesi gibi pek çok cihatçı gruba mensup militanların Türkiye’ye gelme olasılığı büyük bir endişeye yol açtı.

Sınırdan binlerce cihatçının rahat bir şekilde ellerinde silahlarla giriş çıkış yaptığını anlatan CHP Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, bu cihatçıların Türkiye’de barış içinde yaşamasının mümkün olmadığını, yeni katliam tehlikeleri ile karşı karşıya olunduğunu anlattı.

Yarayıcı, “Bu tür cihatçı yapılanmalar ülkemizi silah ve eleman temini alanına çevirdi. Reyhanlı ile başlayan bombalı eylemler sonrasında Türkiye’nin eylem merkezi haline gelmeye başladığını görmüştük. Halep’ten sürülen cihatçıların Türkiye’ye akın etmesi bu saldırıları daha da arttırabilir” dedi.

Göz yumulan yapılanmaların Türkiye’yi hedef alacağını daha önce söylediklerini anlatan Yarayıcı, şöyle konuştu: “Suriye yönetimini devirme uğruna cihatçılara destek verildi. Suriye’deki cihatçıların ülkemizi eleman devşirme ve örgütlenme merkezi olarak gördüğünü, tüm bunlara göz yummanın sonuçlarının feci olacağını anlatmıştık. Suriye’deki bu çetelerin ülkeye sığınmaktan başka çareleri yok.

Alacakları AFAD kartları ile kimin cihatçı kimin sivil olduğu belli olmayacak. Tecavüzcüler, mezhep düşmanlığı yaratanlar ve katiller Türkiye’ye sığınacaklar. Öldürmeye alışmış insanların Türkiye’de barış içinde yaşamasının imkanı yok. Başta Hatay olmak üzere sığınmacılar ile vatandaşlar arasında yaşanan gerilimler yerini katliamlara bırakabilir.”

'Bu ateş sizi yakacak' demişti

Türkiye’nin Suriye’deki hedeflerini gerçekleştirmek için yıllardır cihatçılara kamp ve askeri eğitim imkanı sağladığını söyleyen Ortadoğu Uzmanı Hasan Sivri, “Esad 2012’den beri ‘Bu ateş parmaklarınızı yakacak, bu cihatçılar size geri dönecek’ diyordu. Bunu fiili olarak daha önce görmüştük.

Türkiye’ye, Almanya’ya, Fransa’ya dönen cihatçılar çeşitli saldırılar düzenlediler. Tüm cihatçılar Halep’ten kuzeye doğru sürüldüklerinde Suriye’de hareket alanları daralacak ve bu insanlar Türkiye’de kendilerine hareket alanı bulacaklar. Bu çok tehlikeli bir durum. Yeni patlamalar, saldırılar olabilir” dedi.

Cihatçı akışının 1990’dan bu yana Afganistan’dan Irak’a, Kafkaslara, Suriye’ye doğru sürdüğünü, yalnızca Lübnan’da bu durumun Hizbullah tarafından engellediğini anlatan Sivri, “Türkiye, Lübnan’ın aksine sınırını koruma bahanesiyle cihatçılarla işbirliği yaptı. Cihatçılara eğitim kampı, askeri eğitim verdi. Bu cihatçıların akışını Türkiye’ye yöneltmiş durumda.

Türkiye’nin Halep’in kuzeyinde, kendi yakınlığında bir istikrar sağlamak gibi bir hedefi var. Kürt koridoru tekrar söz konusu edilmeden orada bir durum oluşturulmak isteniyor. Bu durumu da oradaki bölgeyi kendisi ile işbirliği yapan cihatçılarla sağlama hedefi var. Türkiye’nin giriştiği bu durum bataklıktır” şeklinde konuştu.

Sınırlarımız içinde yeni saldırılar olabilir

Türkiye’ye Halep’ten cihatçı ve sivil akınının felaketle sonuçlanabileceğini anlatan Sivri, şunları söyledi: “Halep’ten cihatçıların, sivillerle birlikte çıkmak ve Türkiye’ye gelmek isteyeceğini biliyoruz. Türkiye sınırları da açık tutmak zorunda kalıyor. Cihatçılarla daha çok içli dışlı olunmak daha çok örgütlenme şansı tanınmak zorunda kalınacak. Bugüne kadar onlarca yerde patlama oldu. Aynı şekilde bu politikanın devamında, Esad’ın açıklamaları dikkate alındığında sınırlarımızın içinde yeni saldırılar olabilir.

Suriye’de cihatçılarla bölgelerini boşaltmaları konusunda yapılan anlaşmalarda çoğunun Türkiye sınırı İdlib’e gönderildiğini görüyoruz. Bu bölgede El Kaide’nin ve diğer cihatçıların ciddi eğitim kampları var. Türkiye sınırında yeni cihatçılar yetiştiriliyor. Kendini Hama, Humus, Şam’da güvene alan Suriye, bu tür cihatçıları ülkelerinin Kuzey’ine doğru itiyor ve onlara yeniden Suriye içlerine girme şansını vermiyor.

Küresel cihadın merkezi artık Türkiye sınırındaki İdlib kenti. Oradan gelen Suriyeli siviller, İdlib’in Rakka’dan farksız olduğunu söylüyorlar. Şimdi Suriye’nin eline geçen yerler arasına Halep de eklenecek. Cihatçıların, kuşatıldıkları mahalleleri teslim etmek için pazarlığa başladığını da duyuyoruz. Cihatçıların bir kısmının teslimiyet halinde olması ve anlaşmaya gitmek istemesi diğer bölgeleri de etkiliyor. Artık fiili olarak Halep’in Suriye yönetiminin eline geçtiğini söyleyebiliriz.”

Hüseyin Şimşek / Birgün

IŞİD El Nusra Ahraruş Şam Suriye Fetih Ordusu İslam Cephesi Türkiye Cihatçılar
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Cumhuriyet Gazetesi davası yarın başlıyor
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi
Ankara'da Gülmen ve Özakça protestosuna polis müdahalesi