Advert
Advert
Advert

Daha fazla kâr için Suriyeli çocukları sömürüyor!

Hatay’ın Antakya ilçesinde çalıştırılan Suriyeli çocuklar için yapılan araştırmaya katılan bir patron, çocukları daha çok kâr elde etmek için çalıştırdığını söyledi.

Daha fazla kâr için Suriyeli çocukları sömürüyor!
Daha fazla kâr için Suriyeli çocukları sömürüyor! Admin
Bu içerik 101 kez okundu.
Advert

"Aylık 4 bin 500 liradan fazla 'masraf'tan kurtulduğunu" söyleyen patron, “Sadece ben çalıştırmıyorum herkes çalıştırıyor. Devlet ceza yazacaksa hepimize yazmalı. Biz de zamanında çalıştık ve kendi kazancımızı düşünmek zorundayız” dedi. Araştırmaya katılan Suriyeli çocuklar ise patronlarının kendilerini dövdüğünü dile getirdi. En büyük hayalleri sorulduğunda ise, "Bisikletim olsun isterdim" yanıtını verdi. 

Evrensel'den Tamer Arda Erşin'in haberine göre, Kocaeli Üniversitesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Yüksek Lisans Öğrencisi Nihat Kireçdağ, 7- 27 Ağustos 2016 tarihinde yaptığı “Suriyeli Çocuk İşçiler: Antakya’da Bir Alan Araştırması”nı Türk Tabipleri Birliğinin Mesleki Sağlık ve Güvenlik dergisinin son sayısında makale olarak kaleme aldı. Kireçdağ’ın aktardığına göre araştırmasına 50 Suriyeli çocuk işçi, çocuk işçileri çalıştıran 1 patron ve Suriyeli çocukların gittiği okuldan 3 müdür katıldı. Araştırmaya katılan tekstil atölyesi patronu, “Bunca hukuki yasaklara rağmen neden çocuk işçi çalıştırıyorsunuz?” sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Daha önceleri Türk işçilerden overlokçuya 200 TL haftalık, makineciye 250 TL haftalık veriyordum. Atölyemde 3 overlokçu ve 4 makineci çalışmaktadır. Aylık olarak hepsinin maliyetini hesapladığınızda 6 bin 400 TL yapmaktadır. Şimdi ise bu işi 14-15 yaşındakiler de yapabiliyor, işi onlara öğretmek sadece bir ayımı aldı ve şu anda çok iyiler. Overlokçuya verdiğim ücret 50 TL, makineciye verdiğim ücret ise 70 TL’dir. Bunu hesapladığımızda ise 1720 TL yapıyor. Bu hesaplamalara göre aylık 4 bin 500 TL’den fazla masraftan kurtulmuş oluyorum. Sadece ben çalıştırmıyorum herkes çalıştırıyor. Devlet ceza yazacaksa hepimize yazmalı. Bu da imkansız. Biz de zamanında çalıştık ve kendi kazancımızı düşünmek zorundayız” yanıtını verdi. 

Haftada 20 lira ve patron dayağı

suriyeli çocuklar çocuk işçiler suriyeli çocuk işçiler
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
Kılıçdaroğlu: Erdoğan'ın cesareti varsa canlı yayında karşıma çıksın
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı
FETÖ’den aranan emniyet müdürü yakalandı