Advert
Advert
Advert

Dolandırıcılara da servislere de dikkat

Cep telefonlarına gönderilen ‘izinsiz SMS ve e-mail’ bombardımanına 1 Mayıs 2015 itibarıyla yasak geldi. Ancak, tüketicilere izinsiz SMS ve e-mail yağmuru devam ediyor. Vatandaşlar, tuzaklı SMS’lerle dolandırıcıların ağına düşüyor.

Dolandırıcılara da servislere de dikkat
Dolandırıcılara da servislere de dikkat Admin
Bu içerik 206 kez okundu.
Advert

YÜZDE 70’İ DOLANDIRMA AMAÇLI 

İzinsiz atılan SMS ve e-maillerin yüzde 70’inin dolandırma amaçlı olduğuna dikkat çeken Bilişim Hukuk Derneği(BHD) Başkanı Kürşat Ergün, “Vatandaşlarımız; uygun fiyatlı ürün, çekiliş, ücretsiz check-up, kaplıca gibi vaatlerle dolandırılıyor. Kesinlikle bu telefon ve mesajlara kanmayın. Konunun takibi açısından cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunun” dedi.

ŞİKÂYET ETMENİZ GEREKİYOR

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde, izinsiz reklam SMS’leri ve mailler için şikâyet etme bölümü yer alıyor. Ayrıca, izinsiz atılan SMS, yanlışlıkla yapılan servis aboneliği gibi işlemler nedeniyle maddi zarara uğrayanların da, ilgili Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat ederek servisten şikayetçi olmaları gerekiyor. İşlem, e-devlet şifresiyle yapılıyor.

FATURALARI HER AY İNCELEYİN

Kanunen yasak olmasına rağmen tüketicinin gelen bir SMS’e yanlışlıklı onay vermesi ve ücretli servise abone olması durumuyla ilgili de BHD Başkanı Kürşat Ergün, “Tüketici, istediği her an onayına son verme hak ve yetkisine sahiptir” diyor. Bu yüzden, faturaları her ay incelemekte fayda var.

SMS
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
Gürsel Tekin’den AKP’ye Merve Kavakçı sorusu
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz
CHP'den Merve Kavakçı'nın atanmasına tepki: Yanlış buluyoruz