Advert
Advert
Advert

Demirtaş'tan demokratik blok çağrısı

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. Demokratik blok oluşturma çağrısı yaptı.

Demirtaş'tan demokratik blok çağrısı
Demirtaş'tan demokratik blok çağrısı Admin
Bu içerik 295 kez okundu.
Advert

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin grup toplantısında konuştu. 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır Belediyesi eş başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı'nın tutuklanmasına değinerek "Havuz medyanızda, lağım medyanızda bu iftiraları kampanyaya dönüştürürken hiç mi utanmıyorsunuz? Başbakan, hiç mi utanmıyorsun, sıkılmıyorsun. Çık açıkça söyle, hırsızlıkla, alıştığımız yöntemle belediyelere el koyuyoruz de" dedi.

Demokratik muhalefete çağrıda bulunan Demirtaş, "Biz şu faşist bloğa mecbur muyuz ya?" diye sordu. 

"İlk sandık önümüze kurulduğunda güçlü bir muhalefet olarak Türkiye’ye alternatif bir demokratik iktidar seçeneği sunmamız lazım" diyen Demirtaş, ana muhalefet partisine çağrıda bulun arak "Biz şu faşist bloğa mecbur muyuz ya? Eşitlikten, kardeşlikten yana olanlar neden yüzde 60 oy alamayacakmışız, neden bir araya gelip demokratik bir blok oluşturmayacağız? AKP’ye şans veren, prim veren ana muhalefetin hataları, yanlışları oldu. Bundan ders çıkardılar mı, emare de yok" ifadesini kullandı.

İşte Demirtaş'ın konuşmasından satır başları: 

Erdoğan hep Diyarbakır'ın hayalini kuruyor. Biz bin bir zorlukla seçim çalışması yürüttük ve kazandık, onlar para dağıttılar. Çıkın biz seçimle alamıyoruz, hırsızlıkla belediyelere el koyuyoruz deyin. Terör örgütlerine yardım eden iki tane belediye başkanı var, Melih Gökçek ve Kadir Topbaş. Ankara'yı parsel parsel satanlara bakın, Gültan Kışanak değil Melih Gökçek ve Kadir Topbaş'tır. Bunların ele başı Saray'da. Ne istedilerse verdim dedi. Allah bizi affetsin diyorlar, Allah sizin belanızı versin.

"CUMHURİYET'İ NASIL ELE GEÇERECEĞİZ" DİYE DÜŞÜNÜYORLAR

"Medyada ağır bir sansür. Çünkü korku nasıl bulaşıcıysa, cesaret de bulaşıcı. Bir kişinin cesaretinden toplum da cesaretlenir. Muhalefetin sesi hiçbir yere ulaşmasın diye basına yönelik darbe süreci devam ediyor. Dün Cumhuriyet’in başına gelenleri biliyorsunuz. Neredeyse bütün köşe yazarlarını yaşına bakmaksızın, ki bazıları ağır hasta. Gözaltına alıp hücrelere doluşturdular.

Şimdi Cumhuriyet’e nasıl kayyım atayabiliriz diye hesap yapıyorlar. Keza Kürtçe yayın yapan tek gazete Azadiya Welat kapatıldı, DİHA, Jinha kapatıldı. Şu ana kadar KHK’lerle 116 yayın organı kapatılmış. En korktukları şey ne biliyor musunuz? Bizim teslim olmayacağız dememiz.

KARŞIMIZA İLK SANDIK ÇIKTIĞINDA DEVİRMELİYİZ

Mesele bizim ne yapacağımızdır. Bu gibi durumlarda dayanışma çok önemlidir ama hep savunma halinde olmamız da doğru değildir. Bizim bunları alt etmemiz tepe taklak etmemiz lazım. Toplumdaki herkesin karşı hamlesi olması lazım. Açık söylüyorum devirmemiz lazım. Karşımıza ilk sandık çıktığında devirmeliyiz.

SEN BAŞKAN OLSAN...

Toplumda ciddi bir başkanlık tartışması olsa, özgürce tartışabilsek bu kadar kamplaşma olmasa her model demokrasiye gidecekse tartışılabilir, bunlar halkın iradesine tabiidir. Ama şu anda toplum başkanlık sistemi denilen şeyin diktatörlük anlamına geliyor. Sen başkan olsan olsan cop cumhuriyetinin başkanı olursun.

BİR AN ÖNCE ANAYASA TEKLİFİNİ GETİRSİNLER: HAYIR DİYECEĞİZ

Bir an önce anayasa tekliflerini getirsinler. Biz grup olarak hayır diyeceğiz. Geciktirmesinler, getirsinler. 14 yıldır bir tasarı hazırlayamadınız mı, hala üstünde mi çalışıyorsunuz?

GENELKURMAY BAŞKANINDA ONUR OLSA İSTİFA EDERDİ

Siz hala kendi içinizde kaç darbeci var açıklamıyorsunuz. Köprüde darbeyle ilgisi olmayan erlerin boğazlarını kestiniz, kendi içinizdeki darbecileri açıklamıyorsunuz. Anlaştıysanız bunu da bilelim, kapalı kapılar ardında anlaştıysanız bilelim. Bu ülkenin genelkurmay başkanı normalde onuru olsa istifa eder, ben başaramadım der.

Selahattin Demirtaş HDP Demokratik blok
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
İsrail'den Erdoğan'a sert yanıt: Osmanlı dönemi çoktan sona erdi
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir
Güngör: Bizde gazetecilik ticari faaliyet değil kamu hizmetidir