Advert
Advert
Advert

Dört tekerlikli uçan araba geliyor

Dikey iniş ve kalkış yapabilen geleceğin ulaşım araçlarına bir yenisi Neva Aerospace’ten geliyor. Yeni konsept, uçabilen, dört tekerlikli, elektrikli bir araç olma özelliğinde.

Dört tekerlikli uçan araba geliyor
Dört tekerlikli uçan araba geliyor Admin
Bu içerik 134 kez okundu.
Advert

Bir yandan sürücüsüz araçlar geliştirilirken, geleceğin kişisel ulaşım araçlarına yönelik uçabilen araçlar da geliştirilmeye devam ediyor. Neva Aerospace, Paris Havacılık Fuarı'nda VTOL (dikey iniş ve kalkış) yapabilen kişisel bir araç konseptini sunacak.

80 km/s hıza ulaşabilecek AirQuadOne olarak bilinen araç, tamamen elektrikle çalışıyor. Konsept araç, 914 m'lik maksimum irtifaya ve 80 km/s’lik hıza ulaşabilecek. Tam şarj ile yaklaşık 20-30 dakika seyahat edilebilecek. Aracın toplam 500 kg’lık ağırlığının 100 kg’ını oluşturacak olan batarya,elektrikli araç şarj istasyonlarındaki direkt kablo bağlantısı veya endüksiyon donanımı ile uyumlu olacak. Ayrıca çıkarılabilir batarya sayesinde şarjı biten bataryayı çıkarıp, dolu bir batarya takmak da mümkün olacak.

Şirketin planlarına göre aracın hem insanlı hem insansız iki farlı versiyonunun olması ve 100 kg’a kadar yük taşıması hedefleniyor. Yaklaşık 1 saatlik uçuş süresi tanıyan elektrikli-hibrit bir model de geliştirilebilir. Aracın tüm modelleri, geri dönüştürülmüş karbon fiberden yapılmış bir gövdeye sahip olacak. Neva, itiş sağlamak için kullanılacak olan elektrikli turbofanları geliştirme çalışmalarına devam ediyor. “Hafif uçak” kategorisinde sertifikasyonlandırılabileceği belirtilen aracın, acil satcom bağlantısı ile 7 gün 24 saat trafik yönetim sistemine sahip olacağı belirtiliyor.

sürücüsüz araç uçabilen araçlar
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Arda Turan'dan Barcelona mesajı
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi
Toplam kırmızı et üretimi II.çeyrek döneminde 260 683 ton olarak tahmin edildi