Advert
Advert
Advert

Emin Sarıkaya'nın ismi parka veriliyor

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Çayyolu’nun “Emin Baba”sı olarak adlandırılan, Sosyal Demokrasi Derneği Çayyolu Şube Başkanı “Emin SARIKAYA” ismi, Çayyolu’nda uygun bir parka verilecek.

Emin Sarıkaya'nın ismi parka veriliyor
Emin Sarıkaya'nın ismi parka veriliyor Admin
Bu içerik 2373 kez okundu.
Advert

Çankaya Belediyesince alınan karara göre geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Çayyolu’nun “Emin Baba”sı olarak adlandırılan, Sosyal Demokrasi Derneği Çayyolu Şube Başkanı “Emin SARIKAYA” ismi, Çayyolu’nda uygun bir parka verilecek.

Çayyolu’nun “Emin Baba”sı, Sosyal Demokrasi Derneği Çayyolu şube Başkanı Emin Sarıkaya'ya Mayıs ayında kalp kapakçıklarındaki sorun nedeniyle GATA’da başarılı bir operasyon geçirmiş ve taburcu edilmişti.

Taburcu olduktan birkaç gün sonra rahatsızlanan Sarıkaya, tekrar GATA’da yoğun bakıma alındı. Doktorların yoğun müdahalesine rağmen kurtarılamamıştı.

Emin Sarıkaya kimdir?

Emin Sarıkaya 1 Ocak 1935 tarihinde Çorum'un Oğuzlar ilçesinde doğdu. Bir buçuk yaşında annesini kaybeden Sarıkaya, ilkokulu bitirdikten sonra babasının yanına Ankara gitti. Ankara’da inşaat bekçiliği, mobilyacılık ve manavlık yaptı. Akşam Sanat Lisesinin elektrik bölümünü bitirdikten sonra Ulus gazetesinde elektrikçi olarak işe başladı.

O yıllarda Ulus Gazetesi aynı zamanda CHP nin de yayın organı olduğu için dönemin ünlü isimleri olan Hüseyin Cahit Yalçın, Çetin Altan, Cemil Sait Barlas ve diğer parti ileri gelenleri ile çalıştı. Ulus gazetesinden ayrıldıktan sonra DSİ 15.Sube Başmühendisliği ve DSİ 5.Bölge Müdürlüklerinde görev yaptı.

Askerliğini bitirdikten sonra tekrar Ankara'ya dönen Sarıkaya, DSİ 5. Bölgede önce işçi baş temsilcisi daha sonra GES-İŞ Sendikası Ankara Şube Başkanı oldu. Aynı sendikanın eğitim ve örgütlenme sekreterliği ve ayrıca Genel Sekreterliğini de yaptı.

1967 yılında Denizli'den İsparta'ya giderken tren kazasında eşini ve kızını kaybeden Sarıkaya 1973 yılında CHP den Belediye Meclis üyesi seçildi. 1977 yılında Ankara Belediye Başkanı Vedat Dalokay'ın Başkanvekili olarak görev yaptı. Yine aynı yıl yenilenen yerel seçimlerde Ali Dinçer Başkanlığı döneminde Meclis üyeliğine tekrar seçildi.

Bu görevini 1980 yılına kadar devam eden Sarıkaya, 1980 ihtilalinden sonra sigortacı olarak hayatını sürdürdü. 1980 den sonraki ilk genel seçimde Halkçı Partiden Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı olmuşsa da Milli Güvenlik Konseyi tarafından veto edilmiştir.1983 tarihleri Halkçı Parti Çankaya İlçe ve Ankara il Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Oğlu Bülent Sarıkaya’nın şehit oluşundan sonra bir süre dinlenmeye çekilen Sarıkaya, 1998 yılında 34 arkadaşı ile birlikte Sosyal Demokrasi Derneğini kurdu. Dernekte Yönetim ve Denetin Kurulu üyeliklerinde bulundu. Daha sonra Genel Saymanlık ve Genel Sekreterlik yaptı. Son yıllarda Sosyal Demokrasi Derneği Çayyolu Şube Başkanlığı görevini yürütmekte olan Sarıkaya, aynı zamanda CHP delegesi olup partinin çeşitli yönetim kademelerinde görev yapmaktaydı.

Emin Sarıkaya
Advert
YORUMLAR
Kalan karakter sayısı : 500
Sarı kızın Gökçen     0000-00-00 Seni o kadar çok özledim ki babacım....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
Beşiktaş hazırlık maçında farklı mağlup
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor
İBB'den uyarı: Gece saat: 03.00'te kuvvetli yağış bekleniyor